آمریکا و روسیه متعهد شدند که در مورد ایران متحد عمل کنند

کلینتون و لاوروف
Image caption وزیر امور خارجه آمریکا در مسکو با همتای روس خود دیدار و مذاکره کرد

وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه می گویند که کشورهایشان برای اطمینان یافتن از صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران به همکاری با هم ادامه خواهند داد، اما هر دو تأکید می کنند که فعلا در پی تحریم بیشتر ایران نیستند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا که به مسکو سفر کرده است، روز سه شنبه ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر) پس از دیدار و گفت و گو با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در یک کنفرانس مشترک خبری با او شرکت کرد و گفت که "نگرانی های جدی" در مورد ایران باقی است.

خانم کلینتون گفت که با این حال دولت آمریکا "در مرحله فعلی" به دنبال اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران نیست.

آقای لاوروف هم گفت که روسیه در این مورد "بسیار محتاط" است.

خانم کلینتون از همکاری روسیه با سایر قدرت های جهانی در مورد بحران هسته ای ایران تجلیل کرد و گفت: "ما معتقدیم که ایران حق دستیابی به انرژی صلح آمیز را دارد، اما نباید به سلاح اتمی دست پیدا کند و روسیه هم در این مورد با ما هم عقیده است".

وزیر امور خارجه آمریکا هشدار داد که اگر مذاکرات جاری میان گروه ۱+۵ با ایران شکست بخورد، ممکن است اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران اجتناب ناپذیر باشد، اما تأکید کرد که در مرحله فعلی، "مذاکره" بهترین راه است.

آقای لاوروف هم گفت که در جریان مذاکره با خانم کلینتون، هیچ یک از دو طرف در مورد ایران درخواستی از طرف مقابل مطرح نکرده و مواضع دو کشور در این مورد "منطبق" بوده است.

وزیر امور خارجه آمریکا قرار است در ادامه سفر خود به مسکو با دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه هم دیدار کند.

ریچارد گالپین، خبرنگار بی بی سی در مسکو، می گوید که این دیدار در مرحله ای حساس از روابط میان آمریکا و روسیه اتفاق می افتد.

روسیه معمولا با اعمال تحریم های سختگیرانه تر علیه ایران مخالفت می کند، اما به نظر می رسد پس از آنکه ایران اخیرا وجود یک مرکز جدید غنی سازی در حال ساخت را در این کشور تأیید کرد، آقای مدودف آماده تغییر موضع خود باشد.

او اشاراتی داشته مبنی بر اینکه ممکن است دولتش در نهایت، اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران را به عنوان یک امر غیر قابل اجتناب بپذیرد.

پیش تر یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود که خانم کلینتون درباره "انواع مشخص فشار" علیه ایران با مقام های روسیه مذاکره خواهد کرد.

مناقشه اتمی کره شمالی، نحوه کاهش زرادخانه های اتمی آمریکا و روسیه و نیز همکاری ها در زمینه دفاع موشکی از دیگر موضوع های مورد بحث میان خانم کلینتون و مقامات روسیه اعلام شده بود.

تحریم های مشخص

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا که می خواست نامش اعلام نشود، گفته بود که هیلاری کلینتون با مقام های روس در مورد "انواع مشخص فشار که روسیه در صورت ناکامی ایران در اجرای تعهدات بین الملی اش، آماده خواهد بود که به آن بپیوندد" مذاکره خواهد کرد.

روسیه یکی از کشورهای گروه ۱+۵ است که روز یکم اکتبر امسال در شهر ژنو سوئیس با ایران درباره برنامه اتمی این کشور مذاکره کرد.

برخی از ناظران تردید دارند که روسیه، حتی در صورت شکست مذاکرات بین المللی با ایران، وضع تحریم های به گفته خانم کلینتون "فلج کننده" علیه ایران را بپذیرد.

وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر در لندن هشدار داده بود که آمریکا و قدرت های بزرگ تا ابد برای تغییر در خط مشی اتمی ایران صبر نخواهند کرد.

دولت ایران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید دارد و اتهام آمریکا مبنی بر تلاش برای تولید بمب هسته ای را رد می کند.

مطالب مرتبط