ارسال امواج پارازیت؛ عامل جدید نگرانی در ایران

در جریان ناآرامی های بعد از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، دولت و مقام‌های رده بالای ایران بارها شبکه های تلویزیونی ماهواره ای را در دامن زدن به اعتراضات موثر و مقصر دانستند.

از این رو برخی شبکه های تلویزیونی ماهواره ای از جمله تلویزیون بخش فارسی بی‌بی‌سی با اختلال در امواج ارسالی خود مواجه شدند، اما انتشار گزارش هایی از تشدید ارسال امواج پارازیت در ماه های اخیر اعتراضاتی را به دنبال داشته است.

انوشیروان محسنی بندپی، نائب رئیس کمیسیون بهداشت در مجلس در تازه ترین اظهار نظر در این مورد با اظهار تاسف از استفاده از این امواج گفت که این امواج "برای سلامت تهرانی ها نگران کننده است و گزارش ها و تحقیقات حکایت از خطرناک بودن این پارازیت ها دارد."

آقای محسنی بندپی ، نماینده چالوس، گفت که این امواج تاثیر مخربی بر اعصاب و روان انسان دارد.

استفاده از این پارازیت ها انتقادات مختلفی را از سوی دیگر نمایندگان مجلس، پزشکان و کارشناسان نیز به همراه داشت.

دکتر مجتبی خاکپور، متخصص مغز و اعصاب در ایران معتقد است این امواج اثرات کوتاه مدت و بلند مدت بر افراد به جای می گذارد.

آقای خاکپور افزود:"این امواج بر روی جمعیت اثرات کوتاه مدت مثل سردرد یا حالت تهوع و استفراغ دارد. اثرات بلند مدتی نیز بر افراد مسن و سنین پایین تر می گذارد. در افراد مسن می تواند باعث آریتمی قلبی یا توقف قلب شود. در نوزادان و بچه ها در دراز مدت مشکلات جسمانی ایجاد می کند و آنها را مستعد به سرطان خون می کند."

نمایندگان مجلس شرکت مخابرات ایران را متهم به ارسال پارازیت های ماهواره ای کردند، اما صابر فیضی، مدیر عامل شرکت مخابرات این اتهام را رد کرد. او پیشتر گفته بود که ارسال این پارازیت ها در حوزه مسئولیت مخابرات نیست.

او عنوان کرد: "بلندترین دکل های شرکت مخابرات ۴۸ متر است، اما برای ارسال پارازیت ماهواره ای به دکل های بسیار بلندی نیاز است."

برخی از گزارشهای غیر رسمی یکی از شرکت های "تحت کنترل نیروی سپاه پاسداران" را مسئول انتشار این پارازیت ها قلمداد کرده اند؛ هیچکدام از شرکت های تحت کنترل سپاه پاسداران ایران تا کنون (پنجشنبه 15 اکتبر) در این باره واکنشی نشان نداده اند و چنین ادعایی را تایید یا تکذیب نکرده اند.

"دو نوع پارازیت در ایران"

درن سمالی کارشناس تکنولوژی در سرویس جهانی بی‌بی‌سی معتقد است در ایران از "دو نوع پارازیت" استفاده می شود.

آقای سمالی اضافه کرد:" نخستین دور پارازیت‌ها در زمان انتخابات از ماهواره فرستاده می شد و تنها می توانست ماهواره ها را مختل کند و اثری بر دیگر وسایل نداشت. اما بعد ازآن دومین گروه سیگنالها ارسال شد. این پارازیت ها از ساختمان ها و دکل های بلند فرستاده می شود و قدرت آن بسیار زیاد است و می تواند بر بسیاری از ماهواره و دیگر موارد تاثیر گذارد."

گزارش های مختلفی در مورد خطرناک بودن این امواج منتشر شده است؛ مهندس مولوی عضو هیات علمی دانشکده پست و مخابرات ایران، پیش از این گفته بود که امواج در محدوده فرکانس ماکرویوو (بین 300 مگاهرتز تا 300 گیگاهرتز) پس از نفوذ به بدن انسان نوعی اثر گرمایی تولید می کند و باعث بالا رفتن درجه حرارت بدن می شود.

