بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۲۵ مهر

تیترهای اول

"هشدار جنتی" تیتر اول ابتکاراست،"تاکید آیت الله جوادی آملی بر محاکمه فتنه انگیزان" عنوان اصلی کیهان و "کسانی که امید به سقوط نظام دارند باید محاکمه شوند" از همین منبع در صدر گزارش های رسالت آمده است.

"بازگشت به قانون اساسی" به نقل از دیدار میرحسین موسوی و محمد خاتمی تیتر اعتماد و حیات نو است وسرمایه هم از همین دیدار نوشته "تداوم شرایط کنونی به زیان انقلاب است."

"وعده های دولت برای مقابله با آثار منفی هدفمند کردن یارانه ها" تیتر اول خراسان است و "اطمینان کارشناسان به آثار مثبت حذف یارانه" در صدر عنوان های روزنامه ایراننشسته است.

"تصویب گزارش گلدستون و محکومیتجنایات رژیم صهیونیستی در غزه" در عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی آمده است.

"تحریم بنزین تهدید تو خالی" تیتر اول جام جماست، "واكنش به تحریم بنزینی ایران" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است، مردم سالاری در صدر اخبار خود از "طرح جدید آمریکا برای تحریم ایران" نوشته و "اقدام خصمانه آمریکا علیه ایران" تیتر تهران امروز است.

گزیده مقالات

بیماری رهبر

پس از پخش شایعاتی درباره بیماری و حتی درگذشت رهبر جمهوری اسلامی در رسانه های بین المللی، کیهان نوشته دروغ پردازی مایكل لدین درباره سلامت رهبر در حال تبدیل به رسوایی جدیدی برای ضدانقلاب داخلی و خارجی است. وی چند سال قبل نیز خبر نادرستی در همین باره مطرح كرده و رسانه های غربی در سطح وسیعی به اشاعه آن پرداخته بودند اما طرح دوباره این ادعا احتمالا با حوادث اخیر ایران پس از انتخابات بی ارتباط نیست.

کیهان نوشته این ادعای مایكل لدیندر حالی است كه ملاقات ها و دیدارهای رهبر با مردم و مسئولان به روال عادی ادامه دارد و كلاس های درس خارج معظم له نیز همچون گذشته در جریان است. و یک منبع آگاه در گفت وگو با كیهان گفته آیت الله خامنه ایدر سلامتی كامل به سر می برد و هیچگونه كسالتی بر ایشان عارض نگردیده است.

جنتی، موسوی و خاتمی

روزنامه های مختلف صبح تهران در گزارش های اصلی خود خبر داده اند که آیت الله جنتی در مقام امام جمعه موقت تهران در مورد راهپیمایی روز سیزده آبان هشدار داده و با بیان اینکه عده یی که مهره های دست دیگران همچون روز قدس و بازگشایی مدارس نقشه هایی در سر دارند گفته این مساله خیلی مهم است و دستگاه های امنیتی و قضایی باید از قبل در این زمینه اقدام کنند.

همزمان با انتشار این گزارش چند روزنامه امروز صبح خبر از دیدار میرحسین موسوی و محمد خاتمی داده و از زبان آن دو از لزوم پافشاری بر قانون اساسی و تحقق حقوق مردم نوشته اند.

فرزندان و پدران

رضا سماواتی در مقاله ای در حیات نو با اشاره بهپناهندگى فرزند مهدى کلهر، مشاور رسانه‌اى احمدى‌نژاد به یک کشور اروپایى نوشتهدر ماه‌هاى گذشته و در پى حوادث پس از انتخابات 22 خرداد دستگیرى‌هایى رخ داد که بخشى از آن شامل کسانى مى‌شد که پدرانشان در زمره حامیان مهندس موسوى بودند افرادى مانند جلایى‌پور، شیرزاد، میردامادی، نعیمى‌پور و…

نویسنده این روزنامه در ضمن اشاره کرده در پى دستگیرى یکى از چهره‌هاى اصلاح‌طلب و تداوم بازداشت او بحث‌ها و گفت‌وگوهایى در سطح فامیل و اطرافیان شکل مى‌گیرد و به عنوان نمونه از تاجرى سرشناس و از حامیان دولت یادکرده که مطلع شده فرزندش در دفتر متعلق به او از معامله با کسانى که مخالف جنبش سبز هستند پرهیز کرده و به صراحت اعلام مى‌کند که از هر عملى که به تقویت آنان بینجامد اجتناب مى‌کند.

نویسنده حیات نو مدعی شده که این ماجرا که نمونه‌اى از هزاران مورد دیگر است نشان مى‌دهد‌ شکاف مورد بحث محدود به خانواده مسئولان دولتى نیست و لایه‌هاى دیگرى را نیز در برگرفته و اگر براى آن چاره‌اندیشى نشود شاید تبعات و دنباله‌هاى دیگرى هم داشته باشد.

