تاکید دیوان محاسبات بر تخلف وزارت راه درانزلی

تالاب انزلی
Image caption کارشناسان می گویند میانگذر انزلی باعث تخریب 40 درصدی این تالاب می شود

دیوان محاسبات ایران در گزارش اخیر خود درباره میانگذر تالاب انزلی، بر تخلف وزارت راه و ترابری در این باره تاکید کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، مسعود باقرزاده کریمی، كارشناس مسوول تالابها در سازمان محيط زيست با اعلام این خبر گفته است بر اساس گزارش دیوان محاسبات از آخرين وضعيت و تخلفات صورت گرفته در تالاب انزلی، وزارت راه از انجام تعهداتش در پروژه میانگذر این تالاب امتناع می کند.

قرار بر این بوده است که این وزارت خانه ضمن توجه به دغدغه های زیست محیطی، دهانه پل های میانگذر را باز کند و از ایجاد خاکریزی بیشتر خودداری کند.

به گفته کارشناسان محیط زیست، انجام عملیات خاکریزی برای شریان های حیاتی تالاب تهدیدی جدی به حساب می آید.

آقای کریمی پیشتر، از تخریب 40 درصدی تالاب انزلی بر اثر فشاری که احداث این میانگذر 3 کیلومتری بر تالاب وارد می کند خبر داده بود.

به گفته آقای کریمی قرار بر این است که حکمیت معاون فناوری رییس جمهوری در این باره فصل الخطاب باشد اما برخی کارشناسان معتقدند دولت ایران به موضوعات زیست محیطی توجه کافی ندارد.

فرخ مستوفی، فعال محیط زیست در ایران که معتقد است ایران هم اکنون دارای ضعیف ترین شرایط مدیریتی محیط زیست است، در این باره به بی بی سی فارسی گفت، به نظر می رسد اراده ای برای خشک کردن این تالاب وجود دارد.

آقای مستوفی همچنین گفت نگاه تجاری و مالی به پروژه ها درست نیست و دغدغه های زیست محیطی باید در اجرای برنامه ها لحاظ شوند.

به گفته این فعال محیط زیست، با توجه به سوابق اتفاقاتی که برای تالاب انزلی افتاده به نظر می رسد برخی می خواهند این تالاب را در مکان هایی خشک کنند و به شالیزار تبدیل کنند چرا که این زمین ها در صورت خشک شدن ارزش بسیار زیادی خواهند داشت و از بهترین زمین های کشاورزی دنیا محسوب می شود.

فرخ مستوفی، با ابراز تاسف و نگرانی نسبت به وضعیت کنونی موضوعات زیست محیطی و فعالان و دوستداران محیط زیست گفت: رنگ سبز که نماد فعالیت های زیست محیطی بوده هم اکنون برای فعالان دردسر ساز شده و بسیاری از دوستداران محیط زیست این روزها جرئت حرف زدن ندارند.

مطالب مرتبط