درخواست مادران آمریکاییان بازداشتی در ایران از مقامات دولتی

مادران سه جوان آمریکایی که حدود دو ماه و نیم پیش در مرز ایران و عراق توسط نیروهای ایرانی دستگیر شدند، با مراجعه به نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد خواهان آزادی فرزندان خود شدند.

شان باور، جاشوا فاتال و سارا شورد سه شهروند آمریکایی هستند که روز 31 ژوئیه سال جاری در حوالی مرز ایران و کردستان عراق توسط مرزبانان ایرانی دستگیر شدند.

مقام های ایرانی می گویند که این سه نفر به طور غیرمجاز وارد خاک این کشور شده و در نتیجه، قوانین مهاجرتی را نقض کرده اند.

مادران آنان پنج شنبه (15 اکتبر) حدود ساعت 11 صبح به وقت محلی در شهر نیویورک آمریکا دادخواستی به دفتر نمایندگی ایران تسلیم کردند که به امضای بیش از 2500 نفر رسیده است و خواهان آزادی سه "راهنورد" آمریکایی می شود.

سیندی هیکی، مادر شان باور، به بی بی سی فارسی گفته است که پسر او و دو دوست دیگرش به منظور تفریح و کوهپیمایی به کردستان عراق سفر کرده بودند و قصد ورود به خاک ایران را نداشتند.

او گفت که از قبل از این سفر آگاه بوده است.

دولت ایران هنوز "گردشگر" بودن سه آمریکایی مذکور را تایید نکرده است.

Image caption رئیس جمهوری ایران بر رسیدگی سریع و بی اغماض به پرونده سه آمریکایی تاکید کرده است

دولت سوئیس 29 سپتامبر اعلام کرد که دیپلمات هایش در تهران برای اولین بار با سه آمریکایی محبوس ملاقات کرده اند.

گفته می شود که دولت آمریکا در مذاکرات گروه 1+5 با ایران در ژنو سوئیس، موضوع این سه شهروند خود را با هیات ایرانی مطرح کرده است.

آلکس فاتال، برادر جاشوا فاتال هم به بی بی سی فارسی گفت که امیدوار است دولت ایران هرچه سریع تر برادر 27 ساله اش و دو تن دیگر را آزاد کند.

او برادرش را فردی با دیدگاه های لیبرال و منتقد سیاست خارچی آمریکا توصیف کرد.

دوست وی یعنی شان باور نیز روزنامه نگار است و مادرش او را حامی "فلسطینی ها" و مخالف جنگ عراق توصیف می کند.

آخرین مقاله شان باور یازده روز پس از دستگیری او توسط مرزبانان ایرانی در مجله "مادر جونز"، که از نشریات لیبرال آمریکاست چاپ شد.

او در این مقاله مفصل، رابطه نیروهای آمریکایی مستقر در شهر فلوجه را با شیخ های سنی مذهب و گروه های شبه نظامی معروف به "شوراهای بیداری" بررسی می کند.

شان باور فارغ التحصیل دانشگاه کالیفرنیاست و با جاشوا فاتال و سارا شورد از دوران دانشجویی در این دانشگاه آشنا بوده است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، در سفر اخیرش به نیویورک بر رسیدگی سریع و بی اغماض به پرونده سه آمریکایی که تابستان امسال در حوالی مرز غربی مریوان دستگیر شدند، تاکید کرد.

Image caption دولت ایران از سرنوشت رابرت لوینسون ابراز بی اطلاعی می کند

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) محمود احمدی نژاد درباره آن ها گفته بود: "چند تن از اتباع دولت آمريکا به مرزهای ايران وارد شدند و اين از نظر قوانين ما جرم محسوب مي‌شود و رسيدگی به اين موارد بر عهده قوه قضاييه کشور ما و کاملا مستقل می ‌باشد و مقررات و قوانين مخصوص خودش را دارد. من تنها از قوه قضاييه می خواهم رسيدگی به موضوع اين چند تبعه آمريکايی در اسرع وقت و بدون اغماض انجام شود."

برادر جاشوا فاتال به بی بی سی فارسی گفت که این اظهارات محمود احمدی نژاد دلگرم کننده است اما منتظر "اقدام عملی" دولت ایران و آزادی آن سه نفر است.

مجلس سنای آمریکا هشتم اکتبر با تصویب قطعنامه ای دولت ایران را به آزادی این سه نفر ترغیب کرد.

ایران دو آمریکایی ایرانی تبار به نام های یحیی کیان تاجبخش و رضا تقوی را نیز بازداشت کرده است.

آقای تاجبخش در روزهای پس از انتخابات 22 خرداد امسال بازداشت شد. او در کنار ده ها نفر دیگر در دادگاه انقلاب تهران در رابطه با اتهام تلاش برای اجرای "کودتای مخملی" علیه دولت ایران دادگاهی شده است.

دولت آمریکا ضمن رد این اتهام می گوید که آقای تاجبخش خطری برای امنیت ملی ایران یا دولت این کشور نیست.

آمریکا همچنین بر روشن شدن سرنوشت یک شهروند دیگر این کشور بنام رابرت لوینسون که بر اساس گزارش ها در سال 2007 میلادی در جزیره کیش ناپدید شد، تاکید کرده است.

کریستین لوینسون، همسر رابرت لوینسون در نیویورک برای ملاقات با محمود احمدی نژاد تلاش کرد اما برای سومین بار طی سه سال گذشته ناکام ماند.

مقام های ایرانی از سرنوشت رابرت لوینسون، مامور بازنشسته پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی)، اظهار بی اطلاعی کرده اند.

مطالب مرتبط