فضای امنیتی کنونی

مجید کریمی در سرمقاله ابتکار نوشته نظام اسلامی ما نیز می بایست همچون گذشته عقلانیت و اعتدال خود را به کار گیرد. به نخبگان و اندیشمندان جامعه و سران منتقد نظام اجازه حضور در رسانه های حکومتی نظیر رسانه ملی را بدهد و آنها را در تصمیم سازی نظام دخالت دهد. اجازه ی اتهام افکنی، افزایش فضای غیر اخلاقی و تشنج زایی را بر اساس یک دستور محکم از رسانه های تصویری و روزنامه های دولتی بگیرد.

به نوشته این روزنامه فضای امنیتی کنونی باید به فضای باز سیاسی مبدل شود، اجازه تاسیس شبکه های خصوصی و رسانه های مختلف را به افکار و آرای سیاسی متنوع داده و به فعالیت آنها در چهارچوب قانون اساسی کمک رساند.فعالین دانشجویی و سیاسی را هرچه زودتر از بند برهاند و به این سادگی انسانها را با زندان و بند آشنا نکنند و زمان برای انجام این همه بسیار مهم است.

سرمقاله ابتکار تاکید کرده که عقربه های زمان به سود نظام ما نمیچرخد. این را از قهقه های مستانه شیاطین جن و انس از بزرگ و کوچک و ایادیشانه در فضا پیچیده است میتوان شنید.

امیدواری به جنبش

حمید قزوینی در مقاله ای در حیات نو با اشاره به گفته های تازه فرمانده سپاه تهران و فرمانده نیروی انتظامی درباره سیزده آبان نوشته مقاماتى که در صف اول مقابله با جنبش سبز بوده‌اند و تظاهرکنندگان را اغتشاشگر و قانون‌شکن مى‌خواندند اکنون مواضعى جدید اتخاذ مى‌کنند که ظاهرا به نوعى اصلاح مواضع پیشین است.

تاکید سردار عراقى بر ضرورت ایجاد وحدت و بازسازى چهره بسیج در 13 آبان و اشاره سردار احمدی مقدم به لزوم تحمل و مدارا با جنبش سبز دو موضوعی است که نویسنده حیات نو به آن اشاره کرده و بر اساس آن هاابراز امیدوارى کرده که رفته رفته فضایى امن و آرام پیرامون جنبش سبز ایجاد شود. جنبشى که حرکت خود را بر مدار قانون و رفتارهاى مسالمت‌آمیز تعریف کرده است.

به تاکید این روزنامه اگر پیش از برگزارى انتخابات هواداران نامزدها در فضایى آرام و با رعایت حریم یکدیگر به خیابان‌ها آمده و به تبلیغ و تشریح مواضع خود مى‌پرداختند چه دلیلى دارد که همان تجربه بازهم تکرار نشود.

دروغ تقلب

کیهان در سرمقاله خود برای چندمین بار اصلاح طلبان را متهم کرده که به جز اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهور منظورهای دیگری هم از تظاهرات ماه های اخیر داشته اند از آن جمله است "شورش برای امتیازگیری"، این ترجمه استراتژی فشار از پایین چانه زنی در بالا به زبان سال 88 بود.

نویسنده سرمقاله کیهان تاکید کرده این طراحی البته به دلیل ساده ای ناكام ماند.همه ابزار اصلاح طلبان برای ایجاد بسیج اجتماعی یك «دروغ بزرگ» به نام «تقلب» بود. این دروغ یكی دوهفته ای به دردخورد اما بلافاصله پس از آنكه طبقه متوسط شهری در تهران و جاهای دیگر فهمید مدعیان از اثبات آنچه ادعا می كنند ناتوانند به كاهش اساسی سرمایه اجتماعی آنها منجر شد.

سفرهای استانی

ایران روزنامه دولت نوشته جمعی از كارشناسان مسائل سیاسی و اساتید دانشگاه با استقبال از ادامه سفرهای استانی كه بنا به گفته دولتمردان قرار است مهرماه دوباره آغاز شود تأكید كردند كه نقش اول را در آغاز و ادامه این سفرهااحمدی نژاد ایفا می کندو او با حضور خود در دور سوم سفرهای استانی علاوه بر این‌كه فاصله‌های میان مردم و مسئولان را می‌شكند، به مدیران استانی نیز انگیزه مضاعف برای خدمت بیشتر می‌دهد.

تاکید روزنامه ایران بر سفرهای استانی از آن رو مهم است که بعد از انتخابات ریاست جمهوری و شدت گرفتن اعتراض ها در هر یک از دیدار های احمدی نژاد به شهرستان ها اخباری درباره اعتراض ها و تظاهرات منقدان دولت منعکس شده اما با این همه روزنامه دولت از قول دبیر هیأت عالی گزینش كل كشور نوشته یكی از نتایج سفرهای استانی رئیس جمهوری و دولت نهم، وحدت و امنیت موجود در كشور است.

