مرور روزنامه های صبح شنبه ۱۸ مهرماه

عنوان های اصلی

روزنامه رسالت : صهیونیست ها منتظر انتفاضه سوم فلسطین باشند (احمد خاتمی در نماز جمعه تهران)

روزنامه ایران : عدالت و آبادانی کشور با یارانه هدفمند

روزنامه کیهان : جنگ و گریز با نظامیان اسراییل

روزنامه حیات نو : در حوادث اخیر یک نفر را هم نکشتیم (فرمانده نیروی انتظامی)

روزنامه جام جم : پرونده یک میلیارد دلاری دولت حل و فصل شد (دادستان دیوان محاسبات)

روزنامه دنیای اقتصاد : قطع سهمیه بنزین پر مصرف ها

روزنامه مردم سالاری : بررسی واگذاری سهام مخابرات

یادداشت ها و گزارش ها

در روزنامه های نخستین روز هفته بیشتر روزنامه ها به نقل اخبار مربوط به اعطای جایزه صلح نوبل به باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا بسنده کرده اند اما روزنامه کیهان به اعطای جایزه صلح نوبل واکنش نشان داده و با سیاسی خواندن جایزه صلح نوبل می نویسد:

"اعطای جايزه نوبل به اوباما در حالی صورت مي گيرد كه قتل عام هاي اشغالگران در افغانستان طی يك سال اخير شدت يافته است. همچنين صهيونيست ها با چراغ سبز اوباما همچنان مشغول جنايت و نسل كشی از بيت المقدس تا غزه و مرزهای لبنان هستند."

در ادامه بحث های مربوط به پس از انتخابات روزنامه حیات نو یادداشتی دارد از علیرضا یهشتی شیرازی با عنوان "آب در آسیاب توهم" که در پاسخ به سردار جعفری که گفته است پس از انتخابات اتفاقی نیافتاده است که نیازی به آشتی باشد و از کسانی که دعوت به وحدت می کند اظهار نارضایتی کرده می نویسد:

"بسيار ساده‌تر است که دو ميليون مردم تظاهرکننده را خانواده‌ ساواکى‌ها بناميم، و به ملغمه‌ پيچيده‌اى از خطاهاى خود اعتراف نکنيم. ساده‌تر از آن اين است که اول يکى دو صفر از اعداد کم کنيم و سپس آنها را در گزارش‌ها بگنجانيم. بسيار ساده‌تر است که اسم ناکامى‌هاى خود را کاميابى بگذاريم. چه کسى گفته است در اين چند ماه مسير خطا رفته بوديم؛

اتفاقا عين صواب رفتيم و همان‌طور که مى‌بينيد نتايجى بسيار درخشان گرفتيم. فقط اندکى ريخت‌ و پاش‌هاى ماجرا باقى‌ مانده است که در اجراى هر پروژه عظيمى طبيعى است و به زودى اين مشکل نيز حل مى‌شود. هيچ خطايى سرنزده است. همه چيز دارد دقيقا طبق نقشه پيش مى‌رود. تا وقتى مى‌شود مشکل را به همين راحتى حل کرد چه کسى حوصله دارد که به دنبال علت براى شکست‌ها بگردد. بسيار ساده‌تر است که نزديک‌ترين ياران امام را خائن بناميم تا در ميان رفتارهايمان به دنبال کاستى‌ها باشيم. بسيار ساده‌تر است که خود را حق مطلق و ديگران را طلحه و زبير و قاسطين و ناکثين و مارقين بناميم. بسيار ساده‌تر است که همه چيز را به گردن بيگانگان بيندازيم. همه چيز از سال‌ها پيش سازماندهى شده بود. تک‌تک مخالفين با سرويس‌هاى جاسوسى مرتبطند. همه دارند توطئه مى‌کنند، همه با هم ارتباط دارند، همه از هم پول مى‌گيرند وبه هم باج مى‌دهند، همه دشمنند، همه ماجراها را يک تشکيلات مخوف و آهنين اداره مى‌کند. و کسانى که در نزديک‌ترين خاکريزهاى جبهه خودى عقيده‌اى غير از اين دارند وادادگان و خيانتکارانى هستند که بايد قبل از موسوى و کروبى به مجازات برسند، مگر آن که توبه کنند؛ يعنى حرف‌ها و تحليل‌هاى ما را تکرار و تقويت کنند. اين‌گونه است که حتى عقلاى آن سو هم تسليم تحليل‌هاى ساده شده‌اند[...]"

علبرضا بهشتی شیرازی در پایان یادداشت خود توصیه می کند که:

"شما را به خدا آب در آسياب توهم نريزيد. چيزى که دارد از بين مى‌رود، چيزى که داريد از بين مى‌بريد شايد تا سال‌ها قابل بازسازى نباشد. خودتان و سرمايه‌هاى سياسى کشور را از بين نبريد. هنوز مى‌شود بسيارى از اندوخته‌ها را حفظ کرد."

