بان خواستار شفافیت ایران در مورد برنامه اتمی شد

بان کی مون
Image caption آقای بان گفت که نگرانی اش را با محمود احمدی نژاد در میان گذاشته است

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه بار دیگر از ایران خواست به طور کامل قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را در ارتباط با برنامه اتمی خود از جمله تاسیسات تازه افشا شده غنی سازی اورانیوم در نزدیکی قم اجرا کند.

وی در کنفرانسی خبری در مقر سازمان ملل، پیش از گفت و گو با منوچهر متکی وزیر خارجه ایران، گفت که "اثبات" غیرنظامی بودن برنامه اتمی ایران به عهده تهران است.

وی گفت که در جریان ملاقات هفته گذشته با محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران، این موضوع را با او در میان گذاشته است.

آقای بان گفت که او آقای احمدی نژاد را ترغیب کرد که درهای تاسیسات غنی سازی تازه افشا شده را "فورا به روی بازرسان بگشاید و به شکلی سازنده وارد مذاکرات شود."

ایران گفته است که به زودی یک جدول زمانی برای بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از این تاسیسات ارائه خواهد کرد.

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل در بیانیه ای گفت که آقای احمدی نژاد نیز در دیدار هفته گذشته با آقای بان از این مساله "عمیقا" ابراز نگرانی کرده است که دبیر کل سازمان ملل متحد "به جای آنکه منتظر اظهار نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی، به عنوان نهاد مناسب، در مورد این مساله، یعنی تاسیسات تازه غنی سازی شود، تصمیم به تکرار همان ادعاهای قدرت های غربی گرفته است".

ایران می گوید که بر اساس مقررات آژانس، کشورهای عضو باید شش ماه قبل از تزریق گاز به سانتریفوژهای غنی سازی، آژانس را از تصمیم به اجرای چنین فعالیتی آگاه سازند، در حالی که ایران 18 ماه زودتر، در این مورد اطلاع رسانی کرد.

آقای بان در کنفرانس خبری سه شنبه درباره بیانیه دفتر نمایندگی ایران گفت که او در واکنش به انتقاد رئیس جمهور ایران به او گفته است که تاسیسات تازه فاش شده در قم ناقض قطعنامه های سازمان ملل است.

Image caption عکسی ماهواره ای که از تاسیسات اتمی قم منتشر شده

این قطعنامه ها از ایران می خواهد غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و در ارتباط با برنامه اتمی به میز مذاکرات بازگردد. ایران می گوید این برنامه کاملا صلح آمیز است اما غرب مظنون است هدف آن ساخت سلاح اتمی باشد.

آقای بان همچنین گفت: "من کاملا روشن کردم که وقتی آنها استدلال می کنند که تاسیسات اتمی آنها واقعا برای مقاصد صلح آمیز است، بار اثبات آن بر دوش آنهاست."

آقای احمدی نژاد روز جمعه گفته بود که کشورش در اطاعت از مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی عمل کرده است زیرا این مقررات از کشورها می خواهد شش ماه پیش از فعال شدن تاسیسات غنی سازی وجود آن را خبر دهد درحالی که ایران از 18 ماه قبل از راه اندازی مرکز قم چنین کرده است.

اما آقای بان گفت: "وقتی شما چنین نیتی برای ساخت تاسیسات دارید، برای آنکه شفاف و قابل اعتماد باشید، باید آژانس بین المللی انرژی اتمی را از مدت ها قبل آگاه می کردید، نه زمانی که همه چیز کامل شده است."

او گفت: "این چیزی است که من مطرح می کنم. به این ترتیب مساله شفافیت مطرح است. به همین دلیل است که رهبران جهان نگرانی عمیق خود را ابراز کرده اند و من هم نگرانی خود را بیان کرده ام."

ایران روز جمعه ۳ مهر (۲۵ سپتامبر) رسما اعلام کرد که در حال ساخت تاسیساتی جدید برای غنی سازی اورانیوم است.

آمریکا می گوید از قبل از وجود این مرکز خبر داشته است.

وزیر دفاع آمریکا بدون ارائه جزئیاتی در این باره که آمریکا چه زمانی از وجود مرکز اتمی قم مطلع شده گفته است که کشورش آن را از نزدیک زیر نظر داشته است.

به گفته کارشناسان هسته ای در آمریکا بر اساس مقرراتی که آژانس در اوایل دهه 1990 میلادی وضع کرد، دولت های عضو آژانس از جمله ایران باید به محض این که تصمیم به ساخت یک مرکز اتمی گرفتند آن را به آژانس اطلاع دهند.

مطالب مرتبط