نهاد آمریکایی: حقوق بشر بخش جدایی ناپذیر مذاکرات با ایران باشد

Image caption هیلاری کلینتون محور مذاکرات با ایران را مناقشه اتمی می داند

کمیسیون آزادی بین المللی ادیان وابسته به وزارت امور خارجه آمریکا، از هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه این کشور درخواست کرده است که موضوع حقوق بشر در ایران را به طور جدی در مذاکرات گروه 1+5 با ایران مطرح کند.

گروه 1+5 متشکل از پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان یکم اکتبر در شهر ژنو سوئیس با ایران مذاکره کردند.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرده که محور این مذاکرات برنامه اتمی ایران بوده است.

کمیسیون آزادی بین المللی ادیان روز چهارشنبه (14 اکتبر) از هیلاری کلینتون خواست که ایران را به خاطر آن چه این نهاد، سابقه شرم آور ایران در زمینه حقوق بشر توصیف کرد، پاسخگو بداند.

ایران اتهام نقض حقوق بشر را رد می کند.

این در حالیست که شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشر نیز آمریکا و غرب را به نادیده گرفتن وضع حقوق بشر در ایران متهم کرده است.

شیرین عبادی در مصاحبه با خبرگزاری رویتر این سوال را مطرح کرده است که چرا باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، قصد دارد دست کشوری را بفشرد که به گفته او حقوق بشر را نقض می کند.

دولت آمریکا بارها تاکید کرده که نگران وضع حقوق بشر به ویژه پس از انتخابات 22 خرداد است و از "آرمان های مشروع" مردم ایران حمایت می کند، اما در مذاکرات جاری بر مناقشه اتمی ایران تمرکز کرده است.

کمیسیون آزادی بین المللی ادیان در نامه اش به هیلاری کلینتون نوشته است: "آمریکا باید در گفتگوهای جاری با ایران حمایت استوارش از حقوق بشر همه مردم ایران را نشان دهد و بر تعهدات بین المللی ایران در زمینه احترام به آزادی های دینی تاکید کند."

لئونارد لئو، رئیس این کمیسیون دولتی، در این نامه که در وب سایت کمیسیون او منتشر شده می نویسد، آمریکا در ژنو در مورد برخی موارد حقوق بشر با ایران گفتگوهایی داشته است.

اما او خواهان این شده است که آمریکا در مورد موضوع وضعیت شهروندان ایالت متحده که توسط ایران دستگیر شده اند، فراتر برود و حقوق بشر مردم ایران را بخش جدایی ناپذیر گفتگوها با ایران بکند.

ایران اتهام تبعیض علیه اقلیت های دینی در این کشور را رد می کند.

با این وجود، کمیسیون آزادی بین المللی ادیان روز پنج شنبه در مورد وضعیت اقلیت های دینی-مذهبی از جمله مسلمانان صوفی مذهب، یهودیان، بهائیان و مسیحیان اونجلیکال ابراز نگرانی کرد.

این نهاد به وزیر امور خارجه آمریکا توصیه کرده است که برای مسدود کردن دارایی های مقام های ایران که به گفته این نهاد ناقض جدی آزادی های دینی هستند اقدام کند.

مقام های جمهوری اسلامی ایران که بارها نقض حقوق بشر در این کشور را رد کرده اند می گویند براساس قانون و موازین اسلامی با اقلیت ها و مخالفان رفتار می کنند.

کمیسیون آزادی بین المللی ادیان در گزارش های سالانه خود بارها ایران را از ردیف کشورهایی اعلام کرده که بطور سیستماتیک آزادی های دینی شهروندان را نقض می کند.

ایران می گوید که قانون اساسی ایران داشتن هر عقیده ای را برای افراد آزاد می داند، اما در ایران بدون استثنا با هر گروهی که امنیت ملی کشور را به خطر بیاندازد برخورد خواهد کرد.

مطالب مرتبط