موسوی: روز قدس در روند حوادث اخیر یک نقطه عطف بود

تظاهرات مخالفان در روز قدس
Image caption این اولین اظهار نظر آقای موسوی درباره روز قدس است

میرحسین موسوی در نخستین اظهار نظر پس از راهپیمایی روز قدس که صحنه اعتراضات مخالفان شد آن را نقطه عطفی در سلسله حوادث اخیر خوانده که نشان می دهد "حیات جدیدی" که مردم ایران انتخاب کرده اند گذرا نیست.

به علاوه به گفته آقای موسوی آن تظاهرات به نفع حاکمیت نیز تمام شده است چرا که مجبور نیست برای درک بی نتیجه بودن سیاست خشونت در خاموش کردن مردم تا راهپیمایی های مراسم سالگرد انقلاب صبر کند.

آقای موسوی همچنین گفته اگرچه "در مقابل رفتارهای زشت امنیتی و تحریک‌های مدوام تبلیغاتی، مردم حق دارند عصبانی شوند"، اما در عین حال تاکید کرده "بدتر از وضعیتی که از آن رنج می‌بریم و بدان اعتراض می‌کنیم نیز هست. در پیش‌ رو و در شرایط تاریخی ما تصویر روشنی از نتایج رفتارهای ساختارشکنانه نیست".

متن کامل بیانیه شماره 13 میرحسین موسوی

راهپیمایی روز قدس که طی آن ده ها هزار نفر از مخالفان شعارهایی چون "نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران" سر دادند پس از چندین هفته توقف در تظاهرات خیابانی معترضان به نتایج انتخابات انجام شد و بسیاری از طرفداران "جنبش سبز" - هواداران موسوی و کروبی - آن را پیروزی مهمی برای خود قلمداد کردند.

آقای موسوی نیز در بیانیه شماره 13 خود می نویسد: "راهپیمایی روز قدس امسال در روند حوادث چند ماه گذشته بدون تردید یک نقطه عطف محسوب می شود."

آقای موسوی نوشته: "از قضا آنها که از رخدادهای قدس امسال احساس شکست ‌می‌کردند بیشترین بهره را از آن بردند. آنها به واضح‌ترین شکل دریافتند که سه ماه خشونت بی‌سابقه کمترین اثری در حضور مردم به جای نگذاشته، بلکه آن را فراگیرتر کرده است. اگر فرصت روز قدس نبود چه بسا تا چند ماه دیگر که میقات بهمن فرا برسد، آنان بی‌نتیجه و پرخطا بودن سیاست‌های خود را ملاقات نمی‌کردند و زمانی با هزینه‌های سنگین عملکرد خود روبرو می‌شدند که برای چاره‌ کردن بسیار دیر بود."

این اشاره ای به مراسم سالگرد انقلاب است که در بهمن ماه برگزار می شود و می تواند فرصت بالقوه ای برای سر برآوردن مخالفان باشد.

آقای موسوی گفته که "نتایجی بسیار مبارک" را از اتفاقات روز قدس انتظار دارد و در ابتدای بیانیه اش آن را مدیون آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی دانست که برنامه چنین راهپیمایی هایی را برای مردم پیش بینی کرده بود.

Image caption آقای موسوی می گوید که روز قدس نشانه به راه افتادن نوزادی است که به زودی بالغ می شود

آقای موسوی نوشته: "این برکت، میوه دوراندیشی‌های امام بود. او بارها به ما می‌گفت بنیان‌های درست را چنان بگذارید که پس از شما اگر خواستند هم نتوانند آنها را خراب کنند. شاید ما نتوانسته باشیم حق این رهنمود را به درستی ادا کنیم، ولی او خود در سیره‌اش این‌گونه عمل می‌کرد؛ تمامی ستون‌های جمهوری اسلامی را بر پایه‌هایی از اعتماد مردم برافراشت و علاوه بر آن در هر سال چندین سنت و میعاد برای حضور عملی آنان در صحنه قرار داد، تا كسی قادر نباشد این شالوده را دیگرگون كند."

این نماینده معترض انتخابات که آن را آمیخته به تقلب می داند در بیانیه نسبتا مفصل خود به مسائل دیگری نیز پرداخت و از جمله با انتقاد شدید از سیاست خارجی دولت گفت که تحریم های خارجی تنها باعث فشار بر قشرهای محروم جامعه خواهد شد.

آقای موسوی نوشت: "اینک بر اثر سیاست خارجی غلط و ماجراجویانه دولتی که مردم ما بدان دچار شده‌اند کشور در آستانه بحران‌هایی قرار گرفته است که بیشترین خسارت آن را قشرهای محروم خواهند پرداخت."

