جیمز جونز بر ادامه مذاکرات اتمی با ایران تاکید کرد

جیمز جونز
Image caption جیمز جونز از ارزیابی اطلاعاتی آمریکا درباره برنامه اتمی ایران دفاع کرد

جیمز جونز، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، این نظر که ایران به ساخت بمب اتمی نزدیک تر شده را رد کرد و مذاکرات هسته ای ژنو را تحولی مثبت دانست.

این ژنرال بازنشسته آمریکایی روز یکشنبه (چهارم اکتبر) گفت اینکه ایران دانش ساخت بمب اتمی را کسب کرده یا خیر موضوع گمانه زنی های مختلف است اما آنچه که آمریکا از نزدیک دنبال می کند و نگران آن است مقاصد هسته ای ایران است.

جیمز جونز این سخنان را در مصاحبه با شبکه سی بی اس آمریکا و در واکنش به گزارش اخیر روزنامه نیویورک تایمز در مورد برنامه اتمی ایران بیان کرد.

نیویورک تایمز از وجود یک گزارش محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی داده که به گفته این روزنامه نتیجه گرفته که ایران اطلاعات کافی برای طراحی و تولید بمب اتمی را کسب کرده است.

دولت ایران بارها ضمن رد چنین اتهام هایی، بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید کرده است.

مشاور امنیت ملی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا صحت گزارش نیویورک تایمز را زیر سوال نبرد اما آن را چندان مهم ارزیابی نکرد.

اما جیمز جونز تاکید کرد که تحولات اخیر در مناقشه اتمی ایران برای آمریکا مثبت بوده است چرا که به گفته او "ایران حاضر شده است که به پای میز مذاکره بیاید."

او به تصمیم ایران در مورد گشایش مرکز اتمی قم به روی بازرسان بین المللی و توافق اصولی این کشور در مورد انتقال اورانیوم با غلظت پائین ایران به خارج از این کشور برای تبدیل به سوخت هسته ای اشاره کرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا تحولات چند هفته گذشته در مورد برنامه اتمی ایران را "بسیار مهم" و به نفع آمریکا دانست.

Image caption کنگره آمریکا برای تشدید تحریم ها علیه ایران آماده می شود

محمد البرادعی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، که به تهران سفر کرده اعلام کرده است که بازرسان این سازمان در روز 25 اکتبر از تاسیسات غنی سازی اورانیوم قم بازدید خواهند کرد.

همچنین قرار است که روز 19 اکتبر نمايندگان آژانس، ايران، روسيه، آمريكا و فرانسه برای بررسی امکان غنی سازی اورانیوم ایران در خارج، گفتگوهایی داشته باشند.

واکنش کنگره

اما واکنش کنگره آمریکا به گزارش اخیر نیویورک تایمز در مورد برنامه اتمی ایران به مراتب شدید تر از واکنش کاخ سفید بوده است.

نمایندگان ارشد کنگره از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه روز یکشنبه بر تشدید تحریم ها علیه ایران تاکید کردند.

سناتور جمهوریخواه لینزی گراهام خواهان اعلام "هفته ایران" در مجلس سنا شد تا تحریم های گسترده ای علیه ایران در نظر گرفته شود.

سناتور کارل لوین، رئیس دموکرات کمیته امور بانکی مجلس سنای آمریکا، پیشتر از برنامه اش برای تدوین طرح تحریمی تازه ای علیه ایران داده بود، طرحی که به گفته او، می تواند به باراک اوباما برای حل و فصل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران کمک کند.

با این وجود، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا بر ادامه مذاکرات چند چانبه با ایران تاکید کرد.

او همچنین یادآورد شد: "روند مذاکرات نامحدود نخواهد بود، رضایت ما یعنی جامعه جهانی باید در زمان کوتاهی جلب شود. ما برای روشن شدن مقاصد اتمی ایران مذاکرات طولانی انجام نخواهیم داد."

مشاور امنیت ملی باراک اوباما در مصاحبه ای جداگانه با شبکه سی ان ان آمریکا این نظر که ایران به بمب هسته ای نزدیک تر شده است را رد کرد و گفت که آمریکا همچنان ارزیابی های اطلاعاتی اش در مورد پیشرفت برنامه اتمی ایران را صحیح می داند.

اما نیویورک تایمز گزارش داده است که سازمان های اطلاعاتی آمریکا هم اکنون در حال بررسی مجدد برآورد سال 2007 خود هستند.

اداره امنیت ملی آمریکا در سال 2007 میلادی با انتشار یک "برآورد اطلاعاتی" اعلام کرد که ایران کار طراحی سلاح های اتمی و بخش تسلیحاتی کردن برنامه اتمی اش را در سال 2003 متوقف کرد و به احتمال زیاد آن را از سر نگرفته است.

اداره اطلاعات ملی آمریکا امسال اعلام کرد که 16 دستگاه های اطلاعاتی آمریکا در مورد اینکه آیا ایران در پی ساخت سلاح های هسته ای است یا نه مطمئن نیستند اما بر این باورند که ایران حداقل گزینه خود برای تولید بمب اتمی را باز گذاشته است.

ایران تاکید دارد که هیچگاه در پی تولید بمب اتمی نبوده است.

از سوی دیگر، سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در مصاحبه با شبکه ان بی سی آمریکا گفت که در موقعیتی نیست که بتواند در مورد گزارش نیویورک تایمز اظهار نظری بکند.

او مذاکرات ژنو را "شروعی سازنده" دانست و تاکید کرد که حال وظیفه ایران است که به تعهداتش عمل کند.

محمد البرادعی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، که به ایران سفر کرده، در تهران گفته است که اکنون "در موقعیتی حساس قرار داریم" و گفت روند، از "رویارویی" به سمت "شفافیت و همکاری" تغییر کرده است.

به گفته او، نگرانی هایی درباره برنامه هسته ای ایران وجود دارد و "ما از طرف ایران به شفافیت و از طرف جامعه بین المللی به همکاری نیاز داریم."

محمد البرادعی گفته است: "اتهاماتی علیه ایران مبنی بر اینکه مطالعاتی برای تسلیحاتی شده انجام داده، وجود دارد. البته اینها مسائلی هستند که ما هنوز در حال تحقیق درباره آن هستیم."

مطالب مرتبط