مرور روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه نهم مهر

تیترهای اول

"طرح آیت الله مکارم برای خروج از اختلافات" تیتر اول آرمان است، " تاکيد ميرحسين بر اجراي قانون اساسي" عنوان اصلی اعتماد، حیات نو خبر داده که "اصلاح‌طلبان به ديدار سيد محمدخاتمى و سيدحسن خمينى مى‌روند"، رسالت از قول حبیب الله عسگراولادی نوشته "هر راه حلی به جز پذیرش رهبری و رای اکثریت به بن بست می رسد" و مردم سالاری از قول احمدی نژاد در تیتر اول خود آورده "مگر وضعیت موجود چه شکلی است".

"ساخت سايت قم بايد از روز اول به آژانس اعلام مي‌شد" عنوان اصلی آفتاب یزد است که از قول محمد البرادعی نقل شده، خراسان و ایران تیترهای اول خود را با" پيشنهاد نشست سران 1+5 و ايران" به طرح محمود احمدی نژاد اختصاص داده اند، "آزمون مهم غرب درمذاكره هسته اي با ايران" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است، دنیای اقتصاد "پيشنهاد به سران آمريكا و اروپا" را در صدر گزارش های خود آورده و کیهان در تیتر اصلی خود نوشته " مذاکرات ژنو آزمونی برای پنج به اضافه یک است".

"کهريزک بزرگ نمايي شد" تیتر اول ابتکار است و "بازگشت تدریجی رونق به اقتصاد ایران" عنوان اصلی جام جم.

گزیده مقالات

بازگشت حجاریان

روزنامه های مختلف تهران در شماره های امروز خود با چاپ عکس هائی از سعید حجاریان در بازگشت به خانه اش و پایان زندان شش ماهه اش از وی به عنوان مهم ترین زندانی انتخابات اخیر ریاست جمهوری یاد کرده است.

آرمان در زیر عکس بزرگی از مدیر روزنامه توقیف شده صبح امروز نوشته بعد از آنکه سعید حجاریان را در دو برنامه تلویزیونی مقابل دیدگان بییندگان سیمای جمهوری اسلامی قرار دادند، او را آزاد کردند.

جنگ نرم

مير علي فاطمي در مقاله ای در رسالت نوشته امپراتوري شوروي سابق به عنوان يکي از دو ابر قدرت جهاني، مقهور نبرد نرم دولت آمريکا شد. اوکراين، گرجستان، قرقيزستان وديگر کشورهايي که دستخوش انقلاب نارنجي شدند يکي پس از ديگري به دامان غرب افتادند. اما پروژه براندازي نرم در ايران با هوشمندي ملت ايران در مرحله کليد، قفل کرد.

نویسنده رسالت با این مقدمه نتیجه گرفته که جنگ رواني، جذب نخبگان، دامن زدن به نارضايتي ها، جنگ رايانه اي، اينترنتي، براندازي نرم، راه اندازي شبکه هاي راديويي و تلويزيوني، اعتماد زدايي و شبکه سازي تنها بخشي از صورتهاي جنگ نرم هستند. در جنگ نرم، دشمن اصلي هزينه سنگيني نمي پردازد، بلکه عمده هزينه را بر دوش نيروهاي داخلي سرشکن می شود.

تفنگ خالی اروپا و آمریکا

کیهان در سرمقاله خود با اشاره به مذاکرات ایران و گروه پنج به اضافه یک تاکید کرده که آمریکا و اروپا همه تیرهای خودر ا خالی کرده اند و دیگر هیچ گزندی نمی توانند به ایران برسانند

به نوشته این روزنامه غرب بعد از انتخابات همه امكانات خود را براي فروپاشاندن ايران از درون به كار گرفت. هيلاري كلينتون همان ايام به صراحت گفت امريكا حرف پنهاني و كارهاي زيادي در حمايت از اصلاح طلبان ايران كرده كه نمي تواند علنا درباره آنها حرف بزند اما نتيجه همه اين كارها تنها چند هفته ناآرامي مقطعي در تهران بود و بعد هم بوجود آمدن فرصتي براي نظام تا يك بار ديگر توان كنترل بحران خود را در دو سطح سياسي و امنيتي نشان دهد و شبكه هاي چند ساله غرب در ايران را متلاشي نمايد.

به نوشته سرمقاله کیهان غربي ها مجبور به مذاكره با ايران هستند و در حالي به ژنو مي آيند كه همه تلاش خود را براي متوقف كردن ايران از راه هاي ديگر كرده و نتيجه نگرفته اند. ايران به خوبي مي داند كه اگرچه اسلحه ها پر زرق و برق است ولي خشاب ها خالي است. با اين حال ايران براي نزاع به ژنو نمي رود مگر اينكه توهم كارآمدي گلوله هاي مشقي عقل حريفان را پاك زايل كرده باشد.

