بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۱۵ مهرماه

عنوان های اصلی

روزنامه اعتماد : انتقاد کمال خرازی از تخریب دولت خاتمی

روزنامه رسالت : اقتدار ملی جمهوری اسلامی تهدیدی برای ملت ها نیست (فرمانده کل قوا)

روزنامه ایران : ایران مقتدر برای ملت ها تهدید نیست ( فرمانده کل قوا)

روزنامه جمهوری اسلامی : زورگویان جهانی در اجرای پروژه ایران هراسی ناکام خواهد ماند ( فرمانده کل قوا)

روزنامه کیهان : سرنوشت همه زورگویان سقوط است ( فرمانده کل قوا)

روزنامه حیات نو : فعالیت برخی محافل برای ایجاد تفرقه (هاشمی رفسنجانی

روزنامه جام جم : پروژه ایران هراسی ناکام خواند ماند (فرمانده کل قوا)

روزنامه دنیای اقتصاد : روز هیجانی بازار جهانی طلا

روزنامه خراسان : هدف اصلی بیگانگان از اعتراف به قدرت ملت ایران پیشبرد پروژه ایران هراسی است

گزارش ها و یادداشت ها

در حالی که عنوان های اصلی بیشتر روزنامه های صبح در ایران به انعکاس اخبار رسمی سفر آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی به به نوشهر اختصاص دارد در مطالب روزنامه ها همچنان انتقادات معترضان دیده می شود.

روزنامه اعتماد در گزارشی در باره نمایشگاه صنعت در تهران با عنوان نمایشگاه صنعت تهران با لهجه چینی و آفریقایی می نویسد:

«سياست نگاه به شرق و نگاه به آفريقاي دولت احمدي نژاد اين بار سر از نمايشگاه بين المللي تهران درآورد تا در روزي که صنعتگران ايراني مدعي اند با کمترين ظرفيت مشغول توليدند، صنعتگران چيني و آفريقايي در ولنجک خيمه زده و صنعت خود را به رخ ايرانيان بکشند. البته مردمي که به اين محل آمده بودند چشم بادامي ها را به حال خودشان رها کردند تا وزير صنايع و معادن دولت احمدي نژاد نيز با ديدن خلوتي غرفه هاي چيني سالن را نصفه ونيمه بازديد کند.

... شايد به همين سبب بود که محرابيان در جمع خبرنگاران از تصميمي خبر داد که قرار است دولت دهم از سياست هاي وارداتي و ضدتوليد دولت نهم عقب نشيني کند. او گفت تصميمي جدي براي جلوگيري از ورود کالاهاي نامرغوب و غيراستاندارد به کشور گرفته ايم اما اشاره نکرد اين کالاهاي نامرغوب و فاقد استاندارد طي چهار سال گذشته از چه سرزميني و توسط چه کساني پا به وطن گذاشته است.»

روزنامه اعتماد همچنیندر مطلبیبا این عنوان که کاراته کاي زن حامي احمدي نژاد زن سال شد می نویسد:

« وقتي اواسط پاييز سال گذشته که هلن سپاهي کاراته کاي زن ايراني از دور مسابقات به خاطر داشتن حجاب محروم شد، شايد تصورش را هم نمي کرد در آينده نزديک صاحب اولين «مينياتور» و البته «زن منتصب سال 88» از سوي رئيس دولت جديد خواهد شد. البته سپاهي در مقابلخردادماه امسال پيش از انتخابات «رداي شايستگي جمهوري اسلامي» را سزاوار تن احمدي نژاد دانسته بود و هم او بود که راي خود را هديه به احمدي نژاد کرد.

تمام اين اتفاقات افتاد. هلن سپاهي که پ يش از اين در کلام احمدي نژاد دليل غصه اش شده بود، حالا زن سال 88 شده است.»

باز هم در اعتمادابراهيم رها طنز نویس در مطلبی با عنوان گوسفند می نویسد:

«مي خوانيم که روزنامه هاي فرهنگ آشتي و آرمان هم توقيف شدند. اصولاً و اساساً بعضي حرف هاي رئيس دولت بعد از نهم کمي پيچيدگي دارد. مثلاً اينکه او مي گويد در ايران آزادي نزديک به مطلق وجود دارد، يعني اينکه دوستان آزاد هستند هر نشريه يي را خواستند ببندند، هر کس را خواستند بازداشت کنند، هر... دوستان و عزيزان براي «آزادي» رسماً ماشين دربست گرفته اند، بس که عجله دارند.»