او جای دیگری ضمن مخالفت با هرگونه تحریم خارجی آن را "نه تحریم یک دولت، بلکه تحمیل رنج های بسیار بر مردمی" توصیف کرد که "مصیبت دولتمردان مالیخولیایی زده برایشان کافی است."

دولت ایران اتهام تقلب در انتخابات را رد می کند و به علاوه می گوید سیاست خارجی اش بر پایه ایستادگی در برابر قدرت هاست. آیت الله خامنه ای رهبر ایران به طور تلویحی اصلاح طلبان را متهم کرده است که قصد تعظیم در برابر فشارهای خارجی را دارند.

بسیاری از مقام های حکومتی معترضان و رهبران آن، از جمله آقای موسوی، را متهم به تضعیف جمهوری اسلامی کرده اند اما آقای موسوی می گوید که "فضای سیاسی امروز کشور آن چیزی نیست که سی سال پیش از این ایرانیان آرزویش را داشتند."

آقای موسوی می نویسد: "ما خواستار اجرای بدون تنازل قانون اساسی و بازگشت جمهوری اسلامی به اصالت اخلاقی نخستینش هستیم. ما جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد را می‌خواهیم، و آنانی را ساختارشکن و هرج‌ ومرج‌ طلب می‌شناسیم که با بهانه و بی‌بهانه از موازین اسلامی عدول می‌کنند و بنا بر امیال شخصی به تعطیل اصول قانون اساسی دست می‌زنند."

او تاکید می کند که برای پرهیز از تکرار اشتباهات باید این سوال را مطرح کرد که "ما چه باید بکنیم تا سی سال بعد از نو با همین پرسش روبرو نشویم؟"

آقای موسوی در اشاره به تلاش برخی از هوادارانش برای برگزاری جشن تولد وی در روز هفتم مهر ، به مردم توصیه می کند مراقبت کنند تا حرکاتشان به کیش شخصیت آلوده نشود و نوشته: "مردمی كه می‌خواهند سرپای خود بایستند و حیاتی كریمانه را تجربه كنند جا دارد كه از نخستین قدم‌هایی كه به ناكامی‌‌شان می‌انجامد با بیشترین دقت‌ها پیشگیری كنند. تولد اینجانب نه هفتم مهر كه روز آشنایی با شماست. حتی اگر روز هفتم مهر به دنیا آمده بودم نیز جا نداشت حركت شما به كیش شخصیت آلوده شود. امیدوارم این كلمات مرا صمیمانه و از سر نگرانی و نه یک شكسته‌ نفسی بی‌حقیقت و تعارف‌ گونه تلقی كنید."

او تاکید می کند که افراد، "موقتی" هستند و می نویسد: "هرگاه مردمی برای به تنی یا افرادی از همراهان عادی خود امتیازات بی‌دلیل قائل شدند سرانجام تشخیص عقلانی خود را در مقابل خواست آنان واگذار كردند و به جاه‌ طلبان مجال دادند كه در آنان طمع كنند."

میر حسین موسوی در بیانیه شماره 11 خود به تاریخ 14 شهریور، درباره نحوه ادامه جنبش اعتراضی به نتایج انتخابات نوشته بود که محور چنین حرکتی باید تقویت و تحکیم "شبکه اجتماعی خودجوش و توانمندی" باشد که "در میان بخش وسیعی از مردم شکل گرفته و نسبت به پایمال شدن حقوق خود معترض است".

او بخشی از بیانیه تازه خود را به تشریح مواضعش در مورد شبکه های اجتماعی اختصاص می دهد و می گوید هدف نه تشکیل شبکه های تازه بلکه تقویت پیوندهای اجتماعی موجود است.

او نوشت: "سخن از آن است که قدرت مردم در شبکه های اجتماعی است که به صورت طبیعی و به هدایتی فطری در میانشان شکل گرفته است. باید اهمیت آن را درک کنیم."

وی بلافاصله افزود: "روز قدس امسال نشان داد این شبکه همچون نوزادی که به راه افتاده باشد با سرعتی باورنکردنی در حال رشد است؛ به زودی سخن گفتن را هم آغاز می‌کند و به زودی بالغ می‌شود و همگان را به تحسین و احترام نسبت به خود وا می‌دارد. آن وظیفه‌ای كه بر عهده ما قرار دارد آن است كه با تكثیر اندیشه‌هایی كه در حوالی آن شكل می‌گیرد و با تذكر دائمی اهمیت این پدیده مبارك از آن پرستاری کنیم."

روز دوشنبه همزمان با انتشار این بیانیه، مهدی کروبی دیگر نامزد معترض انتخابات طی نامه ای به شدت از نشست اخیر مجلس خبرگان رهبری که کار آن نظارت بر رهبر است انتقاد کرد و دانشجویان دانشگاه تهران نیز دست به یک تجمع اعتراض آمیز زدند.

مطالب مرتبط