مایکروویو چگونه در آشپزخانه ها بکار گرفته می شود؟

اجاق های مایکروویو از فرکانسی در همین محدوده فرکانسی (حدود 2.45 گیگاهرتز) استفاده می کنند.

حرارت ایجاد شده توسط این امواج از توانایی آنها برای به حرکت درآوردن ساختار مولکولی دو قطبی جسم مورد تابش قرار گرفته ناشی می شود.

محور قرار گیری مولکول های بسیاری از مواد غیرهادی، در محیطی که امواج مغناطیسی در آن وجود دارد، با جهت تابش امواج همسو می شود و اگر تغییری در امواج مغناطیسی رخ دهد (به عنوان مثال به تواتر کم و زیاد شوند یا تغییر جهت دهند) این تغییر در جهت قرار گیری محور مولکول های ماده تحت تابش هم تغییر ایجاد می کند.

در نتیجه فرکانس بالای امواج مایکروویو عملا مولکول های قطبی مواد مورد تابش قرار گرفته را با فرکانس متناظری به حرکت و چرخش در می آورد و باعث ایجاد حرارت می شود.

با این حال تاثیر گذاری امواج منتشر شده در محدوه فرکانسی امواج مایکروویو، با قدرت تابش و همچنین فرکانس آنها متناظر است و برخی کارشناسان معتقدند در شرایطی که جزئیات فنی دقیق دستگاه های مورد استفاده برای تولید پارازیت مشخص نیست، نمی توان برآورد دقیقی از تاثیر این دستگاه ها به دست آورد که به نظر می رسد همین مسئله باعث آن شده که کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در روز پنجشنبه پانزدهم اکتبر (23 مهر) از آمادگی این کمیسیون برای انجام "اقدامات لازم" خبر دهد.

تداخل در دیگر سیستم ها

همچنین برخی از کارشناسان معتقدند که این امواج بر سیستم های پزشکی، شبکه بانکی و سیستم هدایت هواپیما نیز تداخل ایجاد می کند.

درن سمالی، کارشناس تکنولوژی این موضوع را رد نمی کند و ادامه می دهد:"به دلیل اینکه مشخص نیست بانک ها و هواپیماها از چه سیگنالی در ایران استفاده می کنند، نمی توان با اطمینان نسبت به تاثیرگذاری این پارازیت ها بر سیستم بانکی و هواپیماها در ایران سخن گفت. اما اگر دکل ها نزدیک به ساختمان بانک یا فرودگاه ها باشد امکان تاثیرگذاری این پارازیت ها تا حدودی وجود دارد." اثرات جسمی و روحی این پارازیت ها بارها توسط پزشکان گوشزد شده است.

دکتر خاکپور با تاکید بر عوارض ناشی از پارازیت ها بر افراد مختلف می گوید:" این امواج عوارضی برای خانم حامله و جنین از لحاظ شکست کروموزمی ایجاد می کند و این شکست ها ممکن است باعث اختلالات بین نسلی شود. باید مشخص شود طول موج و فرکانس امواج چه قدر است و بیشترین ضرر این امواج در مناطقی است که این امواج از آنجا منتشر می شود، اپراتورها در معرض بیشترین اثرات زیانبار امواج خواهند بود."

جدای از بحث سلامتی به گفته برخی از کارشناسان اقتصادی این پارازیت ها بسیار پرهزینه است، که مدیر عامل شرکت مخابرات نیز با استناد به همین مسئله عنوان کرده که بودجه محدوده این شرکت اجازه ارسال این پارازیت ها را نمی دهد.

اما آقای سمالی معتقد است نیازی به بودجه زیاد برای ارسال این پارازیت ها نیست.

او معتقد است:"برای ارسال پارازیت نوع اول شما سیگنال ها را به سمت ماهوراه می فرستید و کار آن مختل می شود. بودجه لازم برای این کار بین ۸۰ تا ۱۲۰ هزار پوند می تواند باشد. ارسال پارازیت از دکل نیز هزینه اش از سیگنال ماهواره ای به مراتب ارزان تر است."

دست اندرکاران امر معقتدند هنوز این سئوال بدون پاسخ مانده که این پارازیت ها با چه مجوزی و از سوی چه نهادی ارسال می شود و چرا کسی حتی پاسخگوی نمایندگان مجلس نیز نیست.

مطالب مرتبط