بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنج‌شنبه ۱۶ مهر ماه

عنوان هاى اصلى

روزنامه حيات نو: معناى ديگر جمهوريت نظام اين است كه در مسوولان نظام اثرى از ديكتاتورى نباشد

روزنامه رسالت: هراقدامى كه دشمن را خوشحال كند، مسيرى غلط است ( رهبر انقلاب)

روزنامه مردم سالارى: نقش آمريكا در ناپديد شدن دانشمد هسته اى ايران

روزنامه خراسان: بصيرت اجازه نمى دهد غبار آلودگى فتنه كسى را گمراه كند (رهبر انقلاب)

روزنامه ايران: فتنه ها را با بصيرت خنثى كنيد ( رهبر معظم انقلاب)

روزنامه جمهورى اسلامى:مسوولان نظام بايد از مردم و با مردم باشند ( رهبرى معظم انقلاب)

روزنامه دنياى اقتصاد: تصميمات نيمه نهايى براى قيمت ها

روزنامه كيهان: نشانه يك حركت انحرافى ذوق زدگى دشمنان انقلاب است

روزنامه ابتكار: روايت متفاوت از پشت پرده انتخابات فراكسيون اصول گرايان

روزنامه جام جم: روزهاى خوش بورس

گزارش ها و يادداشت ها:

روزنامه حيات نو در يادداشتى به نام "چالش رو به گسترش" به قلم مصطفى ايزدى مى نويسد: "دو سه روز پس از اينكه يكى از مراجع عظام تقليد، نسبت به هجمه عليه روحانيت هشدار داده بود، رئيس موسسه آموزشى و پژوهشى امام‌خمينى(ره) در يك موضع‌گيرى جديد عليه روحانيت اعلام كرد كه ضرر برخى از روحانيون بيش از جاهلان است. ترديدى وجود ندارد كه امروزه صنف روحانى در يك چالش چندجانبه، با گرفتارى‌هاىى از درون و برون روبروست كه شايد پيش از اين چنين نبوده است. اين گرفتارى بيش از آن كه به جايگاه و موقعيت آنان ربط داشته باشد به عملكرد آنان و نوع نگاهى كه آنها به موضوعات سياسى، فرهنگى و اجتماعى دارند برمى‌گردد. اگرچه جوامع متعلق به تحصيلكرده‌هاى حوزه‌هاى علميه، هميشه و در حدى تقريبا نامحسوس از اختلافات درونى رنج مى‌برده، اما امروزه، به دليل حضور بسيار پررنگ اين قشر فرهنگى اجتماعى در حكومت و حواشى آن و گرفتارى‌هاى سياسى و جناحى كه در كشور پيش آمده، بيش از گذشته، دچار اختلافاتى شده‌اند كه اباىى هم از بروز دادن علنى آن ندارند. روزى روزگارى، روحانيان حوزه‌هاى علميه ايران، يك پارچه و متحد، رهبرى مبارزات مردم ايران عليه نظام شاهنشاهى را به عهده گرفتند و انقلاب عظيمى را با پشتيبانى همه‌جانبه مردم و همراهى جوامع دانشگاهى و فرهيختگان و روشنفكران اين مرز و بوم به پيروزى رساندند. اما به مرور زمان آن يكپارچگى رنگ باخت . آقاى مصباح يزدى، چند سال قبل از تريبون نماز جمعه، بر دانشگاهيان چنان بتاخت كه به او سفارش كردند، ديگر ضرورت ندارد قبل از خطبه‌هاى جمعه به موعظه بپردازيد. وى همان موقع، بيش از ۹۰ درصد اساتيد دانشگاه و دانشگاهيان را مورد لطف قرار داد! و آنان را بيگانه با دين و شريعت معرفى كرد، اقدامى كه فرهيختگان و عالمان جامعه را به شدت رنجاند و به انتقاد از وى واداشت.

همين روحانى و مدرس حوزه علميه قم در آغاز سال تحصيلى موسسه تحت امر خويش، گفته است: «كاش اين افراد [ بخشى از روحانيون] كه ضررشان براى اسلام، بيش از جاهلان است، روحانى نشده بودند.

