به روز شده:  10:36 گرينويچ - دوشنبه 28 سپتامبر 2009 - 06 مهر 1388

پرتاب آزمایشی 'موشکهای دوربرد شهاب و سجیل'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سپاه پاسداران ایران از پرتاب آزمایشی دو فروند موشک دوربرد و دو موشک میان برد خبر داده است.

روز دوشنبه، 28 سپتامبر (6 مهر)، روابط عمومی نیروی هوایی سپاه پاسداران اعلام کرد که در ادامه رزمایش موشکی پیامبر اعظم، یک فروند موشک دور برد سجیل و یک فروند موشک دور برد از نوع شهاب 3 را با موفقیت آزمایش کرده است.

منابع نظامی ایران، موشک سجیل را یک موشک دور برد دو مرحله ای با سوخت جامد توصیف کرده اند که دو هزار کیلومتر برد دارد و موشک شهاب 3 یک موشک با سوخت مایع و برد دو هزار و پانصد کیلومتر است.

جمهوری اسلامی قبلا نیز گزارش هایی از پرتاب موفقیت آمیز این دو نوع موشک انتشار داده بود اما به گفته خبرگزاری های داخلی، موشک شهاب که روز دوشنبه پرتاب شده نوع بهینه سازی شده موشک شهاب 3 بوده است.

اوایل روز دوشنبه، سپاه پاسداران با صدور اطلاعیه ای از پرتاب دو فروند موشک میان برد به نام های شهاب 1 و شهاب 2 خبر داده بود.

براساس این اطلاعیه، پرتاب آزمایشی این دو موشک در ساعات شب و با استفاده از سکوهای با قابلیت پرتاب همزمان چند موشک صورت گرفت.

خبرگزاری ایرنا به نقل از سرتیپ پاسدار حسین سلامی، فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران که این رزمایش را به اجرا گذاشته، گزارش کرده است که هدف از مرحله دوم رزمایش پیامبر اعظم افزایش سرعت آماده سازی موشک ها، استفاده از مواضع غیر آماده برای پرتاب و نیز پرتاب در شرایط نامساعد جوی بوده است.

آزمایش موشکی ایران - تصویر از فارس

منابع نظامی ایران از پرتاب آزمایشی موشک سجیل خبر داده اند

آقای سلامی منظور از پرتاب شبانه موشک ها را تمرین توانایی ادامه پرتاب پی در پی موشک دانسته است.

به گفته وی، در عملیات دفاع بازدارنده، لازم است پرتاب موشک برای مدتی استمرار یابد که مستلزم امکان هدفگیری در ساعات شب نیز هست.

در این گزارش آمده است که روز دوشنبه، مرحله سوم رزمایش با پرتاب موشک های سوخت جامد از جمله موشک نوع سجیل آغاز خواهد شد.

برخلاف موشک هایی که از سوخت مایع استفاده می کنند، موشک های کاربرنده سوخت جامد قابلیت آن را دارند که همراه با سوخت مورد نیاز در زرادخانه انبار و در موقع لازم، به سرعت به محل پرتاب حمل شوند.

همچنین موشک های با سوخت جامد قابلیت بیشتری برای پرتاب از سکوهای پرتاب در نقاط مختلف و سکوهای متحرک را دارند.

روز گذشته، منابع خبری جمهوری اسلامی گزارش کردند که در نخستین مرحله از رزمایش پیامبر اعظم، سه موشک برد کوتاه آزمایش شده است.

همزمان، خبرگزاری فارس به نقل از وزیر دفاع جمهوری اسلامی از راه اندازی خط تولید مواد مورد استفاده در تولید سوخت جامد خبر داده است.

سابقه تولید سوخت جامد موشکی ایران به سال 1384 و اظهارات وزیر دفاع وقت باز می گردد که در مصاحبه ای از دستیابی صنایع دفاعی به فن آوری تولید سوخت جامد خبر داده بود.

در واکنش به آزمایش های موشکی ایران، وزیر امور خارجه ایتالیا هشدار داده است که دست زدن به آزمایش های موشکی و توسعه تاسیسات هسته ای در آستانه آغاز مذاکرات جمهوری اسلامی و گروه 1+5 در ژنو "به ارتقای وجهه این کشور کمکی نمی کند."

در همانحال، وزیر امور خارجه فرانسه آزمایش های موشکی ایران را مهم ندانسته و گفته است که این آزمایش ها بر مذاکرات ژنو تاثیری نخواهد گذاشت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.