حداکثر کار در اجلاس ژنو

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته حداکثر كاري كه اكنون از ديپلمات‌هاي ايراني و همتايان بين‌المللي آنان در گروه 1+5 برمي‌آيد، بهره‌گيري از دو تكنيك شناخته شده در دنياي ديپلماسي است. تكنيك اول، محدود كردن موضوع مذاكره حول قاعده «مذاكره براي مذاكره» است. تكنيك ديگر، قبول قاعده «توافق بر سر عدم توافق» است.

به نوشته سردبیر دنیای اقتصاد از مذاكرات ژنو انتظاري بيش از اين نمي‌توان داشت. زيرا هيچ نشانه‌اي مبني بر تغيير گفتار و رفتار ايران و طرف‌هاي مذاكره به چشم نمي‌خورد و اگر اين قواعد دوگانه به كار مذاكره‌كنندگان نيايد، لاجرم عناصر ديگري مانند تحريم و تهديد از سوي جبهه غرب و رويگرداني و نكول از سوي ايران، جاي قواعد آشتي جويانه «مذاكره براي مذاكره» و «توافق به سر عدم توافق» را خواهد گرفت.

دست ها بالا نرفت

اعتماد در گزارشی به یادآورده که قبل از انتخابات ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در یک سالن دانشگاهی که دانشجویان هم اجازه ورود نداشت مطابق معمول شروع کرد که چه کسي خسته است و چه کسي خسته نيست و حضار از ساعت چند آمده اند. پس از خوش و بش اوليه شروع کرد به انتقاد؛ از حرف ها و رنگ ها و جيغ ها. گفت قبلي ها مدعي اند درباره انرژي هسته يي کار کرده اند. اگر اين طوري باشد ابوريحان بيروني هم مدعي است.

در ادامه گزارش اعتماد آمده که احمدی نژاد آن روز گفت امسال اگر پيروز شدم دوباره به نيويورک مي روم و آنجا، جلوي سران مي گويم کدام يک از شما قدرت ها توان جنگيدن با اين ملت ها را داريد. همين حالا دست تان را بالا ببريد. و با این گفته سالن ترکید از کف و سوت و صلوات. شب مناظره احمدي نژاد «هزينه» را روي ميز گذاشت. انتخابات را برد. به نيويورک سفر کرد. در سالن کنفرانس حاضر شد. نطق کرد. پيش بيني احمدي نژاد محقق شد. دستي بالا نرفت.

نفت بر سر سفره ها نیامد

محسن جاويد در مقاله ای در مردم سالاری نوشته دير زماني نيست که از جمله شيرين و بياد ماندني ولي رويايي احمدي نژاد مي گذرد. «من پول نفت رابرسر سفره مردم مي آورم» يا چيزي به همين مضمون! نفت که هيچ بلکه سفره مان نيز مزين به هيچ فرآورده آنهم نشد گوشت، برنج، نان و حبوبات به عنوان اصلي ترين لوازم سفره مردم درهياهوي سياسي آرام آرام چنان گران شدند که اکنون کمتر در سفره مردم ديده مي شوند.

به نوشته این روزنامه تورم اين غول بي شاخ ودم چنان کمرمردان روزگار را شکسته است که شرمندگي را بر صورت نان آوران خانواده نشانده است. حقيقت اين است که همه و همه مردم همه و همه دغدغه اصلي شان، تامين مايحتاج اوليه زندگي است و نگران شرمندگي در نزد اهل و عيال و بچه ها و وابستگان هستند. آنها فکر مي کنند که اگر يک هفته، يک ماه، يا دو تا چند ماه به ناگاه درآمدشان قطع شود، کرايه خانه چه مي شود؟

کارشناس روزنامه مردم سالاری در ادامه مقاله خود تاکید کرده آقاي احمدي نژاد، سفره ما هر روز کم رنگ تر مي شود، شاليکاران شمالي حيران مانده اند که با انواع برنج هاي دانه بلند وارداتي چه کنند؟ کارگران کارخانجات ورشکسته که چند ماهي است حقوق دريافت نکرده اند، معطل مانده اند که با سيل محصولات وارداتي از چين چه کنند؟ خطوط توليد به مرز توقف رسيده، انبارهاي توليد کنندگان محصولات کشاروزي جواب هزينه هاي کاشت، داشت و برداشت را نمي دهد. چراغي که بر خانه رواست به مسجد حرام است. لطفا گزارشي از اين همه آمد و شد، عقد قراردادها و سرمايه گذاري هاي مکرر و سفرهاي پرشمار با کشورهايي چون سوريه و ونزوئلا را بدهيد.

