کلینتون به ایران: حرف زدن کافی نیست

Image caption کلینتون هشدار داد که تحریم ها علیه ایران عمیق تر و گسترده تر خواهد شد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، گفته است که ایران باید تمام برنامه های اتمی اش را به روی بازرسان بین المللی باز کند. هم زمان، رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، گفته است که تشدید تحریم ها بر سیاست اتمی ایران تاثیر خواهد گذاشت.

هیلاری کلینتون روز یکشنبه (27 سپتامبر) در مصاحبه با شبکه سی بی اس آمریکا خواهان این شد که ایران تمام برنامه های اتمی اش را به روی "بازرسی های گسترده" باز کند.

هیلاری کلینتون گفت: "حرف زدن کافی نیست. ایران باید بیاید و به وضوح به جامعه بین المللی نشان دهد که دارد چکار می کند."

آمریکا می گوید که خبر اعلام شدن وجود مرکز غنی سازی جدیدی در ایران بر فوریت مذاکرات گروه 1+5 افزوده است.

دور تازه مذاکرات این گروه متشکل از پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان با ایران، پنج شنبه (1 اکتبر) در ژنو سوئیس برگزار خواهد شد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفت فکر نمی کند که ایران بتواند در گفتگوها با گروه 1+5 "دلایل قانع کننده ای" درمورد ماهیت برنامه اتمی اش ارائه کند.

ایران بارها با بر صلح آمیز بودن تمام جوانب برنامه های اتمی خود تاکید کرده و این اتهام که در پی دستیابی به ظرفیت تولید سلاح اتمیست را رد کرده است.

اثبات موضع

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که ایران باید این موضعش را ثابت کند.

Image caption رابرت گیتس تشدید تحریم ها علیه ایران را موثرتر از گزینه نظامی دانست

او هشدار داد که اگر آمریکا و سایر اعضای گروه 1+5 جواب های مورد نظرشان را از ایران نگیرند، تحریم ها علیه ایران را تشدید خواهند کرد.

هیلاری کلینتون در مورد سوال های مورد نظر آمریکا از ایران در مذاکرات اتمی اظهار نظر نکرد.

اما روزنامه نیویورک تایمز نوشته است که آمریکا در گفتگوهای هسته ای از ایران خواهد خواست تا سه ماه دیگر به بازرسان بین المللی اجازه دهد از مراکز اتمی این کشور، بخصوص از مرکز غنی سازی قم بازدید کنند و به سوال های مربوط به تلاش احتمالی برای دستیابی به سلاح های هسته ای پاسخ دهد.

نیویورک تایمز همچنین از درخواست آمریکا برای مصاحبه بازرسان بین المللی با دانشمندان اتمی ایران که در طرح های هسته ای "۱۱۰" و "۱۱۱" فعالیت کرده اند، خبر داده است. به نوشته این روزنامه، این دو طرح از طرح های اتمی فوق سری ایران هستند که سازمان های اطلاعاتی آمریکا پس از نفوذ به شبکه کامپیوتری ایران در سال ۲۰۰۷ از وجود آنها خبردار شدند.

ایران وجود چنین طرح هایی را کذب محض می داند.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، اعلام کرده است که کشورش به بازرسان بین المللی اجازه خواهد داد که از مرکز غنی سازی جدید در حوالی قم بازدید کنند.

سخنان گیتس

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، روز یکشنبه بار دیگر اعلام کرد که آمریکا سال ها بود که ساخت این مرکز را از نزدیک زیر نظر داشته است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران راه اندازی این مرکز را مهم ندانسته و گفته است که سه سال طول کشیده تا این مرکز ساخته شود.

به گفته آقای لاریجانی، "این مرکز جدید برای ایمن سازی دانش هسته ای است و هیچ ویژگی خاصی ندارد که غربی ها بخواهند مدعی شوند که در ایران خلافی صورت گرفته است."

وزیر دفاع آمریکا کشف مرکز جدید را بخشی از روال به گفته او فریبکاری و دروغگویی دولت ایران در مورد برنامه اتمی این کشور دانست.

رابرت گیتس روز یکشنبه تاکید کرد که هرگونه اقدام نظامی علیه تاسیسات اتمی ایران منجر به نابودی کامل برنامه های اتمی ایران نخواهد شد و فقط پیشرفت آن را چند سال به عقب خواهد انداخت.

او با اشاره به تحولات ایران پس از انتخابات 22 خرداد گفت که وضع تحریم های های مشخص و شدید علیه ایران بر سیاست اتمی ایران تاثیر خواهد گذاشت.

هیلاری کلینتون بارها به ایران در مورد تحریم های "فلج کننده" بین المللی علیه این کشور هشدار داده است.

او در مصاحبه با شبکه سی بی اس جزئیاتی در اینباره اعلام نکرد اما گفت که تحریم های فعلی کشورش علیه ایران عمیق تر و گسترده تر خواهد شد.

کنگره آمریکا طرح تحریم فروش بنزین و دیگر فراورده های نفتی پالایش شده به ایران را تدوین کرده اما هنوز آن را تصویب نکرده است.

ایران بارها گفته است که فشارها و تحریم های بین المللی بر خط مشی خارجی و سیاست اتمی این کشور تاثیری ندارد.

مطالب مرتبط