جمعی از نمایندگان مجلس به گروه 1+5 هشدار دادند

مجلس
Image caption امضاکنندگان بیانیه گروه 1+5 را به اتخاذ تصمیمات دیگر تهدید کرده اند

تعدادی از نمایندگان مجلس ایران به گروه 1+5 در مورد برخورد با ایران هشدار داده اند.

روز سه شنبه، 28 سپتامبر (7 مهر)، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - گزارش کرد که 239 نفر از نمایندگان مجلس در مورد مذاکرات نمایندگان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 که با هدف حل و فصل مساله هسته ای ایران اواخر این هفته آغاز می شود بیانیه ای صادر کرده اند.

به گفته ایرنا، در این بیانیه خطاب به این کشورها آمده است که "اشتباهات خود را تکرار نکنند که در غیر اینصورت، مجلس با استفاده از اختیارات خود، تصمیم دیگری در این زمینه اتخاذ می کند."

این بیانیه در مورد نوع اشتباهات گروه 1+5 و ماهیت تصمیمی که مجلس در نظر دارد در قبال تکرار این اشتباهات بگیرد توضیحی نمی دهد.

گروه 1+5، از کشورهای عضو دایم شورای امنیت - آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه و چین - و آلمان تشکیل یافته و قرار است مذاکرات نمایندگان ایران و این کشورها، همراه با نماینده ای از سوی اتحادیه اروپا، گفتگوهای خود را از روز پنجشنبه در ژنو آغاز کنند.

نمایندگی جمهوری اسلامی در این مذاکرات را سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی برعهده خواهد داشت.

به گفته ایرنا، نمایندگان مجلس در بیانیه خود گفته اند که به دقت روند این مذاکرات را، که در ژنو صورت می گیرد، دنبال خواهند کرد.

صادرکنندگان بیانیه به کشورهای عضو 1+5 اخطار کرده اند که "این مذاکره یک فرصت تاریخی است که می تواند بن بست ایجاد شده در مذاکرات را رفع کند."

آنان در بیانیه خود افزوده اند "توصیه ما به گروه 1+5 استفاده از این فرصت تاریخی است."

همزمان، خبرگزاری ایرنا در گزارش دیگری نوشته است که اسماعیل کوثری، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، هم به کشورهای گروه 1+5 توصیه کرده است تا "در مذاکره با ایران اشتباهات گذشته خود را تکرار نکنند."

اورانیوم با خلوص بیشتر

آقای کوثری در مصاحبه با این خبرگزاری گفته است که از دیدگاه جمهوری اسلامی، بحث هسته ای تمام شده است و کشورهای 1+5 با مطرح کردن مسایل دیگری که در بسته پیشنهادی ایران نیامده، باب مذاکره را نبندند.

Image caption احتمال درخواست دریافت اورانیوم با خلوص بالا باعث گمانه زنی شده است

اشاره این نماینده مجلس به بسته پیشنهادی دولت ایران است که ظاهرا پیشنهادهایی را برای حل و فصل مشکلات جامعه بین المللی ارائه می دهد.

در مقابل، گروه 1+5 تاکید داشته که مذاکرات ژنو برای حل و فصل بحران هسته ای جمهوری اسلامی برگزار می شود و باید براساس قطعنامه های مصوب شورای امنیت، با هدف دستیابی به توافق بر سر توقف غنی سازی اورانیوم و برخی دیگر از فعالیت های هسته ای ایران دنبال شود.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشدار داده است که اگر کشورهای 1+5 مواضع قبلی خود را تکرار کنند، "این مساله به ضرر خود آنها خواهد بود و چیزی دستگیرشان نمی شود."

از آقای کوثری سئوال شد که اگر کشورهای غربی نیاز تحقیقاتی ایران به اورانیوم غنی شده تا 20 درصد را تامین نکنند، آیا ایران خود به تولید اورانیوم با این درجه خلوص مبادرت می ورزد؟

به گزارش ایرنا، آقای کوثری گفته است که از آنجا که فعالیت های هسته ای ایران صلح آمیز است، در صورت نیاز، به چنین اقدامی دست خواهد زد.

اشاره آقای کوثری به گزارش هایی حاکی از آن است که ممکن است جمهوری اسلامی از کشورهای طرف مذاکره خود در ژنو بخواهد مقادیری اورانیوم با خلوص 20 درصد را برای کارهای تحقیقاتی در اختیار این کشور قرار دهند.

به گفته مقامات ایرانی، اورانیوم تولید شده در تاسیسات غنی سازی این کشور صرفا برای مصرف در سوخت نیروگاهی تهیه می شود و در نتیجه، درجه خلوص به مراتب کمتری دارد.

برخی از ناظران غربی گفته اند که ممکن است جمهوری اسلامی به منظور ارزیابی مواضع گروه 1+5، موضوع دریافت مقادیری اورانیوم با درجه خلوص بالا را مطرح کند و در صورت خودداری احتمالی طرف مقابل از تامین این تقاضا، آن را به عنوان دلیلی برای غنی سازی اورانیوم به منظور تضمین دسترسی به سوخت نیروگاهی مورد استناد قرار دهد.

کشورهای غربی در سال 2006 مجموعه مشوق هایی را برای قانع کردن ایران به تعلیق غنی سازی اورانیوم پیشنهاد کردند که در کنار برخی امتیازات اقتصادی، سیاسی و فنی، شامل تعهد به تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه های اتمی آینده این کشور بود.

ایران هنوز به این بسته پیشنهادی پاسخ رسمی نداده اما تا کنون چند بسته پیشنهادی را مطرح کرده که حاوی طرح پیشنهادهایی کلی بوده و ظاهرا استقبالی نیز از آنها به عمل نیامده است.

مطالب مرتبط