اخبار ایران در روزنامه های بریتانیا

Image caption آزمایش موشکی ایران هشداری به اسرائیل تلقی شده است

روزنامه دیلی تلگراف چاپ بریتانیا در شماره سه شنبه 29 سپتامبر (هفتم مهر ماه) نوشته است که ویلیام برنز، معاون امور سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا، اولین دیپلمات آمریکایی خواهد بود که در طول 30 سال گذشته با طرف ایرانی به مذاکره مستقیم نشسته است.

قرار است مذاکرات ایران و کشورهای آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان از روز پنجشنبه (نهم مهر) در شهر ژنو سوئیس دنبال شود.

به نوشته دیلی تلگراف هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه امریکا گفته است که ایران باید ثابت کند که برنامه تحقیقات اتمی آن کشور صلح آمیز است و رابرت گیتس، وزیر دفاع نیز گفته است که وضع تحریم های شدید علیه ایران به دلیل نرخ بالای بیکاری در ایران و افزایش مخالفتها با محمود احمدی نژاد، "تاثیر جدی" خواهد داشت.

دیلی تلگراف می نویسد که تحریم های جدید می تواند شامل محدودیت های بیشتر مالی و بانکی، ممنوعیت سرمایه گذاری جدید در صنعت نفت و گاز ایران و ایجاد محدودیت در بیمه کشتی هایی شود که در بنادر ایران پهلو می گیرند.

این روزنامه می نویسد که آزمایشات موشکی دیروز ایران برای این بوده است که نشان داده شود در صورت حمله اسرائیل به تاسیسات اتمی آن کشور، ایران قادر به پاسخگویی خواهد بود.

به نوشته دیلی تلگراف موشک سجیل از برخی جنبه ها نسبت به موشک شهاب 3 از تکنولوژی برتری برخوردار است.

این روزنامه می نویسد که موشک سجیل که برای اولین بار در ماه نوامبر سال گذشته آزمایش شد، حدود 18.6 متر طول دارد و از سوخت جامد استفاده می کند. برد آن نیز حدود 1900 کیلومتر است.

روزنامه تایمز نیز در شماره روز سه شنبه خود نوشته است که افزایش تحریم های اقتصادی علیه ایران اکنون به طور جدی تری دنبال می شود.

تایمز می نویسد که بخش مالی در ایران آسیب پذیر است و تشویق فرار سرمایه و تضعیف ریال می تواند سبب ایراد ضربه ای جدی به حکومت ایران شود.

با این حال، تایمز می نویسد که محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران، گفته است که از افزایش تحریم ها استقبال می کند چون تحریم های بیشتر سبب خودکفایی بیشتر ایران خواهد شد.