متکی: غربی ها اشتباه استراتژیک کردند

متکی و لاوروف - عکس از فارس
Image caption متکی: روسیه معتقد است بسته پیشنهادی ایران باید مورد توجه قرار گیرد

وزیر امور خارجه ایران موضعگیری رهبران غربی علیه ایجاد دومین تاسیسات غنی سازی اورانیوم را اشتباه استراتژیک خوانده است.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، شامگاه دوشنبه پس از ملاقات و گفتگو با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، در گفتگویی با خبرنگاران گفت که واکنش رهبران کشورهای آمریکا، فرانسه و بریتانیا به ایجاد تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نزدیکی قم بر اساس اطلاعات غلط صورت گرفت و افزود که "شاید بتوان گفت آنان بزرگترین اشتباه دیپلماتیک و سیاسی خود را مرتکب شدند."

اشاره آقای متکی به هشدار جدی روسای جمهوری آمریکا و فرانسه و نخست وزیر بریتانیاست که در یک نشست خبری مشترک، اقدام جمهوری اسلامی در ایحاد یک مرکز جدید غنی سازی اورانیوم در نزدیکی قم را مغایر قطعنامه های مصوب شورای امنیت در منع غنی سازی اورانیوم در ایران خواندند.

آقای متکی اظهار داشت که منبع اطلاعاتی رهبران این سه کشور سازمان مجاهدین خلق و سرویس های اطلاعاتی بریتانیا بودند که، به گفته وی، آقای اوباما را در وضعیت بدی قرار دادند.

نشست خبری مشترک رهبران سه کشور غربی، که همچنین به نمایندگی از سوی نخست وزیر آلمان سخن می گفتند، پس از انتشار گزارشی برگزار شد حاکی از اینکه چند روز قبل از آن، جمهوری اسلامی در نامه ای آژانس بین المللی انرژی اتمی را از فعالیت خود در ساخت یک مرکز غنی سازی اورانیوم جدید آگاه ساخته بود.

رهبران سه کشور غربی گفتند که ایران پس از اطلاع از فاش شدن وجود این مرکز، به ارسال این نامه مبادرت ورزید اما مقامات جمهوری اسلامی تاکید داشته اند که اطلاع رسانی به آژانس در راستای تعهدات این کشور صورت گرفته بود.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در این مصاحبه با اشاره با آغاز مذاکرات هسته ای گروه 1+5 و ایران که از روز پنجشنبه در ژنو آغاز می شود، گفت "به نفع آنهاست که وارد مذاکرات سازنده و جدی و همه جانبه با ایران بشوند" و به کشورهای غربی توصیه کرد که به بازنگری سیاست های خود مبادرت ورزند.

علاوه بر آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان، دو کشور روسیه و چین نیز در گروه 1+5 عضویت دارند و از آنجا که این دو کشور دارای روابط سیاسی و اقتصادی گسترده ای با ایران هستند، مقامات جمهوری اسلامی به مخالفت آنان با تصمیم سایر اعضای گروه در زمینه تشدید فشارهای بین المللی امید بسته اند.

بسته های پیشنهادی

منوچهر متکی گفت که روسیه معتقد است که بسته پیشنهادی ایران باید در گفتگوهای ژنو مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

Image caption رهبران کشورهای غربی ایران را به پنهانکاری هسته ای متهم کرده اند

گروه 1+5 در سال 2006 پیشنهاد کرد که در برابر تصمیم ایران برای تعلیق غنی سازی اورانیوم، برخی امتیازات اقتصادی، سیاسی و فنی را در اختیار این کشور قرار دهد اما جمهوری اسلامی تا کنون رسما به این بسته پیشنهادی پاسخ نهایی نداده است.

مقامات دولت ایران در مقابل مواردی را تحت عنوان بسته پیشنهادی خود مطرح کرده اند که ظاهرا شامل نحوه حل و فصل مسایل مختلف بین المللی و ابراز آمادگی رهبران این دولت برای ارائه راهکار برای حل این مسایل است.

محمود احمدی نژاد در چند سخنرانی اظهار داشته که آماده است روش مورد استفاده خود در اداره امور ایران را برای حل و فصل مشکلات اساسی بشری در اختیار جامعه جهانی قرار دهد اما تا کنون گزارشی از استقبال سایر کشورها از این پیشنهاد انتشار نیافته است.

در مقابل، اعضای غربی گروه 1+5 که هدایت واکنش بین المللی نسبت به بحران هسته ای ایران را برعهده گرفته، تاکید داشته اند که مذاکرات با ایران باید براساس پیشنهادهایی صورت گیرد که حاوی تبعیت ایران از قطعنامه های مصوب شورای امنیت در مورد توقف برخی فعالیت های هسته ای ایران باشد.

با توجه به اختلاف نظر دو طرف، مشخص نیست که مذاکرات ژنو براساس چه محوری برگزار می شود در حالیکه برخی ناظران غربی جمهوری اسلامی را متهم کرده اند که در نظر دارد با درگیر ساختن این گروه در مذاکراتی طولانی، مانع از تصویب قطعنامه های جدید شورای امنیت و تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران شود.

برخی مقامات جمهوری اسلامی گفته اند که در هیج مذاکراتی با توقف غنی سازی اورانیوم موافقت نخواهند کرد و تنها آماده مذاکره در باره سایر مسایل بین المللی هستند.

اطلاع رسانی در مورد تاسیسات قم

در خبری دیگر در مورد برنامه هسته ای ایران، شبکه تلویزیونی پرس تی وی، متعلق به دولت ایران، اظهارات علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی را در مورد تاسیسات غنی سازی قم پخش کرده است.

Image caption مقامات ایران ایجاد تاسیسات قم را ناقض تعهدات خود ندانسته اند

آقای صالحی گفته است که ایران به زودی برنامه زمانی بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از این تاسیسات را به اطلاع آژانس خواهد رساند.

به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی، ایجاد این تاسیسات با مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی مغایرتی ندارد.

پیش از این نیز سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود که براساس مقررات آژانس، کشورهای عضو باید شش ماه قبل از تزریق گاز به سانتریفوژهای غنی سازی، آژانس را از تصمیم به اجرای چنین فعالیتی آگاه سازند در حالیکه جمهوری اسلامی هجده ماه زودتر در این مورد اطلاع رسانی کرد.

وی گفت که فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی کاملا شفاف بوده و با اطلاع رسانی کامل به آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت گرفته است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش هایی که تا کنون انتشار داده تاکید کرده که شواهدی در مورد هدف های نظامی برنامه های هسته ای ایران به دست نیامده اما هنوز ابهاماتی در مورد ماهیت این برنامه ها وجود دارد.

این نهاد وابسته به سازمان ملل از جمهوری اسلامی خواسته است در مورد تمامی برنامه های هسته ای خود، اطلاعات جامع و شفاف را در اختیار آژانس قرار دهد.

در عین حال، کشورهای غربی، ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای متهم کرده اند که مورد تکذیب دولت ایران قرار گرفته است.

مطالب مرتبط