بحران کمبود منابع

احمد علوي در سرمقاله مردم سالاری نوشته بنا بر آخرين گزارش ها نظام بانکي ايران که از بحران کمبود منابع و انباشت و افزايش مطالبات معوق رنج مي برد، نگراني گسترده اي را فراهم آورده است. به گونه اي که اينک نه دولت بلکه مجلس براي حل بحران نظام بانکي دست به کار تدوين طرح نجات بانک ها شده است.

به نوشته این روزنامه حجم مطالبات معوق حدود 400 هزار ميليارد ريال يعني تقريبا 40 ميليارد دلار است. اين حجم مطالبات معوق چيزي بيش از نيمي از کل صادرات و 13 درصد توليد ناخالص داخلي است که در تاريخ اقتصاد ايران کم نظير تلقي مي شود. اينک با تعميق رکود در اقتصاد ايران که در پي آن ظرفيت فعلي واحدهاي اقتصاد به زير 40 درصد رسيده و دولت مجبور شده تا تسهيلات بانکي در اختيار شرکت هاي ورشکسته و بحران زده بگذارد، نظام بانکي ايران در شرايط رکود تورمي در موقعيت دشواري قرار گرفته است.

سه میلیارد کمبود

به نوشته روزنامه سرمایه رئيس ستاد حمل و نقل عمومي و مديريت سوخت كشور از كسري بودجه سه ميليارد دلاري براي واردات بنزين تا پايان سال خبر داد.

این گزارش نشان می دهد محمد رويانيان با اشاره به اينكه به دنبال تغييرات در نحوه عرضه بنزين هستيم، اظهار داشت: برطرف كردن كسري بودجه بنزين نيازمند همكاري مجلس با دولت است و در صورت عدم همكاري مجلس در خصوص كسري سه ميليارد دلاري مجبور به كاهش سهميه بندي خواهيم شد.

واحدهای تولیدی بیکار

"درباره عجز 6700 واحد توليدي" عنوان مقاله ای از محمدصادق جنان‌صفت است که در دنیای اقتصاد چاپ شده و در آن آمده استمهال يكساله بدهي 6700 واحد توليدي كه از پرداخت بدهي خود به بانك‌ها عاجز شده‌اند، شايد در نگاه نخست، خبر خوشحال‌كننده‌اي براي كسب‌وكار باشد، اما چند نكته موجب اندوه و تاسف است.

در این مقاله آمده نكته اول اين است كه چرا و به چه دليل و تحت كدام شرايط اقتصادي، 6700 واحد توليدي در سطح كشور به اين روز رسيده‌اند كه از پرداخت بدهي‌هاي خود اظهار عجز كننداين تعداد توليدكننده در حال سقوط، آيا نشانه بحران اقتصادي نيست؟ واقعيت اين است كه بازار داخلي در چهار سال اخير با هجوم واردات انبوه كالاهاي ارزان‌تر از توليدات داخلي مواجه شده و اشباع شدن بازار سدي براي فروش شده است و يكي از دلايل رشد شتابان بنگاه‌هاي مستاصل را بايد در اين حوزه جست‌وجو كرد.

به نظر کارشناس اقتصادی دنیای اقتصاد نرخ سود پايين تسهيلات دريافت شده از بانك‌ها نسبت به قيمت پول در بازار غيررسمي و همچنين سطح بالاتر معنادار نرخ تورم نسبت به سود تسهيلات دريافت شده، دليل موجهي براي اظهار عجز توليدكنندگان باشد. و با استمهال بدهي بنگاه‌هاي ضعيف، آيا توليدكنندگان كارآمد و سودآور را كه بدهي‌هاي خود را به بانك‌ها سروقت پرداخته‌اند، تنبيه مالي نشده اند و اين كار ضدانگيزه نيست؟

شبه افکنی برای دشمن

یک روز بعد از حمله کیهان به طرح محسن رضائی، رسالت با تکرار همان استدلال ها نوشته کميسيون يا نهاد ملي مستقل انتخابات اگر چه يک ايده حقوقي است اما در شرايط کنوني انتخابات و آراء40 ميليوني مردم را زير سوال مي برد. اين روزها هرگونه شبهه افکني به اهداف دشمنان انقلاب کمک مي کند.

صالح اسکندری در این مقاله خطاب به محسن رضائی نوشته برخي سعي دارند شما را خارج از چتر اصولگرايي ملاقات کنند اما ما هنوز برآنيم که شما اصولگراييد و بهتر از هر کسي مي دانيد تامين منافع ملي ودر نظر داشتن مصالح کشور تنها با تشخيص صحيح اولويتها توسط نخبگان سياسي و انتقال بي آلايش آن از دالانهاي مطمئن به متن توده ها و مردم ممکن است. نوعا اعتقاد بر اين است که نمي توان فرايندهاي ريزدستي تصريح و تاليف منافع احزاب و جريانات سياسي را در مسير خلاف مصالح کلان يک کشور تعريف کرد.