روزنامه خراسان که معمولا بخش مفصلی را به پیام های خوانندگان اختصاص می دهد پیامی هم در باره ماجرای اعتراض برخی از نمایندگان مجلس به مدرک تحصیلی معاون اول رییش جمهوری به نقل از یک خواننده روزنامه خطاب به آقای رحیمی نوشته است:

"جناب آقای رحیمی به آقای کردان بگویید، ایشان هم از آقای مطهری و نوباوه شکایت کنند، شاید دو نفری به حق و حقوقتان برسید."

روزنامه دنیای اقتصاد یادداشتی دارد با عنوان برنج سوسیس کالباس پارازیت به قلم مهدي نصرتي که می نویسد:

"در چند هفته اخير اخبار و شايعات گوناگونی منتشر و تكذيب شده‌اند كه همگی به موضوع سلامتی مردم ارتباط داشته‌اند. قضاوت درباره صحت يا كذب بودن اين اخبار موضوعی كاملا فني و نيازمند اظهارنظر مراجع علمی و باصلاحيت است. از روی شواهد و قرائن نيز نمی‌توان در اين باره سخن گفت. در هريك از موضوعات مطرح شده، طرفين استدلالات خود را ارائه مي‌دهند و از طرفی انگيزه اقتصادی يا سياسی كافی نيز برای وارونه كردن حقيقت وجود دارد.

به طور مثال، در موضوع برنج‌هاي وارداتی بسياري از مردم ادعای آلوده و خطرناك بودن اين برنج‌ها را حاصل لابی برنج‌كاران و توليدكنندگان داخلی می‌دانند و برخی كارشناسان آن را به ناكارآيی روش‌های كشاورزی داخلی، بالا بودن قيمت تمام شده يا ثبات نرخ ارز نسبت می‌دهند كه موجب شده توليدكنندگان داخلی، قدرت رقابت با كالاهای خارجي نداشته باشند و به چنين ترفندهايی متوسل شوند. همچنين عده‌ای بر اين عقيده‌اند كه در اين موضوع، حق و حساب‌هاي رسمی (و احيانا غيررسمی) پرداخت نشده ‌است و پس از پرداخت آنها،‌ برنج‌ها به طور اتوماتيك سالم و بدون مشكل خواهند شد!»

نویسنده دنیای اقتصاد سپس همین بحث را در باره مساله پارازیت هم که سلامت مردم را تهدید می کند درست دانسته و نتیجه می گیرد که :

"از شركت‌هاي معتبر خواسته شود بعد از نمونه‌گيری از بازار به اظهارنظر در اين مورد بپردازند. اعتبار اين نهادها به عنوان مهم‌ترين دارايی آنها مانع از آن مي‌شود كه تحت‌تاثير لابي‌ها قرار گيرند؛ اما مهم‌تر از همه اينها، وجود اراده قوی و فراگير مردمی براي رعايت استانداردهای سلامت است. مردم بايد همان طور كه خواهان امنيت، اشتغال و غيره هستند، خواستار امنيت در سلامت خود نيز باشند. »

روزنامه مردم سالاری یادداشتی دارد از میرزا بابا مطهری نژاد که با اشاره به پیروزی ائتلاف اصلاح طلبان در انتخابات خانه احزاب می نویسد:

"بيشتر از 78 درصد احزاب از همه طيف های سياسی در مجمع عمومی خانه احزاب شرکت مي کنند و افراد شاخص همه احزاب اصولگرا، اصلاح طلب، مستقل، نامزد شورای مرکزي خانه احزاب مي شوند و بيش از 80 درصد نامزدهای ائتلاف اصلاح طلبان براي شورای مرکزي رای می آورند. معنای اين آمار چيست؟ اين آمار به دولت می گويد که حذف نهادهای مدنی از جمع بازيگران حکومت داری نه ممکن است و نه مصلحت و نه مشروع.»

یادداشت نویس روزنامه مردم سالاری در پابان نتیجه می گیرد که:

"آيا اين پيام به اندازه کافی گويا و شفاف نيست؟ آيا وقت آن نرسيده است که به روش هاي خود ساخته بازيگران حکومت داری پايان دهيم و بازيگران سياسی پذيرفته شده در قانون اساسي شرعی و ملی را وارد بازی کنيم و براي تحقق واقعی عدالت اجتماعی؟"

روزنامه مردم سالاری گزارشی هم دارد در باره هفته نیروی انتظامی و می نویسد:

"هفته نيروی انتظامی براي مقامات ارشد اين نيرو به فرصتي تبديل شده است تا هر کدام از اين مقامات در اظهار نظرهای جداگانه ای، به طرح ديدگاه های خود درباره حوادث پس از انتخابات بپردازد و با دفاع از عملکرد ناجا در اين حوادث، اعلام کند که پليس وظيفه اجرای حدود و احکام الهی را دارد. رييس پليس پايتخت با بيان اين که پوزه همه بدخواهان نظام را به خاک می ماليم، گفت: يک جان ناقابل داريم که فدای شهدا و نظام و رهبری می کنيم."