کنگره: اوباما درباره گفتگو با ایران گزارش دهد

کنگره آمریکا
Image caption نمایندگان کنگره تحریم را ابزاری می دانند که به پیشبرد دیپلماسی علیه ایران کمک می کند

مجلس نمایندگان آمریکا از باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده خواسته است تا سی و یکم ژانویه درباره پیشرفت روند گفتگوی مستقیم با ایران گزارش دهد.

نمایندگان این مجلس همچنین از باراک اوباما خواسته اند در صورت پیشرفت نداشتن مذاکرات اتمی با ایران، در جهت افزایش تحریم های این کشور حرکت کند.

همزمان، شش سناتور برجسته کنگره آمریکا که از اعضای هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه هستند با انتشار نامه مشترکی از رهبران مجلس سنا خواستند هر چه زودتر در رابطه با تصویب طرح های تحریم ایران اقدام کنند.

درخواست مجلس نمایندگان از آقای اوباما برای مطلع کردن کنگره از روند گفتگوهای مستقیم با ایران درباره برنامه هسته ای این کشور، در قالب طرح بودجه دفاعی سال 2010 آمریکا مطرح شده است.

یکی از متمم های این طرح که باید به وسیله مجلس سنا نیز تصویب شود، از دولت آمریکا می خواهد در صورت عدم موفقیت گفتگوی مستقیم با ایران یا عدم اجرای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی این کشور، تحریم های شدیدی علیه آن وضع شود.

این طرح همچنین وزیر دفاع آمریکا را موظف می کند به طور سالانه درباره راهبرد نظامی ایران به کنگره گزارش دهد.

بحث تشدید تحریم های ایران در حالی در مجلس نمایندگان ایالات متحده مطرح می شود که کمیته امور بانکی مجلس سنا سه شنبه این هفته درباره اعمال تحریم های فراگیر علیه ایران جلسه داشت.

کریستوفر داد، رئیس این کمیته که از سناتورهای دموکرات است در این جلسه از تدوین طرح تحریم های جامع و فراگیر علیه ایران خبر داد.

او گفت کنگره آمریکا باید ابزار لازم را برای مقابله با تهدیدهای ایران در اختیار باراک اوباما بگذارد.

سنا و تحریم ایران

شش تن از سناتورهای برجسته جمهوری خواه و دموکرات آمریکا در نامه ای به رهبران مجلس سنا خواستار بررسی هر چه سریع تر چند طرح مربوط به ایران در این مجلس شده اند.

این افراد در نامه خود با اشاره به آشکار شدن فعالیت تاسیسات غنی سازی در نزدیکی قم، آزمایش های موشکی ایران و گزارش های مربوط به برخورداری این کشور از دانش لازم برای تولید سلاح هسته ای، اقدام هر چه سریع تر را برای مقابله با این تهدیدها مهم دانستند.

آنها همچنین ابراز امیدواری به موفقیت آمیز بودن سیاست دولت باراک اوباما برای گفتگوی مستقیم با ایران، اقدام به موقع کنگره را کمک به تلاش کاخ سفید برای حل اختلاف ها با این کشور دانسته اند.

جان مک کین، سناتور جمهوری خواه و کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا در سال 2008 و جو لیبرمن، سناتور مستقل از امضا کنندگان این نامه هستند که خطاب به هری رید، رهبر اکثریت دموکرات و میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوری خواه مجلس سنا نوشته شده است.

این سناتورها در نامه خود خواستار رسیدگی فوری به چند طرح از جمله طرح های تحریم صادرات بنزین و فراورده های نفتی به ایران و پیشگیری از سرمایه گذاری در صنعت انرژی این کشور شده اند.

یکی دیگر از طرح های مورد اشاره در این نامه، طرح کاهش سرکوب اینترنتی در ایران است که دولت ایالات متحده را از معامله با شرکت هایی منع می کند که فناوری کنترل اینترنت را در اختیار جمهوری اسلامی می گذارند و به آن در محدود کردن آزادی بیان کمک می کنند.

مطالب مرتبط