تشریح موضع آمریکا در مذاکرات اتمی ژنو با ایران

Image caption ویلیام برنز فرستاده آمریکا به ژنو پیشتر سفیر این کشور در روسیه بود

در آستانه مذاکرات گروه 1+5 با ایران در شهر ژنو سوئیس، دو دیپلمات ارشد آمریکایی در ژنو موضع کشورشان را در مذاکرات روز پنج شنبه (یکم اکتبر) تشریح کرده اند.

به گفته این دو مقام ارشد آمریکایی که نامشان فاش نشده است، نمایندگان گروه 1+5 در مرحله اول بررسی خواهند کرد که آیا ایران حاضر به مذاکره در مورد برنامه اتمی اش است یا خیر.

گروه 1+5 متشکل است از نمایندگان پنج کشور عضو دایم شورای امنیت - آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، و فرانسه- و نمایندگان آلمان و اتحادیه اروپا.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، سرپرستی هیات ایرانی را در مذاکرات ژنو برعهده دارد.

آمریکا ویلیام برنز، معاون سیاسی وزیر امور خارجه این کشور، را به ژنو اعزام کرده است.

مقام های آمریکایی گفته اند که مذاکرات ژنو حدود ساعت 10 صبح به وقت محلی آغاز خواهد شد و احتمالا تمام روز ادامه خواهد داشت.

به گفته دو دیپلمات آمریکایی، گروه 1+5 از ایران خواهد خواست که مرکز اتمی قم را به روی بازرسان بین المللی بگشاید، مدارک ساخت آن را تحویل و به بازرسان اجازه ملاقات با پرسنل این مرکز را بدهد.

به گفته این مقام ها، آژانس در این رابطه رسما درخواستی به ایران ارائه کرده است.

دولت ایران پیشتر اعلام کرده بود که به زودی برنامه زمانی بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از این تاسیسات که به گفته ایران ساخت آن سه سال طول کشیده است را به اطلاع این نهاد خواهد رساند.

یکی از دیپلمات های آمریکایی در ژنو "فاش شدن" مرکز اتمی قم را ناکامی بزرگی برای بلندپروازی های اتمی ایران دانسته است، چرا که به گفته او ایران می خواست از این مرکز در برنامه اتمی نظامی اش استفاده کند.

Image caption سعید جلیلی سرپرست تیم مذاکره کننده ایران در ژنو است

دولت ایران این اتهام را رد می کند. ایران می گوید که مرکز اتمی قم از اهمیت چندانی برخوردار نیست و هنوز تکمیل نشده است.

دو دیپلمات آمریکایی در عین حال گفته اند که پیشنهاد گروه 1+5 معروف به "تعلیق در برابر تعلیق" که پیشتر به ایران ارائه شده بود همچنان به قوت خود باقیست و در مذاکرات ژنو نقطه شروع مذاکرات این گروه با ایران خواهد بود.

بر اساس این پیشنهاد، گروه 1+5 برای دوره زمانی مشخصی از وضع تحریم های بین المللی تازه علیه ایران خودداری خواهد کرد، به شرط این که ایران طی دوره زمانی توافق شده برنامه غنی سازی اورانیوم خود را گسترش ندهد.

هدف این امر از نظر آمریکا ادامه روند مذاکرات و در نهایت تعلیق فعالیت های غنی سازی اورانیوم از سوی ایران است.

این در حالیست که مقام های ایرانی تاکید کرده اند که در مورد برنامه غنی سازی این کشور مذاکره نخواهند کرد.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، تأکید کرده است که ایران غنی سازی اورانیوم را حق خود می داند و حاضر نیست درباره آن مذاکره کند.

ایران می گوید در دور تازه مذاکرات با گروه 1+5 در مورد مجموعه پیشنهادهایی که مدتی قبل به این کشورها داده است مذاکره خواهد کرد.

این پیشنهادها شامل توقف غنی سازی اورانیوم توسط ایران نمی شود.

در همین رابطه، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران گفته است که ایران آماده مذاکراتی "طولانی"، "هدفمند" و "سازنده" است.

این در حالیست که دو مقام آمریکایی در ژنو بر فوریت گفتگوها با ایران تاکید کرده اند.

به گفته آن ها، روند مذاکرات نامحدود نخواهد بود و آمریکا صرفا برای انجام مذاکره وارد روند مذاکرات نشده و در پی "پیشرفت ملموس" است.

آنان همچنین تاکید کرده اند که برای گروه 1+5 محور اصلی مذاکرات ژنو مناقشه اتمی است.

اما ایران در بسته پیشنهادی خود به برنامه اتمی خود اشاره ای نکرده است و خواهان مذاکره درباره موضوع های مختلف از جمله اصلاح ساختار سازمان ملل متحد، ریشه یابی بحران در اقتصاد جهانی و مبارزه با تروریسم شده است.

دو دیپلمات آمریکایی همچنین این خبر که آمریکا برنامه دارد سوخت هسته ای یا اورانیوم غنی شده به ایران بفروشد را رد کرده اند.

مطالب مرتبط