سود و زیان شرکت ها

شش روز بعد از تصویب کلیات طرح تحول اقتصادی آرزو علی مدد در گزارشی در سرمایه نوشتهیکی از بازارهایی که شاید بسیار سریع تر از سایرین نسبت به اخبار واکنش نشان می دهد، بازار سرمایه است چراکه سرمایه گذاران قیمت سهام را بنا بر فرضیات و پیش بینی های آینده شان، امروز پرداخت می کنند.بورس ما نیز پر از شرکت هایی است که آزادسازی قیمت انرژی می تواند تغییرات شگرفی در سودآوری آنها ایجاد کند.

به نوشته این روزنامه هر چند که اجرایطرح تحول اقتصادی، بر حاشیه سود بسیاری از شرکت هایی که انرژی بر هستند تاثیر منفی بر جای می گذارد اما از کنار شرکت های خدماتی و پیمانکاری نیز که با اجرایی شدن طرح منتفع می شوند، نباید آسان گذر کرد.

در ادامه مقاله سرمایهآمده مشکلی که فولادی ها، سیمانی ها یا برخی شرکت های فلزی انرژی بر دارند، شرکت های نیروگاهی یا فرآورده های نفتی، از اجرای آن خرسند می شوند. ضمن اینکه اجرای بلندمدت طرح، این فرصت را به شرکت های متضرر می دهد تا با اصلاح ساختارهای خود، در مسیر بهبود و حتی توسعه و مطلوبیت قرار گیرند.

رکود بازهم بیشتر

حیدر مستخدمین حسینی معاون سابق بانک مرکزی در سرمقاله سرمایه نوشته نشانه هایی که اخیراً از وضعیت اقتصادی ایران مشاهده می شود خبر از رکود در اقتصاد کشور دارد. این نشانه ها از منظر سرمایه گذاران قابل تامل است و همگان در این بخش منتظر اتخاذ و تصویب برنامه های اقتصادی توسط دولت و مجلس هستند.

به نوشته این کارشناس مسائل پولی و بانکی:انضباطی که از دو سال پیش در بخش پولی به کار گرفته شد علاوه بر کاهش رشد فزاینده نقدینگی تا حدودی هم توانست نرخ تورم را کاهش دهد. به نظر می رسد به کارگیری سیاست کنترل نقدینگی و تورم تا همین اندازه کافی باشد زیرا ادامه این سیاست بیش از اندازه فعلی مطلوب نیست و به رکود بیشتر دامن می زند.

تحریم بنزین

دنیای‌اقتصاد در گزارش اصلی خود نوشتهدر حالی کنگره آمریکا به طور یک‌جانبه تحریم‌های تازه‌ای را علیه ایران به تصویب رساند که قرار است مذاکره‌کنندگان ایران با نمایندگان گروه 1+5 (آمریکا،انگلیس، فرانسه، چین، روسیه به علاوه آلمان) در چارچوب دومین دور مذاکرات ژنو بار دیگر پشت میز مذاکره بنشینند.

جام جم از زبان مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران نوشته هیچ گونه نگرانی از تحریم بنزینی ایران توسط آمریکا وجود ندارد چرا که با تمهیدات پیش بینی شده امکان تامین بنزین مورد نیاز مردم طی چندین ماه متوالی بدون نیاز به واردات وجود دارد.

فرید عامری به نوشته جام جم با اشاره به مصوبه مجلسین آمریکا به افزایش 50 درصدی میزان موجودی ذخایر استراتژیک بنزین کشور نسبت به مدت مشابه پرداخته و گفته این میزان ذخیره سازی بنزین در طی 15 سال گذشته بی سابقه است.

تصمیم های پیچیده

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته مسئولان اقتصادی و مدیران ارشد دولتی در بخشهای مختلف در آستانه اتخاذ تصمیمات و سیاستهای سختی قرار گرفته اند چرا كه بی گمان پایان دادن به وضعیت فعلی نیازمند تصمیمات پیچیده و پرهزینه ای است كه پیامدهای پردامنه ای خواهد داشت .

سرمقاله این روزنامه به عنوان مثال از تولید كنندگانی نوشته که با اصرار هرچه تمامتر از دولت می خواهند كه با تزریق نفدینگی به آنها از طریق پرداخت تسهیلات بانكی سرمایه در گردش مورد نیاز واحدهای تولیدی را تامین كند. انبوه سازان و فعالان بخش مسكن و متقاضیان تسهیلات بانكی برای بنگاه های كوچك و زودبازده نیز چشم به دستان بانكها دارند و خودروسازان نیز تنها راه خروج این صنعت از ركود فعلی را تحریك تقاضا با پرداخت وام خرید خودرو به متقاضیان می دانند.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته اما در چنین شرایطی دولت دولت نگران این است كه با تزریق نفدینگی به جامعه مجددا شاهد افزایش نرخ تورخ باشد و نتیجه تلاشهای یك سال گذشته خود را برباد رفته ببیند. آما آیا تنها راه انتخاب یكی از این دو (ركود و تورم ) است آیا كارشناسان اقتصادی راه سومی سراغ ندارند آیا جهان تا به حال چنین تجربه ای را از سر نگذرانده است و تجربه و دانش اقتصادی راه حل دیگری برای مسئولان كشور ما سراغ ندارد .