مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد تهران شد

محمد برادعی
Image caption ایران می گوید که سفر محمد البرادعی ربطی به مذاکرات اتمی ژنو ندارد

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی عصر شنبه ۱۱ مهر (۳ اکتبر) برای گفتگو با مقام های سازمان انرژی اتمی ایران وارد تهران شد.

سفر محمد البرادعی به ایران در پی آغاز دور تازه ای از مذاکرات هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی انجام می شود.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران پنجشنبه ۹ مهر (اول اکتبر) در ژنو با نمایندگان پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان گفتگو کرد.

با این همه، مقام های ایرانی تاکید کرده اند که سفر محمد البرادعی به ایران ارتباطی با مذاکرات اتمی ژنو ندارد.

سعید جلیلی در حاشیه مذاکرات ژنو با نماینده آمریکا یعنی ویلیام برنز، معاون سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا به طور جداگانه دیدار وگفتگو کرد.

اخیرا آشکار شده است که ایران یک مجموعه جدید اتمی برای غنی سازی اورانیوم را در حوالی شهر قم ساخته است.

دولت های غربی می گویند که ایران این مرکز را سال ها از دید جامعه بین المللی پنهان نگاه داشته و مقررات بین المللی را نقض کرده است.

محمد البرادعی نیز پیش از سفر به تهران گفته بود که اعلام نکردن به موقع مرکز اتمی قم با مقررات آژانس مغایرت داشته است، چرا که بر اساس مقررات فعلی آژانس کشورها باید پیش از شروع احداث یک مرکز اتمی، آژانس را از این تصمیم خود آگاه کنند.

با این همه، ایران می گوید که باید شش ماه پیش از آغاز غنی سازی اورانیوم در مرکز قم آژانس را از وجود این مرکز مطلع می کرده و بنابراین یک سال و نیم پیش از موعد قانونی به آژانس اطلاع رسانی کرده است.

ایران احداث این مجموعه که گفته می شود سه سال ساخت آن طول کشیده را اخیرا در نامه ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داد و در پی انتقاد شدید آمریکا، بریتانیا و فرانسه اعلام کرد که اجازه بازدید از این مجموعه را به بازرسان آژانس خواهد داد.

انتظار می رود که ترتیب این بازرسی ها از جمله موضوع هایی باشد که آقای البرادعی در تهران در مورد آن گفتگو خواهد کرد.

با این وجود، مقام های ایرانی تاکید کرده اند که سفر محمد البرادعی به ایران پیش از مذاکرات ژنو برنامه ریزی شده بود و به مذاکرات ژنو ارتباطی ندارد.

آقای البرادعی که برنده جایزه صلح نوبل نیز هست، کمتر از دو ماه دیگر سمت مدیر کل آژانس را به یوکیا آمانوی ژاپنی تحویل خواهد داد و احتمالا این سفر، آخرین سفر او به عنوان مدیر کل آژانس به ایران است.

آقای البرادعی از سال ۱۹۹۷ تا کنون سه دوره مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی بوده است.

سومین دوره مدیر کلی او روز ۳۰ نوامبر (۹ آذر) به پایان می رسد.

مطالب مرتبط