مرور روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه هشتم مهر

تیترهای اول

"ظلم ستيزي جوانان در ابتداي جنگ متأثر از فيلم‌هاي وسترن بود" عنوان آفتاب یزد است که از گفته های مهدی کلهر مشاور رییس جمهور نقل شده، ابتکار از "چراغ سبز مخالفان به آشتي ملي" خبر داده و مردم سالاری از "طرح حامیان دولت در برابر طرح هاشمی رفسنجانی" نوشته.

"تکذیب دولت و مستندات اعتماد" تیتر اول اعتماد است، حیات نو از "اخطار به دانشجویان کوی دانشگاه" خبر داده، سرمایه از قول دادستان تهران نوشته "جریان بعد از انتخابات عقبه مردمی داشت".

"دردسرهای تائید نسخه های داروئی" تیتر اول جام جم است.

"هشدار نمايندگان مجلس شوراي اسلامي به كشورهاي گروه پنج به اضافه یک" عنوان اصلی روزنامه های جمهوری اسلامی و کیهان است و رسالت هم با عنوان "اگر اشتباه کنید سراغ گزینه های دیگر می رویم" هشدار رییس مجلس را به گروه پنج به اضافه یک منعکس کرده است.

گزیده مقالات

طرح مشکوک

مردم سالاری در عنوان اصلی خود با اشاره به چاپ طرحی در یک روزنامه هوادار دولت برای آشتی ملی، این حرکت را مشکوک دیده و در گزارشی به بررسی فعالیت هایی پرداخته که تحت عنوان در جست و جوی راهکارهائی برای برون رفت از وضعیت فعلی در جریان است.

در بخشی از این گزارش به پیشنهاد محسن رضائی برای تشکیل سازمانی اشاره شده برای برگزاری انتخابات مستقل از دولت. چرا که در قانون فعلي انتخابات، وزارت کشور منصوب جناح حاکم، متولي برگزاري انتخابات است، شبهاتي در زمينه برگزاري عادلانه و بي طرفانه و سالم انتخابات پيش مي آيد.

به نوشته مردم سالاری اين، مانند مسابقه فوتبال پرسپوليس و استقلال مي ماند که داوري آن را عضو هيات مديره يکي از اين دو باشگاه بر عهده دارد! به ويژه اين موضوع هنگامي تشديد مي شود که شوراي نگهبان هم به عنوان يک نهاد قانونا بي طرف و غير جناحي از خط و مشي بيطرفانه خارج شده و اکثريت اعضاي آن جانب جناح حاکم را بگيرند.

نرمش تندروها؟

ابتکار از طرح چاپ شده در شماره دیروز روزنامه وطن امروز هوادار دولت استقبال کرده و حتی احتمال داده که این طرح نشانه نرمشی در میان هواداران دولت و تندروها باشد.

به نوشته این روزنامه به نظر مي رسد در شرايط کنوني و با توجه به سلايق و مشي سياسي چهره هاي تاثيرگذار، آقايان آيت الله محمدرضا مهدوي کني، آيت الله سيدمحمود هاشمي شاهرودي، دکتر علي اکبر ولايتي، حجت الاسلام سيد محمدحسن ابوترابي فرد، حجت الا سلام سيدمحمود دعايي، دکتر غلامعلي حداد عادل، حجت الاسلام حسن روحاني، حبيب الله عسگراولادي و حجت الاسلام مسيح مهاجري براي شکل گيري آن پیشنهاد شده اند.

ابتکار اظهار نظر کرده که دو گمانه بدبينانه و خوش بينانه قابل تصور است. گمانه اول این که يک طيف سياسي که در طول چند ماه گذشته نسبت به هر پيشنهاد و طرحي براي برون رفت از مشکلات فعلي روي خوش نشان نداده و به مخالفت صريح و آشکار با آن پرداخته است، در حال حاضر هم همان خط مخالفت را دنبال مي کند این طرح را در برابر طرح آشتي ملي به میدان آورده اند.

در ادامه گزارش ابتکار آمده احتمال دیگر این است که در آن طيف سياسي که تاکنون مخالف هر گونه طرح ميانجي گري و آشتي جويانه بوده، "کشتي بان را سياستي ديگر آمده" و آنها نيز بعد از حوادث پس از انتخابات که هنوز هم ادامه دارد به اين نتيجه رسيده اند که "در بهشت برين" نيستند و بايد براي برون رفت از وضعيت موجود چاره اي انديشيد.

