مرور روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 20 مهر

تیترهای اول

"لايحه تحول اقتصادي؛ منجي اقتصاد يا فقير كننده اقشار ضعيف" سئوالی است که آفتاب یزد آن را در صدر اخبار خود آورده، جام جم با تیتر "جراحی اقتصاد ایران کلید خورد" به همین موضوع پرداخته، ایران روزنامه دولت از "سه روز حساس برای اقتصاد کشور" خبر داده است.

دنیای اقتصاد با تیتر "تصویب خانه تکانی یارانه ای"، سرمایه با عنوان "صدهزار تومان یارانه نقدی برای هر خانواده پنج نفره" به همین موضوع پرداخته و روزنامه های جمهوری اسلامی، کیهان،خراسان و رسالت هم در عنوان اصلی خود از تصویب کلیات لایحه هدفمند کردن یارانه ها نوشته اند.

"به تهران اميدي نيست، مگر قم راهگشا شود" عنوان اصلی روزنامه ابتکار است، اعتماد این جمله محمد خاتمی را مهم دیده است "نسبت اغتشاش توهین به مردم است"، حیات نو از همین مقام نقل کرده "‌مانع‌سخن گفتن دلسوزان نظام‌مى‌شوند" و مردم سالاری در تیتر اول خود نوشته "حامیان دولت، مخالف طرح وحدت ملی".

گزیده مقالات

خاتمی جای اوباما

سيف الرضا شهابي در سرمقاله مردم سالاری نوشته وقتي شنيدم قراراست آقاي باراک اوباما رياست جمهور ده ماهه آمريکا برنده جايزه صلح نوبل سال 2009 شود خيلي تعجب نکردم، اما اگر قرار بود شخصيتي طرفدار صلح بر گزيده شود، خاتمي رئيس جمهور پيشين ايران و مبتکر گفت وگوي تمدن ها سزاوارتر بود که حداقل طرح گفتگوي تمدن هاي او در سازمان ملل مطرح شده بود و توجه گروهي از سياستمداران وانديشمندان جهان را به خود جلب کرده بود.

به نوشته این مقاله اوباما با شعار فريبنده تغيير در سيستم حکومتي آمريکا و نويد جهاني بهتر وارد عرصه انتخابات رياست جمهوري شد و توانست رقيب انتخاباتي خود را شکست بدهد و به کاخ سفيد راه يابد، ليکن در 10 ماه گذشته کاري عملي و چشمگير که جهان شمول باشد انجام نداد.

ضدیت با بوش

صادق زیباکلام در مقاله ای در اعتماد نوشته اعطاي جايزه صلح نوبل به يک فرد يا دو نفر در اين رويکرد به دليل ايجاد فضايي است که در آن يک فرد تلاش کرده است بعد از يک دوره پرمناقشه و راديکال، حالت دیگری به وجود آورد. به عبارت ديگر مقصود اين نيست که در اين گونه موارد فرد توانسته اقدامات موثر و سياست هاي عملي موثري را در جهت مقابله با خشونت و گسترش صلح انجام دهد. بلکه به دليل نيت صلح جويانه و مواضع اصولي و انسانگرايانه يي است که نامزد دريافت اين جايزه شده است.

این استاد دانشگاه تاکید کرده در دوران نومحافظه کاران، کشورهايي که با بوش و امريکا همراهي و همکاري نداشتند همچون ايران، عراق و کره شمالي محور شرارت معرفي مي شدند و کشورهايي که دنباله رو امريکا بودند صرف نظر از اينکه اهميت به حقوق بشر را تا چه ميزان در دستور کار قرار مي دادند، دوست امريکا خوانده مي شدند. فاصله گرفتن از سياست هاي خودمحوري نومحافظه کاران را نيز مي توان دليل مهمي براي اعطاي جايزه صلح نوبل به اوباما دانست.

مذاکره با آمریکا

مينا علي اسلام در گزارش اصلی ابتکار از قول وزیر خارجه ایران نوشته "ما چون يک ملت بازرگان پيشه هستيم، معلوم است که کاملا توجه داريم که گران نخريم و ضمنا کالاهاي خود را هم ارزان نفروشيم." جمله ای که به نظر نویسنده این روزنامه در مورد روابط ايران و امريکا بيان شده است.