روزنامه ایران در صفحه اول عکسی چاپ کرده است از روستای فردو در نزدیکی قم که تاسیسات غتی سازی تازه اعلام شده در آن ایجاد شده و می نویسد:

«انگيزه مسئولان کشور از انتخاب اين نام براي تأسيسات جديد هسته اي به اين مسئله باز مي گردد که اهالی روستاي فردو از حاميان بي غل و غش نهضت امام خميني(ره) هستند و به همين خاطر بيشترين تعداد شهيد را در ميان روستاهاي سراسر کشور در طول جنگ تحميلي تقديم ملت ايران نمودند.

«فردو» با تقديم 151 شهيد، پر افتخارترين روستا از اين حيث است و نامگذاري اين سايت جديد هسته‌اي نيز به همين دليل بوده است تا افتخارآفريني مردم دلاور اين خطه و ايثارگري شهداي بزرگوار آن پاس داشته شود.»

روزنامه جمهوری اسلامی در خبر های کوتاه خود به طرح رونق دوچرخه سواری اشاره کرده و می نویسد:

«معصومه ابتكار عضو شوراي اسلامي شهر تهران در جلسه علني ديروز اين شورا با اشاره به تصويب يك فوريت طرح بسترسازي فرهنگي واجتماعي براي رونق دوچرخه سواري در شهر تهران خواستار از بين بردن محدوديت جنسيتي در طرح گسترش استفاده از دوچرخه در شهر تهران و مهيا شدن شرايط استفاده بانوان از دوچرخه در سطح شهر گرديد.

روزنامه جمهوری اسلامی سپس تاکید می کند که« با توجه به عوارض منفي دوچرخه سواري زنان در انظار عمومي ترديدي نيست كه اين پيشنهاد يك سواستفاده از طرح رونق دوچرخه سواري است»

روزنامه کیهان در یادداشت روز خودبه قلم سعدالله زارعی به نقد رفتار دولت یمن در برخورد با شوزشیان قبیله خوثی پرداخته و در پایان یادداشت چنین نتیجه گیری کرده است:

«در اين درگيري ها مبارزان صعده مظلوم واقع شده اند چرا كه هم آماج حملات نظامي و هم آماج حملات تبليغاتي و رسانه اي بوده اند ولي با اين وجود به نظر مي رسد در شرايط كنوني ختم بحراني كه هيات هاي آمريكايي، اسرائيلي و سعودي براي تشديد آن از يك طرف ماجرا حمايت مي كنند، قطعاً به نفع مبارزان يمن خواهد بود.»

روزنامه حیات نو در یادداشتی به قلم علی محمد حاضری به حملات کیهان به میرحسین موسوی پاسخ داده و می نویسد:

«کيهان که نان خود و ديگر جريان‌هاى افراطى را در تشديد بحران در روابط بين‌المللى کشورمان مى‌بيند از اينکه برخلاف تصور آنان، آقاى موسوى از تحريم‌هاى بين‌المللى عليه دولت ايران استقبال نکرده است به خشم مى‌آيد. ظاهرا کيهان اشتياق دارد همه جريان ها و عوامل از جمله رهبران جنبش سبز در مسير تنش‌آفرينى در روابط ايران با ديگر کشورها مشارکت داشته باشند تا شديدترين تحريم‌ها عليه ايران شکل گيرد و آنگاه اين جريان‌هاى افراطى بتوانند در پرتو اين جو ملتهب، مخالفان خود را تحت عناوين مضحکى چون همسويى با بيگانگان سرکوب کنند.

... مايلند ... مخاصمه اجتماعى و شکاف‌هاى ملى تشديدشده و به زعم خودشان زمينه براى وارد کردن ضربات حذفى و نهايى به جريان رقيب فراهم آيد. با عنايت به مجموعه ملاحظات فوق است که مى‌توان فهميد چه جرياناتى از تشديد بحران سود مى‌برند و تشنج‌آفرينى‌هاى گسترده اين چندماهه اخير از چه مواضعى تغذيه مى‌شوند.»

روزنامه حیات نو گزارش اقتصادی هم دارد که به وعده عملی نشده آقای احمدی نژاد در باره حساب ذخیره ارزی پرداخته و می نویسد:

«حساب ذخيره ارزىدر دولت نهم تبديل به قلکى شده بود که مسئولان هر زمان و به هر دليلى که مى‌خواستند از آن پول برداشت مى‌کردند اين در حالى است که هدف اصلى براى تشکيل اين حساب کمک به بخش خصوصى بود. در حالىکه به گفته کارشناسان تاکنون تنها 20 درصد از ميزان پول‌هاى برداشت شده از اين حساب به بخش خصوصى تعلق گرفته. بحث‌ها درباره حساب ذخيره در حالى در دولت نهم به اوج رسيد که آن دولت براى تامين کسر بودجه و مصارف جارى از اين حساب بارها پول برداشت کرد و هر بار صحبت از ميزان موجودى اين حساب به ميان مى‌آمد به نوعى با طفره رفتن مسئولان مواجه مى شد.

