هشدار حسن روحانی درباره 'تکه تکه شدن' جامعه ایرانی

Image caption آقای روحانی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام است

حسن روحانی دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی ایران نسبت به برخی از سیاست های کشورش و تاثیر آن بر هویت ایرانی هشدار داده است.

آقای روحانی گفته است: "این چه نفعی به حال ما دارد که اگر کسی خطایی کرد او را ضد اسلام و انقلاب معرفی کنیم . . چرا عده‌ای اشکالات کوچک را بزرگ‌نمایی می‌کنند . . . جامعه‌ ما را تکه تکه نکنید و قطب‌بندی درست نکنید."

این سخنرانی در تهران و در جریان نشستی با نام "همایش ملی آینده‌شناسی هویت‌های جمعی در ایران" انجام شده و برگزار کننده آن هم مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده که ریاست آن با آقای روحانی است.

آقای روحانی در بخشی از سخنرانی اش گفته است که در ۳۰ سال اخیر زمانی عده‌ای تلاش می‌کردند هویت ما صرفا دینی و اسلامی باشد و هر جا آثاری از ملیت و ایرانیت بود آن را شرک می‌دانستند. حتی عده‌ای دنبال آن بودند که تعطیلات عید نوروز را به دهه‌ فجر منتقل کنند.

به گفته آقای روحانی برخی نیز وقتی از عشق به وطن صحبت می شد برافروخته شده و می‌گفتند اسلام فرای سرزمین و میهن است. البته گروهی دیگر نیز از آن طرف افتاده بودند و آنقدر دنبال ایرانیت و ملیت بودند که از هر چه رنگ و بویی غیر از آن داشت فرار می‌کردند اما از دیدگاه آقای روحانی در مجموع هر دو اینها تلاش‌های بی‌ثمرو مضری بود که به نفع کشور نشد.

حسن روحانی پیش از به قدرت رسیدن محمود احمدی نژاد دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و در چند دوره نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بود.

هرچند از میزان نفوذ آقای روحانی در عرصه سیاسی و امنیتی ایران طی ۴ سال اخیر کاسته شده اما او همچنان نماینده مجلس خبرگان رهبری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و از اعضای شورای عالی امنیت ملی است.

آقای روحانی در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی و عصری که به "اصلاحات" شهرت دارد، در زمره سیاستمداران محافظه کار رده بندی می شد اما پس از خروج از شورای عالی امنیت ملی به یکی از سیاستمداران منتقد تبدیل شده است.

در این مدت او گاه به تندی از سیاست های کشور انتقاد کرده و یک بار هم با اشاره به سیاست های محمود احمدی نژاد و دولت او گفت که "تازه به دوران‌رسیده‌ها نمی‌توانند کشور را اداره کنند."

به نظر می رسد که گفته های اخیر آقای روحانی هشدار نسبت به اتحاد ملی در ایران است که این روزها دغدغه بسیاری از صاحب نظران و علاقمندان به سرنوشت این کشور است. برخی از صاحب نظران و کارشناسان در امور جامعه شناسی نسبت به بحران های اجتماعی و افزایش شکاف میان ملت و دولت پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران و وقایع پس از آن هشدار داده اند

آقای روحانی در سخنرانی خود مشخص بودن مولفه های هویتی ایرانی را یکی از موضوعات مهم دانسته و گفته حتی اگر بخواهیم روزی اسلام را ترویج کنیم باید هویت واقعی‌مان درست منعکس شود.

از گفته های آقای روحانی این طور استنباط می شود که او شرایط حاضر در ایران را تهدید کننده هویت ایرانی قلمداد کرده است.

مهرزاد بروجردی نویسنده کتاب "روشنفکران ایران و غرب" و استاد علوم سیاسی دانشگاه "سیراکوز" در نیویورک می گوید که گفته های آقای روحانی انتقاد از سیاست هایی است که این کشور طی ۳۰ سال گذشته روا داشته است.

به اعتقاد آقای بروجردی بهتر بود مشکلاتی که حسن روحانی به آن اشاره کرده در زمانی ریشه یابی و درمان می شد که بحران و شکاف امروزی در جامعه ایرانی هنوز رخ نداده بود.

همایش ملی یک روزه "آینده‌شناسی هویت‌های جمعی در ایران" شاهد حضور و ارائه مقاله از سوی برخی از صاحب نظرانی بود که پیش از این کمتر از نظرات آنها در مجامع دولتی استفاده می شد. محمد علی اسلامی ندوشن و ناصر فکوهی از جمله این افراد هستند.

در عین حال موضوعاتی همچون آینده تحولات قومی در خوزستان و روند ملت‌سازی در جمهوری آذربایجان و نگرانی‌های ایران هم مورد بررسی قرار گرفته است که از حیث عمومی شدن این مباحث طی ۳۰ سال گذشه کم سابقه بوده است.

مطالب مرتبط