گلایه های سردار

اعتماد از سخنان یک سردار سپاه خبر داده آن جا که به نوشته این روزنامه سردار قاسمي با اشاره به سخنان فرزند شهيد همت و انتقادات وي از اوضاع فعلي که روز گذشته در يکي از روزنامه ها منتشر شد، گفته وقتي فرزند همت اين حرف ها را مي زند بايد شب ها خون گريه کنم، البته من مقصرم ولي وقتي که در دانشگاه ها آنها را چيزخورشان مي کنند چه مي توانم بکنم؟

به نوشته اعتماد این سردار جبهه فرهنگی خطاب به مجید مجيدي فیلمساز گفته عزيزم مجيد مجيدي، درست است که پيش آقا گريه مي کني، آقا هم در پاسخ فرمودند اين تلخي ها زمان جنگ هم بود... اما بايد بگوييم آن روزي که با هنرنمايي خود فيلمي را در مقابل احمدي نژاد ساختي کمر جبهه اسلام شکست و گاف دادي و براي يک عمر بايد جواب خدا را بدهي.

اعتماد نوشته قاسمي با اشاره به فيلم 90 سياسي که در ايام انتخابات منتشر شد و بيان اينکه آن فيلم پاي خيلي ها را لرزاند، گفت؛ در آن شب هاي فتنه مي خواستيم تصميم بگيريم که به چه کسي راي دهيم و حتي از اين بالاتر در روز يکشنبه پس از انتخابات و تجمع نيروهاي حزب اللهي در ميدان وليعصر پسرعموي جانبازم را ديديم که همراه با گروه ديگر قصد رفتن به صداوسيما را داشت و زانوهايم به خاطر اين تفاوت ها لرزيد. اين فتنه همان فتنه يي است که عاملان آن حتي اگر نتوانند آن را ادامه دهند پيروز ميدان هستند، زيرا ديگر در داخل کشور کسي حواسش به فلسطين و لبنان نيست.

شکست طرح مسکن مهر

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به طرح مسکن مهر که از اولین طرح های دولت احمدی نژاد به قصد خانه دار کردن مردم بود نوشته دست اندرکاران حوزه مسکن با نگاه به روند اجراي طرح مسکن مهر هيچ آينده روشني را براي چاره ساز بودن اين طرح براي خانه دار کردن مردم نمي بينند.

به نوشته این روزنامه یکی از مسوولان تعاون کشور در آخرين اظهار نظر خود در خصوص انصرافي هاي طرح مسکن مهر در کشور گفته است که تاکنون 104 هزار نفر از مجموع ثبت نامي هاي واجد شرايط از اقدام خود انصراف داده اند.

مردم سالاری نوشته کارشناسان اقتصادي معتقدند طرح مسکن مهر نه تنها جوابگوي نياز جامعه به مسکن نيست بلکه با ايجاد توقع در جامعه و عدم تحقق هدف هاي انگاشته شده و همچنين جذب و تعليق نقدينگي سرمايه هاي مردم باعث اخلا ل در نظام 25 هزار ميليارد توماني بازار مسکن و صنايع وابسته به آن خواهد شد.

تغییر مدیران توجیه ندارد

ابراهیم رزاقی در سرمقاله سرمایه نوشته تغییر مدیریت وزارتخانه ها در سه دهه گذشته به یک سنت تبدیل شده و وزارت نفت نیز در سال های پس از انقلاب، جنگ و سال های اخیر از این سنت غلط پیروی کرده است. جابه جایی تعدادی از مدیران برای ایجاد تحول و پیاده سازی تفکر و برنامه وزرا قابل قبول است اما تغییرات گسترده مدیریتی در هیچ وزارتخانه ای توجیه ندارد و این تغییرات هرچه وسیع تر باشد، ناپسندتر است.

به نوشته این استاد دانشگاه با توجه به حساس بودن وزارت نفت و اهمیت ثبات مدیریتی در آن حرکت اخیر وزیر نفت اصلاً قابل توجیه نیست. از نظر امور فنی و تکنیک اکتشاف، استخراج و صادرات نیز وزارت نفت به افراد باسابقه و کارآزموده نیاز دارد که هیچ یک از ملاحظات سیاسی نباید مانع از بهره گیری از این نیروهای متخصص شود زیرا در نهایت این صنعت نفت و اقتصاد کشور است که از آن لطمه خواهد دید.

