ایران دیدگاه هیلاری کلینتون را شبیه جورج بوش دانست

Image caption وزیر امور خارجه ایران به همتای آمریکایی اش توصیه کرده لحن خود را درباره ایران تغییر دهد

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا درباره برنامه اتمی ایران، انتقاد کرده و گفته های او را شبیه دیدگاه جورج بوش رئیس جمهوری پیشین این کشور خوانده است.

خانم کلینتون روز سه شنبه ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر) پس از دیدار و گفت و گو با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در یک کنفرانس مشترک خبری با او شرکت کرد و گفت که "نگرانی های جدی" در مورد ایران هنوز باقی است.

اشاره خانم کلینتون به برنامه های اتمی ایران است که برای گفت و گو درباره آن با مقام های روسیه، به مسکو سفر کرده بود.

یک روز پس از این اظهارات وزیر خارجه آمریکا، آقای متکی گفته های خانم کلینتون را مغایر با نتایج به دست آمده از مذاکرات اخیر ژنو دانسته است.

ایران و گروه ۱+۵ (شامل ۵ کشور عضو دایم شورای امنیت و آلمان) دو هفته پیش از این در ژنو با یکدیگر دیدار و درباره ادامه گفت و گو ها درباره برنامه اتمی ایران مذاکره کردند.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که سرپرست گروه مذاکره کننده ایرانی بود در حاشیه این نشست دیداری با ویلیام برنز، نماینده آمریکا داشت.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران نتیجه دیدار مقام های ایران و آمریکا را در ژنو مثبت ارزیابی کرده است اما باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته است ایران باید "اقدامات عملی سازنده" انجام دهد.

آقای اوباما در مدتی که قدرت را در دست گرفته است، موضع نرم تری درباره ایران نسبت به دولت جورج بوش جمهوری خواه اتخاذ کرده است.

مطالب مرتبط