طرح تحریم های 'فراگیر' سنای آمریکا علیه ایران

Image caption سناتور کریستوفر داد از مذاکره با ایران حمایت کرد ولی آمادگی برای تشدید تحریم ها را لازم دانست

در حالی که کاخ سفید بر حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران در چهارچوب مذاکرات گروه 1+5 تمرکز کرده، کنگره آمریکا برای وضع تحریم های گسترده علیه ایران آماده می شود و برخی از سناتورهای آمریکایی می گویند که ایالات متحده نباید موضوع حقوق بشر در ایران را فراموش کند.

مجلس سنا موضوع تشدید تحریم ها علیه ایران از جمله تحریم بنزین وارداتی ایران را در دستور کار خود قرار داده است، اما دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می گوید که در مقطع کنونی با اقدام یکجانبه کنگره برای وضع تحریم های شدید علیه ایران موافق نیست.

سناتور کریستوفر داد، رئیس دموکرات کمیته امور بانکی سنا، روز سه شنبه (6 اکتبر) اعلام کرد که برنامه دارد طرح های تحریمی موجود علیه ایران را در قالب طرحی واحد وارد روند قانونگذاری مجلس سنا بکند.

سناتورهای آمریکایی از زمان جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، تحریم های متفاوتی علیه ایران مطرح کرده اند، ولی حتی یکی از آن ها تا کنون به عنوان قانون لازم الاجرا تصویب نشده است.

شاید مهم ترین تحریم مورد نظر قانونگذاران آمریکایی، طرح تحریم شرکت هایی خارجی تامین کننده بنزین ایران باشد که در ماه آوریل امسال در هر دو مجلس سنا و نمایندگان تدوین شد.

رئیس دموکرات کمیته امور بانکی سنا روز سه شنبه جلسه ای علنی برای بررسی چگونگی تشدید تحریم ها علیه ایران برگزار کرد.

بر اساس رویه قانونگذاری سنا، کمیته های این مجلس پیش از تدوین پیش نویس یک طرح یا با هدف بررسی مفاد پیش نویس قوانین، جلسات علنی برگزار می کنند.

Image caption صنعت نفت و گاز ایران محور تحریم های آتی کنگره خواهد بود

سناتور داد گفت که در ماه جاری (اکتبر) در مورد تشدید تحریم ها علیه ایران اقدام خواهد کرد و یک طرح تحریمی "فراگیر" حاوی آن چه بهترین تدابیر ارائه شده از سوی همکارانش علیه ایران توصیف کرد، مطرح خواهد کرد.

تحریم بنزین

پیش نویس این طرح "فراگیر" هرچند هنوز تکمیل نشده، اما بر اساس اطلاعات موجود و اظهارات این سناتور دموکرات، صنایع نفت و گاز ایران را نشانه گرفته است.

سناتور دموکرات می خواهد که شرکت های تامین کننده مواد نفتی پالایش شده بویژه بنزین ایران را از حضور در بازارهای بورس آمریکا منع و ارتباط آن ها را با نظام بانکی و مالی این کشور قطع کند.

این مجازات ها شامل شرکت های کشتیرانی که محموله های نفتی و بنزین را به ایران می برند و شرکت های بیمه کننده این محموله ها نیز خواهد شد.

شرکت هندی ریلاینس، شرکت فرانسوی توتال، شرکت های سوییسی ویتول و گلنکور و شرکت بریتانیایی بریتیش پترولیوم از جلمه فروشندگان خارجی بنزین به ایران هستند.

شرکت لویدز لندن بیمه کننده بیشتر محموله های بنزین صادراتی به ایران است.

دولت ایران بارها گفته است که برای مقابله با هرگونه تحریم بنزین علیه این کشور آمادگی دارد، هرچند گفته می شود ایران بین 30 تا 40 درصد بنزین خود را از خارج وارد می کند.

سناتور آمریکایی همچنین از برنامه خروج سرمایه های موسسه های مالی وابسته به دولت های محلی و ایالتی آمریکا از شرکت هایی که 20 میلیون دلار در صنعت نفت و گاز ایران سرمایه گذاری می کنند، حمایت کرد.

