بریتانیا ارتباط تجاری با شرکت های ایرانی را منع کرد

Image caption سازمان کشتیرانی ایران پیش از این با تحریم های آمریکا مواجه شده بود

دولت بریتانیا شرکت های این کشور را از مراوده کاری با بانک ملت و سازمان کشتیرانی ایران منع کرده است چون به اعتقاد دولت بریتانیا آنها با برنامه های هسته ای و ساخت موشک های "دور برد" ایران ارتباط دارند.

وزارت خزانه داری بریتانیا روز دوشنبه (12 اکتبر، 20 مهر)، گفت تاثیر فعالیت های بانک ملت و سازمان کشتیرانی ایران ممکن است به ضرر منافع بریتانیا باشد.

علی اکبر جوانفکر، از مقام های ارشد ایران به خبرگزاری رویترز گفت بریتانیا از واقعیت بی خبر است.

سارا مک کارتی - فرای، یکی از معاونین وزیر خزانه داری بریتانیا در بیانیه ای کتبی به پارلمان بریتانیا گفت "به موجب قانون مبارزه با تروریسم بریتانیا، خزانه داری این کشور متقاعد شده است که فعالیت هایی که به ساخت سلاح های هسته ای ایران کمک می کند، خطری قابل ملاحظه برای منافع ملی بریتانیا ایجاد می کند."

خزانه داری بریتانیا در بیانیه ای که امروز صادر کرد، گفت از گفتگوهای هسته ای اخیر میان شش قدرت صنعتی جهان و ایران استقبال می کند اما اکنون زمان اقدام در مورد بانک ملت و سازمان کشتیرانی ایران فرا رسیده است.

بانک ملت و سازمان کشتیرانی ایران پیش از این با تحریم های دولت آمریکا مواجه شده اند.

واکنش ایران

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در واکنش به تصمیم تازه دولت بریتانیا گفته است: "تصمیم تازه بریتانیا نیاز به مطالعه بیشتری دارد اما تجربه های سابق نشان می دهد که تحمیل هر تحریمی علیه ایران نهایتا به نفع مردم ایران است."

او گفت: "اگر دولت بریتانیا تصمیم گرفته است علیه ایران تحریم اعمال کند، نشان می دهد که این کشور از واقعیات کنونی جهان فاصله گرفته و این روند به ضرر مردم بریتانیا خواهد بود."

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا روز یکشنبه (11 اکتبر)، گفت ایران اگر می خواهد با رفتاری عادی مواجه شود باید مانند "کشوری عادی" رفتار کند.

در بیانیه خزانه داری بریتانیا آمده است: "کشتی های سازمان کشتیرانی ایران کالاهایی را برای برنامه های هسته ای و موشک های دور برد این کشور حمل کرده اند. بانک ملت نیز خدمات بانکی در اختیار سازمان هایی قرار داده است که طبق فهرست سازمان ملل متحد با فعالیت های حساس گسترش تسلیحات اتمی ایران در ارتباطند. این سازمان ها در نقل و انتقالات مالی که با تامین مالی برنامه هسته ای و ساخت موشک های دور برد این کشور ارتباط دارند نیز شرکت داشته اند."

مطالب مرتبط