اى كاش اين روحانى سرشناس، پاسخ اين پرسش را مى‌داد كه خودش در ميانه سال‌هاى بين ۴۵ تا ۵۶ كه روحانيون، سخت‌ترين دوران را سپرى مى‌كردند و چهره‌هاى شناخته‌اى از آنان در زندان و تبعيد و زير شكنجه روز مى‌گذراندند، چرا در سكوت بود و در تاريخ انقلاب اسلامى، هيچ نشانى از فرياد و حركت و آزاديخواهى او نيست."

روزنامه رسالت در يادداشتى از محمد كاظم انبارلويى مى نويسد: "امروز قرار است خانه احزاب با پايان چهارمين دوره فعاليت خود مجمع عمومى عادى ساليانه برگزار كند.

برگزارى اين اجلاس فرصتى است براى طرح موضوعات كليدى كه حيات احزاب در ايران به آن مرتبط است.

خانه احزاب در مجمع عمومى فوق العاده خود در مورخ۸۳/۴/۲۵ منشور وفاق احزاب ، تشكلها و گروههاى سياسى جمهورى اسلامى ايران را تصويب كرده بود. در اين مصوبه تصريح شده بود كه احزاب با التزام عملى به قانون اساسى ، ولايت فقيه و پذيرش راى اكثريت والتزام به نتايج انتخابات در رقابت هاى سياسى زمينه دخالت بيگانگان را فراهم نكنند و متكى به حمايت عوامل خارجى نباشند. به نظر مى رسد اولين موضوعى كه بايد در اين نشست مطرح شود اين است ، تكليف احزابى كه با زيرپا گذاشتن «منشور وفاق» در اين انتخابات به منافع و امنيت ملى آسيب زدند روشن شود.

خانه احزاب بايد بار ديگر وفادارى خود را به «منشور وفاق» اعلام كند و از دو سه حزبى كه در اين انتخابات دشمنان نظام را ذوق زده كردند و زمينه مداخلات آنها را فراهم كردند تبرى جويد."

روزنامه مردمسالارى در گزارشى با عنوان "متون علوم انسانى در جاهاى ديگر خوب پخت و پز نمى شود" مى نويسد: "معاون پژوهشى وزير آموزش و پرورش با انتقاد از كم كارى حوزه و دانشگاه در توليد و تهيه متون علوم انسانى براى اين رشته در دوران دبيرستان گفت

ضعف كنونى رشته علوم انسانى اين است كه آموزش و پرورش هم نقش محقق متون علمى را بازى مى كند و هم تامين كننده كتاب آموزشى است. در حاليكه متون علمى بايد در جاى ديگر توليد شود و ما آن را به زبان آموزشى برگردانيم و به دانش آموز عرضه كنيم كه هم اكنون اين چنين نيست.معاون پژوهشى وزير آموزش و پرورش با بيان اينكه متون علوم انسانى در جاهاى ديگر خوب پخت و پز نمى شود، ادامه داد: تاكيد ما اين است كه توليد متون علمى وظيفه دانشگاه و حوزه است"

روزنامه ايران در خبرى گفته كه "حميد سوريان تهديد به مرگ شد" مى نويسد: "حميد سوريان كه پرافتخار ترين كشتى‌گير فرنگى كار ايران به شمار مى‌‌رود با اهداى مدال طلاى خود به دكتر احمدى‌نژاد مورد حملات تندى قرار گرفته است. مخالفان اين اقدام علاوه بر اقداماتى نظير هو كردن برنامه‌ريزى شده در ورود وى به سالن‌هاى ورزشى، با ارسال پيام‌هايى وى را تهديد كرده‌اند كه خانه وى و خانواده‌اش را به آتش كشيده و نيز با شماره‌هاى مختلف وى تهديد به مرگ شده است."

روزنامه كيهان در يادداشتى به قلم مهدى محمدى با اشاره به نظريات گروه هاى معترض پس از انتخابات مى نويسد: "مهم ترين فاز از اين تئورى به طور خاص و مشخص اقتدار نظام جمهورى اسلامى در دو محيط داخلى و خارجى را هدف گرفته بود. در داخل ايران هيچ هدفى بالاتر از «تجزيه اقتدار رهبرى» وجود نداشت. دشمنان ايران مدت هاست دريافته اند تا زمانى كه اقتدار و اعتبار رهبرى در ايران محفوظ باشد، مطلقا هيچ پروژه براندازانه اى قابليت طرح و اجرا نخواهد داشت چرا كه ديده اند در گذشته چگونه رهبر انقلاب در زمانى اندك و بى آنكه از همه ابزارهاى خود استفاده كند پيچيده ترين طراحى هاى آنها را خنثى كرده است.