Image caption سناتور آمریکایی گفت که مردم ایران در نهایت سرنوشت سیاسی این کشور را تعیین خواهند کرد

او در نظر دارد هر شرکتی که به هر نحوی با ایران برای توسعه ظرفیت پالایشگاه های ایران ارتباط دارد را در فهرست تحریم های آمریکا قرار دهد.

تردید دولت اوباما

در جلسه روز سه شنبه استوارت لیوی، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی و نیز جیمز استاینبرگ، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، نیز بعنوان شاهد حضور داشتند.

از سیاستمداران آمریکایی نیز سناتورهای دموکرات چارلز شومر و رابرت کیسی در کنار سناتور جمهوریخواه سام برانبک و سناتور ریچارد شلبی صحبت کردند.

سناتور شومر در این جلسه خواهان تحریم بانک مرکزی ایران و تحریم فروش بنزین به این کشور شد.

اما نمایندگان دولت باراک اوباما بطور تلویحی گفتند که کاخ سفید در حال حاضر از اقدام یک جانبه کنگره برای تشدید تحریم ها علیه ایران حمایت نمی کند.

جیمز استاینبرگ گفت که دولت اوباما برای وضع تدابیر جدید از جمله تحریم بنزین علیه ایران از کنگره درخواستی نکرده و مایل است که از "حداکثر انعطاف" در برابر ایران برخوردار باشد.

او از اظهار نظر صریح درباره موثر بودن تحریم بنزین ایران یا اینکه چنین مجازاتی بجای دولت ایران بیشتر به مردم این کشور فشار وارد خواهد کرد یا خیر، خودداری کرد.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت که کاخ سفید با کنگره در مورد وضع تحریم های "هوشمند" مشورت خواهد کرد تا بر کسانی که درباره برنامه اتمی ایران تصمیم می گیرند، فشار وارد شود.

Image caption محمود احمدی نژاد تحریم ها علیه ایران را بی فایده می داند

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، بارها در مورد وضع تحریم های "فلج کننده" علیه ایران هشدار داده اما دقیقا نگفته که منظورش از چنین تحریم هایی چیست یا چگونه و چه وقت علیه ایران وضع خواهد شد.

حقوق بشر

در جلسه روز سه شنبه کمیته امور بانکی سنا، دو سناتور آمریکایی در مورد اوضاع حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی و تاکید کردند که سنا باید در مصوبه تحریمی مورد نظر، موضوع حقوق بشر در ایران را مد نظر داشته باشد.

سناتور دموکرات رابرت کیسی همچنین گفت: "دیپلمات های ما باید نگرانی هایمان در مورد حقوق بشر را با ایران در میان بگذارند. در نهایت مردم ایران سرنوشت سیاسی این کشور را تعیین می کنند. ما باید خط مشی آن ها را دنبال کنیم و آمادگی اجابت درخواست کمک آن ها را داشته باشیم."

سناتور جمهوریخواه سام برانبک هم خواهان تعیین نماینده ویژه ای از سوی دولت آمریکا در امور حقوق بشر ایران شد.

به گفته او، وضع حقوق بشر در ایران باید مهم ترین نگرانی آمریکا باشد.

او گفت: "حقوق بشر باید آخرین چیزی باشد که ما در مقابل ایران درباره آن کوتاه می آئیم. این تعهد ما باید در قانون تحریم های جدید ثابت شود. اگر بر حقوق بشر مردم ایران تاکید کنیم آن ها طرف ما خواهند بود."

دولت ایران اتهام نقض حقوق بشر در این کشور را رد می کند، هرچند سازمان های طرفدار حقوق بشر مانند دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل وضع حقوق بشر در این کشور را وخیم می دانند.

دولت باراک اوباما می گوید که نگران وضع حقوق بشر در ایران است اما در حال حاضر در مذاکرات چندجانبه با ایران بر مناقشه اتمی تمرکز کرده است.

دولت آمریکا مذاکرات اتمی یک اکتبر در ژنو سوئیس را "شروعی سازنده" دانسته است و می گوید که به روند مذاکرات گروه 1+5 با ایران در چهارچوب زمانی مشخص پایبند است.

مطالب مرتبط