روزنامه حبات نو در ادامه می نویسد:

«محمود احمدى‌نژاد در جريان انتخابات در مناظره تلويزيونى در اقدامى از رئيس کل بانک مرکزى خواست تا موجودى اين حساب را اعلام کند. اين اقدام احمدى‌نژاد در آن زمان با استقبال کارشناسان روبه‌رو شد. اما اکنون با گذشت چهار ماه از اين درخواست احمدى‌نژاد بانک مرکزى نه تنها موجودى حساب ذخيره را اعلام نکرده بلکه هر بار به نوعى از اين موضوع طفره رفته و به نوعى اظهارات احمدى‌نژاد را تنها به يک راه‌حل کوتاه‌مدت براى برون‌رفت از فشارهاى مطرح شده تبديل کرده است.»

روزنامه جام جم در خبری کوتاه از درگذشت یک هنرمند خبر داده و می نویسد:

«مصطفي گرگين زاده آهنگساز و موسيقيدان پيشکسوت و خالق آهنگ به ياد ماندني "بردي از يادم" سحرگاهسه شنبه در سن 87 سالگي به دليل بيماري سرطان در تهران دارفاني را وداع گفت.»

روزنامه جام جم توضیح داده است که مصطفی گرگین زاده « نوازنده برجسته ترومپت و سازهاي بادي اوايل سال 1326 با مرحوم مهدى خالدى آشنا شد و به پيشنهاد وي كه سرپرستي اركستر راديو را برعهده داشت با راديو به همكارى پرداخت.»

روزنامه دنیای اقتصاد در یادداشتی به قلم محمد صادق جنان صفت با اشاره به ماجرای واگذاری سهام مخابرات به شرکت های وابسته به سپاه پاسداران که مورد انتقاد بخش خصوصی است می نویسد:

«تا وقتي قدرت نهاد بخش خصوصي در ايران (بنگاه‌ها، خانواده‌ها و احزاب) فقط از جنس حرف، نصيحت و هشدارهاي بدون الزام اجرايي است، در بر همين پاشنه خواهيد چرخيد. به نظر مي‌رسد براي اجتناب از رويدادي كه به هر حال مساله درست كرده و قابل هضم نيست، بايد كار از نقطه قانونگذاري شروع شود و نهادهاي مدني در بخش خصوصي مي‌توانند و بايد با قانونگذاران و به ويژه روساي كميسيون‌هاي مرتبط با اين ماجرا بحث كرده و پيامدهاي منفي ايجاد انحصارهاي تازه در كسب و كار را به صورت واضح نشان دهند تا آنها با ارائه طرح تازه، اين ماده قانوني را از قانون يادشده حذف كنند.»

روزنامه خراسان گزارشی دارد از مراسم روز ملی شعر که با تاخیر برگزار شده است و می نویسد:

«اهالی شعر و ادب در ضیافتی که در هتل لاله برگزار شد، روز شعر و ادب پارسی را پس از ۱۸ روز گرامی داشتند.به گزارش خراسان ، این مراسم با حضور جمعی از اهالی فرهنگ، ادب و هنر و مسئولان فرهنگی کشور و به همت موسسه خانه کتاب برگزار شد.در ابتدای این مراسم محسن پرویز، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر عنوان نویسندگی نبود در این جمع حاضر نمی شدم و به عنوان ریاست نیامده ام. دغدغه ای در تمام سال های گذشته به عنوان نویسنده در من وجود داشته و هنوز وجود دارد اما امیدوارم در آینده برطرف شود این است كه گاهی نویسندگان آثار خوبی خلق می كنند و آرزوی من این است به روزی برسیم كه هیچ اثر خوبی به خاطر كمبود امكانات از انتشار محروم نشود.وی افزود: امیدوارم فضایی عاری از مشکلات برای صاحبان اثر فراهم شود.در ادامه پرویز بیگی حبیب آبادی با اشاره به این که شاعران سخن خود را با شعر آغاز می کنند، گفت: هرچند در این فضا با وجود ملودی كارد و چنگال شعرخوانی دشوار است! اما تصمیم گرفته ام با خواندن دو قطعه شعر از مهرداد اوستا و شهریار یادی کنم.»