ناارامی دانشگاه ها

رسالت در سرمقاله خود نوشته دوشنبه گذشته به هنگام بازگشايي دروس دانشگاهي در برخي دانشگاهها همان طور که پيش بيني مي شد ، جنبش موسوم به سبز با دستوري که از سوي فرماندهي جنگ نرم به آنها رسيده بود با شعارهاي موهن و ترکاندن بادکنک هاي سبز حضور خود را اعلام کردند! چون که دوم خرداديها که فصل پاييز را هميشه فصل سربازگيري در دانشگاه مي دانستند امسال پرگاز در اين مورد عمل کردند و همه ظرفيت خود را به ميدان آوردند تا يک اجتماع200 نفري را در دانشگاه تهران براي وفاداري خود به جنبش مخملي سبز و شعار عليه برخي مسئولان نظام تدارک ببينند.

سردبیر این روزنامه هوادار دولت ادعا کرده در واکنش به چنين حرکتي عکس العمل دانشجويان نسبت به اين پديده است. شمار زيادي از دانشجويان در پاسخ به شعار مرگ بر ديکتاتور ميليشاي موسوي، شعار مرگ بر ديکتاتور مخملي را مطرح کردند. دانشجويان آگاه شعارهايي دادند که حکايت از هوشمندي آنها جهت حضور در ميدان نبرد نرم به عنوان يک افسر شجاع دارد. دانشجويان فرياد مي زدند "توهين به راي ملت، خيانت خيانت" و " قبول اکثريت، نشان آدميت". انتقام سی سال پیش

یک روز بعد از انتقادات تند جواد لاریجانی از میرحسین موسوی که وی را با مسعود رجوی مقایسه کرده بود هادی خسرو شاهین در حیات نو سال های اول جمهوری اسلامی را یادآوری کرده که میرحسین موسوی وزیر خارجه بود و اين ديپلمات را در وزارت خارجه نمى‌پسنديد چنان که ديگر متحدان او. مشى کاملا محافظه‌کارانه لاريجاني، حتى صداى على اکبر ولايتى را درآورده بود. متفاوت لاريجانى با فضاى انقلابى آن روزها به گونه‌اى بود که مخالفان مترصد فرصتى بودند تا عذر او را از وزارت خارجه بخواهند.که مخالفت وی با اجراى فتواى امام در مورد سلمان رشدى موجب حکم اخراج او از دستگاه ديپلماسى شد.

به نوشته حیات نو پس لاريجانى مترصد فرصت شد تا انتقام خود را از چپ‌گرايان و نماد آنها يعنى ميرحسين موسوى بگيرد. اما اين فرصت را نیافت که با ميرحسين موسوى و يارانش تسويه کند تا امسال و پس از 22 خرداد، براى لاريجانى بهترين فرصت بود تا با تغيير چهره، راديکاليسم را بر محافظه‌کارى ترجيح دهد تا از آن جايگاه به ميرحسين موسوى و اطرافيانش حمله کند.

تکذیب و تائید

درج گزارشي در روزنامه اعتماد دیروز تحت عنوان "پيدا کنيد 25 ميليارد دلار را" که به اختلاف فاحش درآمدهاي نفتي از سوي دو منبع رسمي کشور اشاره داشت به مذاق دولتي ها چندان خوش نيامد و واکنش شديدي را به همراه داشت، به گونه يي که وزارت نفت و بانک مرکزي در دو جوابيه جداگانه اعتماد را متهم به «ناآگاهي» کردند در حالي که گزارش روزنامه اعتماد بر اساس گزارش هاي رسمي اين دو مرکز تنظيم شده است.

اعتماد جوابيه های بانک مرکزی و وزارت نفت را که ادعا کرده اند هیچ اختلافی در آمارشان وجود ندارد چاپ کرده است. در جوابيه وزارت نفت آمده است: تفاوت فاحش 25 ميليارد دلاري ميان آمارهاي ارائه شده درخصوص فروش چهارساله نفت خام به هيچ عنوان صحت ندارد و ادعايي دور از ذهن و باورنکردني است.

اعتماد با انعکاس تصویری از صفحه اول سایت متعلق به وزارت نفت نشان داده که آمارهای گزارش روز گذشته آن روزنامه به نقل از منابع موثق منتشر شده بود و بین دو رقمی که وزارت نفت و بانک مرکز اختلافاتی وجود دارد.