گایتنر: علیه بانک های ایران تدابیر مناسب اتخاذ شود

Image caption گایتنر یکی از جوان ترین وزیران خزانه داری آمریکاست

تیموتی گایتنر، وزیر خزانه داری آمریکا، گفته است که کشورها باید علیه "خطر" ایران برای نظام مالی جهانی تدابیر مناسب اتخاذ کنند. او خواهان اجرای دقیق تحریم های سازمان ملل متحد علیه بانک های ایرانی به ویژه بانک ملی و صادرات شده است.

تیموتی گایتنر این سخنان را یکشنبه (چهارم اکتبر) در یک کمیته صندوق بین المللی پول (آی ام اف) در شهر استانبول ترکیه بیان کرد.

نشست سالانه آی ام اف در ترکیه برگزار شده است.

وزیر خزانه داری آمریکا بخش آخر سخنرانی اش در کمیته پولی و مالی آی ام اف را به ایران اختصاص داد.

تیموتی گایتنر در نطقش در مورد آنچه فعالیت های مالی غیرمجاز در ایران و کمبودهای شدید در نظام نظارتی این کشور توصیف کرد، هشدار داد.

او همچنین به بیانیه سال گذشته یک گروه بین المللی بنام "گروه کاری اقدامات مالی برای مبارزه با پول شویی" اشاره کرد که درباره فقدان یک سیستم مناسب در ایران برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم هشدار داده بود.

مجلس ایران در واکنش به این هشدارها قانون مبارزه با پولشویی را به تصویب رساند، قانونی که برای نخستین بار نهادی بنام شورای عالی مبارزه با پولشويی را در ایران تاسیس کرده است.

Image caption خزانه داری آمریکا دست کم 50 بانک ایرانی را در فهرست تحریم ها قرار داده است

"گروه کاری اقدامات مالی برای مبارزه با پول شویی"در بیانیه سال 2008 خود گفت که دولت ایران تدابیر کافی برای مقابله با خطر حمایت مالی از تروریسم اتخاذ نکرده است، وضعیتی که به گفته این نهاد خطریست جدی برای سیستم مالی بین المللی.

وزیر خزانه داری آمریکا روز یکشنبه در استانبول از تمام کشورها خواست که در این مورد تدابیر مناسبی علیه ایران اتخاذ کنند.

او همچنین خواهان اجرای تحریم های مالی مندرج در قطعنامه 1803 شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران شد.

شورای امنیت در ماه مارس سال 2008 میلادی با صدور این قطعنامه تحریم ها علیه ایران را تشدید کرد.

این قطعنامه از کشورها می خواهد که مراقب مبادلات موسسه های مالی واقع در قلمروی خود با بانک های ایرانی بویژه بانک های ملی و صادرات ایران باشند.

ایران تحریم های شورای امنیت علیه این کشور را ناعادلانه می داند و تاکید دارد که این مجازات ها تاثیری بر خط مشی اتمی این کشور ندارد.

وزارت خزانه داری آمریکا در سال های گذشته کل نظام بانکی ایران که شامل حدود 50 بانک دولتی و خصوصی می شود را تهدیدی برای نظام مالی جهانی اعلام کرده است.

ایران ضمن بی اساس دانستن این اتهام تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران را محکوم کرده است.

مطالب مرتبط