دشمنان ملت ايران تا آخر خط رفته اند. جلوتر راهى براى رفتن نمانده. پيش پاى جلوتر رفتن ايران هم خود مى دانند كه مانعى نمى توانند گذاشت. پس بايد بايستند و تماشا كنند كه ما هم تا آخر خط برويم."

روزنامه ابتكار در گزارشى در باره گزارش كميته ويژه مجلس براى رسيدگى به وضعيت بازداشت شدگان پس از انتخابات مى نويسد: "عضو كميته ويژه مجلس در پيگيرى وضعيت بازداشتگاهها گفت: قرار است گزارش اين كميته پس از ديدار با كميته سه نفره قوه قضائيه در پيگيرى حوادث پس از انتخابات ارائه شود.به گزارش مهر، فرهاد تجرى عضو كميته ويژه پيگيرى وضعيت بازداشتگاهها در مجلس درباره دلايل عدم ارائه گزارش اين كميته كه قرار بود امروز در صحن علنى مجلس ارائه شود، اظهار داشت: جوانب و زواياى گزارش تا حدودى آماده است ولى مقدارى از ابعاد حقوقى، امنيتى، اجتماعى و روانى آن كه بايد تامين كننده خواست عمومى باشد تكميل شود.وى افزود: البته اصحاب رسانه براى آگاه سازى افكار عمومى وضعيت ارائه گزارش كميته ويژه را با حساسيت خاصى پيگيرى مى كنند اما اين گزارش در حد يك سند ملى است و بايد جداى از اينكه داراى ايراد و نقص نباشد."

روزنامه ابتكار همچنين در پيامى از قول مهتاب كرامتى سفير حسن نيت يونيسف مى نويسد: "مهتاب كرامتى -كودكان در كنار ما بزرگ مى شوند، مى خندند، مى گريند، بازى مى كنند و ياد مى گيرند. همه بزرگترها خوب مى دانند مسئولند به بچه ها ياد بدهند. اما در حين ياد دادن گاهى اوقات فراموش مى شود كه كودكان منفعل نيستند. كودكان نيز فكر مى كنند، احساس دارند و مى خواهند نظر بدهند... همه اين موارد ارزش اين را دارند كه شنيده شوند، در مورد آنها انديشيده شود و در رابطه هرروزه با كودكان جدى گرفته شوند. يونيسف ايران امسال شعار "به كودكان گوش دهيم" را انتخاب كرده كه به ما يادآورى كند كودكانمان بايد درباره آنچه زندگى آنها را تحت تاثير قرار مى دهد، نظر بدهند و مشاركت كنند. مسئله فقط نظر دادن نيست، ايده هاى كودكان بايد موثر باشد. كودكان بايد بتوانند در روند تصميم سازى براى زندگيشان، به تناسب سنشان سهيم باشند.چنين كارى نيازمند تغيير است. اين تغيير نيازمند يك تغيير بزرگتر در نگرش بزرگترها در خانه، مدرسه و هر محيط ديگر مربوط به كودكان است. همگى ما بايد تمرين كنيم تا فقط با كودكان حرف نزنيم بلكه به حرف هاى آنها هم گوش بدهيم. گرچه قدم هاى اوليه ممكن است سخت باشد اما مطمئنا متضمن نتيجه اى است كه نه تنها به نفع كودكان بلكه به نفع همه افراد جامعه است. از همين امروز مى شود شروع كرد. وقتى نوجوانان "غر" مى زنند و "ناراضى"اند، در واقع مى خواهند با ما صحبت كنند. مى خواهند آرزوها، اميدها و احساساتشان را به ما منتقل كنند. آنها حق دارند كه در مورد زندگى خودشان حساس باشند، نظر بدهند و بخواهند نظر آنها جدى گرفته شود. لحظه اى تامل كنيم و... به كودكان گوش دهيم."