تلاش آمریکا برای تعامل فقط مختص با ایران نیست

Image caption باراک اوباما در پی تغییر سیاست خارجی آمریکا بوده است

یکی از مقام های عالی رتبه آمریکا قرار است فردا (اول اکتبر)، در ارتباط با فعالیت هسته ای ایران با هیئتی ایرانی و نمایندگانی از سایر قدرت های مهم جهان در ژنو دیدار کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، تعامل را ترفند اصلی در سیاست خارجی خود قرار داده است و این ملاقات بارزترین نمونه از باز شدن راه برقراری ارتباط با ایران از سوی دولت آمریکاست.

آقای اوباما وقتی بر مسند کار نشست مصمم بود که نه فقط نگاه جهان به کشورش را تغییر دهد بلکه همچنین برخورد آمریکا با مسائل سیاست خارجی را تغییر دهد.

به جای تک روی و ائتلاف همفکران، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نشان داد که او در پی حرکتی مشترک است.

تعامل بخشی از این حرکت بوده هر چند که روشن است تعامل با ایران تعاملی از روی واقع بینی است - یک گزینه دیپلماتیک که هم شامل هویج باشد و هم چوب - گفتگو اما همچنین تهدید اعمال تحریم هایی جدی.

البته دولت باراک اوباما سیاست تعامل خود را در نقاط دیگری از جهان نیز به کار گرفته است، گرچه بی سر و صدا.

اخیرا میان مقام های عالی رتبه آمریکا و کوبا گفتگوهایی انجام گرفت که از قبل اعلام نشده بود. بعد از سال ها این اولین بار بود که آمریکا و کوبا مستقیما ارتباط برقرار می کردند.

دلیل این ملاقات ظاهرا از سر گیری ارتباط پستی میان دو کشور بوده است اما تردیدی نیست که مقام های دو طرف در گفتگوهایی که داشته اند به مسائل بزرگتری نیز پرداخته اند.

Image caption تاسیسات اتمی بوشهر

از طرف دیگر می بینیم که روز سه شنبه (29 سپتامبر)، فیصل مقداد، معاون وزارت امور خارجه سوریه به وزارت امور خارجه آمریکا رفته است. او عالی رتبه ترین مقام سوری بوده که در پنج سال گذشته چنین کاری کرده است.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در ارتباط با رابطه دشواری که میان این کشور و برمه وجود داشته است اشاراتی کرده که حاکی از تغییر در رفتار آمریکا بوده است.

دولت آمریکا اکنون درصدد است ضمن حفظ تحریم هایی که علیه برمه وضع شده است با رهبران نظامی این کشور تعامل داشته باشد.

از یک لحاظ همه این ها حرکتی منطقی است. روشن است که برای آمریکا ارزش دارد ببیند تعاملش با این کشورها به کجا خواهد رسید.

مشکل اینجاست که اگر تلاش آمریکا برای تعامل شکست بخورد گام بعدی اش چه خواهد بود؟

اگر گفتگوها با دولت ایران ناموفق باشد، شاید این همان سوال نگران کننده ای باشد که دولت اوباما از خود بپرسد.

مطالب مرتبط