'بیست نفر از متهمان حوادث بعد از انتخابات آزاد می شوند'

دادگاه
Image caption بنابه گفته یک مقام قضایی، محمدعلی ابطحی نیز در فهرستی قرار دارد که به زودی آزاد می شوند

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا به نقل از یک منبع آگاه قضایی اعلام کرده که بیست نفر از متهمان حوادث بعد از انتخابات به زودی آزاد می شوند.

این منبع قضایی که نامش فاش نشده اعلام کرده که بازجویی و تحقیقات از این بیست نفر به پایان رسیده و با "دریافت وثیقه های متناسب با عناوین اتهامی به زودی آزاد می شوند."

این خبرگزاری اضافه کرده که محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، محمد علی ابطحی معاون محمد خاتمی رئیس جمهور سابق، کیان تاجبخش پژوهشگر علوم اجتماعی ، شهاب طباطبایی عضو شورای مرکزی حزب مشارکت، سعید شریعتی عضو حزب کارگزاران و عبدالله مومنی دبیرکل ادوار تحکیم وحدت جزو این بیست نفر هستند.

روز چهارشنبه هشتم مهر علیرضا آوایی، رئیس کل دادگستری استان تهران اعلام کرده بود که دادگاه برای بیست نفر از متهمان حوادث پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری حکم صادر کرده اما این احکام هنوز قطعی نشده است.

آقای آوایی گفته بود که متهمان هنوز حق اعتراض و تجدید نظر خواهی از این احکام را دارند و ممکن است آرای صادر شده در دادگاه تجدید نظر قطعی، تبدیل و یا نقض شود.

پس از اعلام نتیجه مناقشه برانگیز انتخابات ریاست جمهوری در ماه مه (خرداد ماه)، تظاهرات اعتراضی در تهران و شماری دیگر از شهرهای ایران برگزار شد که واکنش خشونت آمیز ماموران دولتی و بازداشت صدها نفر، از جمله شماری از منتقدان دولت را در پی آورد.

از میان چهره های سرشناس سیاسی، سعید حجاریان عضو شورای مرکزی حزب مشارکت هفته گذشته بعد از گذراندن 106 روز حبس از زندان آزاد شد و بقیه چهره های سرشناس سیاسی همچنان در بازداشت به سر می برند.

تا کنون پنج جلسه محاکمه دستجمعی تعدادی از بازداشت شدگان، از جمله شماری از فعالان سیاسی و منتقدان سرشناس دولت، برگزار و جریان محاکمه از رادیو و تلویزیون دولتی ایران پخش شده است.

در این محاکمات، پس از قرائت کیفرخواست دادستان، که حاوی تحلیل های سیاسی و طرح اتهام هایی در این زمینه بوده است، متهمان سرشناس به اعتراف پرداخته و ضمن قبول کیفرخواست، معمولا اتهام های دیگری را علیه خود و گاه سایر افراد غیر مرتبط با پرونده ها مطرح کرده اند.

این دادگاه ها با انتقاد گسترده تعدادی از روحانیون سرشناس، فعالان سیاسی، حقوقدانان و مدافعان حقوق بشر در داخل و خارج ایران مواجه شده که نحوه برگزاری محاکمات، پخش تلویزیونی آنها و اعترافات متهمان علیه خود را مغایر روال قابل قبول دادرسی توصیف کرده و احکام دادگاه را بی اعتبار اعلام کرده اند.

در مقابل، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در خطبه های نماز روز عید فطر، این نوع محاکمه و اعتراف متهم به زیان خود را مورد تایید قرار داد هرچند گفت که وارد کردن اتهام علیه افراد غیرمرتبط با پرونده قابل قبول نیست.

در آخرین جلسه محاکمه از این نوع، گفته شد که به منظور رعایت قانون آئین دادرسی کشور، رسانه های همگانی اجازه ندارند اسامی متهمان را منتشر کنند هرچند در کیفرخواست دادستان، مشخصات کاملی از آنان وجود داشت و تلویزیون دولتی هم اعترافات را، البته بدون نشان دادن تصاویر نزدیک از چهره متهمان، پخش کرد.

مطالب مرتبط