گفتگوی منوچهر متکی با شورای روابط خارجی آمریکا

سایت اینترنتی شورای روابط خارجی آمریکا متن مصاحبه ای را دیروز منتشر کرده که توسط یکی از کارکنان این شورا با منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران انجام شده بود.

منوچهر متکی در پاسخ به سوالی در خصوص این که آیا ایران در صورت ادامه فشار غرب برای توقف غنی سازی اورانیوم از عضویت در معاهده منع تکثیر سلاح های هسته ای خارج خواهد شد یا نه، گفت ایران در حال حاضر برنامه ای برای خروج از معاهده منع تکثیر سلاح های هسته ای ندارد اما به هیچ وجه از حقوق خود نخواهد گذشت.

آقای متکی در پاسخ به سوالی دیگر در خصوص افزایش دادن بازرسی ها از مراکز هسته ای خود گفت ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری گسترده و کاملی در چهارچوب تعهدات خود به موجب حقوق بین الملل و معاهده منع تکثیر سلاح های هسته ای دارد.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سوال دیگری در خصوص دادن اجازه بازرسی از مرکز جدید غنی سازی اورانیوم در نزدیکی قم گفت تاریخ بازرسی بین سازمان انرژی اتمی ایران و

آژانس بین المللی انرژی اتمی هماهنگ خواهد شد. او گفت ایران با بازدید از این مرکز مشکلی ندارد و در هر تاریخی که توافق شود، اجازه ورود به آن مرکز داده خواهد شد.

آقای متکی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این که آیا ایران مسئولیت اخلاقی برای شفافیت بیشتری در خصوص مراکز هسته ای خود دارد یا نه، گفت ایران همواره به رعایت چهارچوب های حقوقی تاکید کرده است اما طرف مقابل، بخصوص در دوره ریاست جمهوری جرج بوش، رویکرد سیاسی به مسئله داشته است.

او گفت میان حقوق و تعهدات رابطه مستقیم وجود دارد و نمی توان فقط بر تعهدات یک کشور تاکید داشت بدون این که حقوق آن هم به رسمیت شناخته شود.