در ادامه این گزارش آمده روابط مستقيم و غير مستقيم ميان ايران و امريکا به اعتقاد بسياري از تحليل گران مسير سينوسي را به همراه تحولات پي در پي طي مي کند، درست زماني که دريچه اي براي مذاکره ميان دو کشور باز مي شود و اظهار نظر مقامي در تهران يا واشنگتن نويد نزديکي مذاکره را مي دهد، بلافاصله از بررسي تحريم بيشتر در مراکز تصميم گيري امريکا در مورد ايران خبر مي رسد يا نقد سياست هاي يک طرف در ميان سخنان مسئولين طرف ديگر خودنمايي مي کند.

بگذارید از خود دفاع کنیم

"بگذارید از تلویزیون با مردم سخن بگویم" عنوان خبری است که سرمایه از دیدار میرحسین موسوی با مهدی کروبی انتخاب کرده و نوشته آن دو درباره اتفاقات روی داده پس از انتخابات با یکدیگر رایزنی و گفت و گو کردند و هر دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دهم با اشاره به تلاش های صدا و سیما برای تخریب جریان اصلاحات بر حق قانونی خود مبنی بر حضور در صدا و سیما و دفاع از خود، خواستار فرصتی برای حضور در یک برنامه تلویزیونی شدند تا به تخریب هایی که رسانه ملی علیه آنها راه انداخته است پاسخ دهند.

به نوشته سرمایه در ابتدای این دیدار کروبی، انتخابات اخیر ریاست جمهوری را یک فرصت بسیار خوب برای نظام و دولت دانست و گفت: "نظام می توانست از این فرصت به نحو خوبی برای اقتدار خود در جهان استفاده کند."

اجازه گرد هم آئی بدهید

علیرضا بهشتی شیرازی در مقاله ای در حیات نو در نقد امام جمعه تهران که در خطبه های این هفته خود به اصلاح طلبان تاخته بود نوشته ندا آقا سلطان جز صرف‌نظر کردن از حقوق خود چه کار بايد مى‌کرد تا متهم به ارتباط با بيگانه نشود. او در کدام جلسه با خارجى‌ها صحبت کرد و کدام دادوستد را با آنان انجام داد؟

نویسنده مقاله اشاره کرده اين معيار بايد در مورد کسانى اعمال شود که در يک چرخش 180 درجه‌اى با آمريکايى‌ها پشت ميز مذاکره نشستند. براساس معيار ساده شما درست‌تر اين است که نسبت به تقدير آمريکايى‌ها از پيروزى ايران در مذاکرات ژنو با سوءظن برخورد کنيم و بگوييم عاقلان دانند.

به نوشته این شخصیت اصلاح طلبان که از مشاوران میرحسین موسوی است ايرادات خطبه‌ها همين يک مورد نبود. وی دوبار خودش را به تقواى الهى سفارش کرد اما تنها پنج دقيقه بعد مدعى شد تعداد هواداران جنبش سبز در راهپيمايى روز قدس سه الى چهار هزار نفر بيشتر نبود؛ البته بايد اين خلاف واضح را حمل بر بى‌اطلاعى ايشان کرد.

در ادامه مقاله حیات نو خطاب به خطيب نماز جمعه تهران آمده اگر مخالفان شما به راستى سه چهار هزار نفرند چرا اين قدر به خود زحمت مى‌دهيد؟ يک مجوز گردهمايى در محلى خارج از شهر که امکانات لازم براى شمارش غيرقابل ترديد داشته باشد – مثلا ورزشگاه آزادى – برايشان صادر کنيد و بعد با شانزده دوربين، کمى جمعيتشان را به رخ تمامى جهان بکشيد تا ماجرا تمام شود.

میانجی گری ها

ابراهيم بهشتي در مقاله ای در ابتکار نوشته اعلام خبر پذيرش ميانجي گري توسط آيت الله مهدوي کني، بارقه اميدي بود براي کاستن از تنش هاي سياسي موجود. بحث ميانجي گري بين گروه هاي سياسي و موافقان و مخالفان نتيجه انتخابات رياست جمهوري با محوريت دبير کل جامعه روحانيت مبارز را براي اولين بار علي مطهري از نمايندگان اصول گراي مجلس مطرح کرد.

در ادامه این مقاله آمده هر چند اين طرح مورد استقبال يک طيف سياسي خاص مدافع نتيجه انتخابات، قرار نگرفت، اما روز جمعه اعلام شد که آيت الله مهدوي کني به اين پيشنهاد روي خوش نشان داده و بر همين اساس قرار است کميته 7 نفره اي نيز در جامعه روحانيت مبارز تشکيل شود تا موضوع ميانجي گري براي برقراي آرامش در کشور را دنبال کند. کميته اي که حجت الاسلام حسين ابراهيمي عضو شوراي مرکزي جامعه روحانيت تشکيل آن را حتمي دانسته ولي گفته است که هنوز تصويب نشده است.

دیده عبرت بین

سردبیر آفتاب یزد نوشته به صفت يك روزنامه‌نگار، گسترش آزادي براي سايت‌ها و روزنامه‌ها را بسيار مفيدتر از برخي محدودسازي‌هاي رايج مي‌دانم اما اين فايده زماني محقق مي‌شود كه "آزادي" به صورت گزينشي و متناسب با سوژه‌ها توزيع نگردد، اگر قرار است مديران يك روزنامه به خاطر اظهارنظر در مورد ماموران متخلف كهريزك بارها به مراجع نظارتي فراخوانده شوند پس بايد اتهام‌افكنان عليه مسئول عالي‌رتبه قضايي نيز از حصار آهنين بيرون كشيده شوند و پاسخگوي اتهام افكني‌هاي متعدد خود – عليه اصلاح طلبان و غيراصلاح‌طلبان – باشند.

مجتبی واحدی در این مقاله تاکید کرده اگر عدم برخورد با اينگونه شايعه پراكني‌ها با هدف پاسداري از آزادي خبررساني باشد بايد آن را ارج نهاد و اين فرصت را به اصلاح طلبان نيز اعطا نمود. اما تا روزي كه رسانه‌ها و شـخـصـيـت‌هـاي اصـلاح طلب به خاطر اشاره به بعضي ناهنجاري‌ها – واقعي يا احتمالي –مورد سوال واقع مي‌شوند شايد منصفانه نباشد كه بعضي سايت‌هاي مدعي اصولگرايي، آزادانه عليه ديگران دروغ پردازي كنند و كسي هم با آنها كاري نداشته باشد.

به نظر سرمقاله آفتاب یزد اگر مدعيان اصولگرايي <دل و چشم عبرت بين> داشته باشند بايد بدانند كه دير يا زود فرياد خود آنها نيز بلند خواهد شد اما معلوم نيست آن روز كسي براي آنها دل بسوزاند.

یارانه ها

مثلث تغییر برای هدفمند کردن یارانه ها عنوان سرمقاله روزنامه سرمایه است که جمشید انصاری نماینده مجلس در آن درباره سه تغییری توضیح داده که کمیسیون مجلس در لایحه دولت داده و بر اساس پیش بینی های کمیسیون، در سال اول حداکثر منابع حاصل از اجرای طرح 15 هزار میلیارد تومان است که در نسبت های پیش بینی شده، دراختیار دولت، صنعت و دهک های هدف قرار می گیرد.

به نوشته این مقاله بخشی از این تورم از طریق روش های جبرانی پوشش داده می شود و بخشی دیگر را نیز به ناگزیر باید تحمل کرد چرا که وقتی جراحی اقتصادی انجام می دهیم باید میزانی از هزینه را نیز بپذیریم.

در ادامه سرمقاله سرمایه آمده پیش بینی کمیسیون آن است که چنانچه طرح به درستی اجرا شود پیامدهای تورمی زیادی نخواهد داشت، منتها قانون هر چقدر هم که پیش بینی های لازم را درست و کامل انجام داده باشد، چنانچه مجری قانون به نفس قانون پایبند نباشد، طبعاً نمی توان به اهداف پیش بینی شده دست یافت و در واقع یکی از نگرانی های کمیسیون همین مساله است.

فهرست بلند تنگناها

پویا جبل عاملی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته اگر تا دیروز مشکل اقتصاد بسته، عدم انباشت سرمایه مناسب، سرمایه‌گذاری خارجی و... وجود داشت، امروز دغدغه دیگری در طرف عرضه کل اقتصاد ایران پدید آمده است و آن مرتبط با عرضه نیروی کار است. نیروی کاری که برنامه‌های توسعه به دنبال افزون ساختن بهره‌وریش بودند، امروز حتی انگیزه لازم برای تحقق کارآیی سابق را ندارد.

به نظر این اقتصاددان بسیاری از چالش‌های پیش روی اقتصاد‌های در حال توسعه و از جمله ایران، تنگناهایی است که در بخش عرضه کل وجود دارد، تنگناهایی که در بلندمدت مي‌توان امید به رفع شدنشان داشت؛ اما اینک به فهرست بلند تنگناها، عدم انگیزش نیروی کاریی را که سطح دانش و تخصص آن مورد نیاز اقتصاد است هم باید به آن اضافه کرد.