اقدامات موثر برای کنترل آنفلوآنزا نوع "آ" در ایران

با شروع فصل سرما و افزایش مبتلایان به آنفلوآنزای نوع "آ" مسئولان بهداشتی برنامه های مختلفی را برای مهار و کنترل این بیماری در دستور کار قرار داده اند. براساس آخرین آمار منتشر شده، تاکنون حدود ۵۰۰ نفر در ایران به این نوع آنفلوآنزا مبتلا شده اند و نه نفر از آنها جان باخته اند.

آنفلوآنزای نوع "آ" در ایران شامل آنفلوآنزای خوکی، عادی و پرندگان می شود. به اعتقاد برخی پزشکان، اقدامات مختلف و مثبتی برای کنترل این بیماری صورت گرفته و نگرانی از اپیدمی آن کمتر شده است.

دکتر ایرج خسرونیا، رئیس انجمن پزشکان داخلی ایران می گوید: "وسایل ارتباط جمعی از قبیل روزنامه ها و رادیو تلویزیون در این امر بسیار فعال هستند و مسئولان بهداشت و درمان مدارس نیز اقدامات موثری را انجام می دهند. کسانی که بیمارند اجازه ورود به مدرسه ندارند. جامعه پزشکی هم سعی کرده در این امر کمک کند. ما انتظار داشتیم با شروع فصل پائیز تعداد مبتلایان بیشتر باشد خوشبختانه این شیوع و اپیدمی انجام نگرفته است."

در پی مشاهده مواردی از ابتلا به این بیماری در مدارس، رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت، اعلام کرد که در صورت ابتلا ۱۵ درصد از دانش آموزان کلاس، با هماهنگی آموزش و پرورش همان کلاس تعطیل می شود. دکتر محمود نبوی، معاون مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت نیز می گوید اعلام تعداد دانش آموزان مبتلا به آنفلوآنزا ضرورتی ندارد، مهم این است که این بیماری در مرحله پاندمی قرار دارد و همه را مبتلا می کند.

صاحبنظران معتقدند با توجه به اقدامات متعددی که برای مقابله با این بیماری در مدارس انجام شده، کماکان به برنامه ریزی های بیشتر برای مهار آنفلوآنزا در فصل سرما نیاز است.

نرگس جودکی، خبرنگار حوزه اجتماعی با اشاره به این که پوسترهایی برای مدارس آماده شده، می گوید:"این پوسترها در همه مدارس نصب شده است. معلم ها می گویند به غیر از مدارس، صدا و سیما نیز باید مداخله کند و آموزش هایی از طریق صدا وسیما در خلال برنامه های پر بیننده داده شود."

پزشکان و متخصصان عفونی با تاکید بر اینکه شستن دست ها و رعایت بهداشت فردی از موثرترین راههای کاهش ابتلا به آنفلوآنزا است می گویند زدن واکسن معمولی آنفلوآنزا راهی برای مقابله با آنفلوآنرای نوع "آ" نیست. اما واکسن های موجود برای مقابله با آنفلوآنزای عادی بسیار موثر هستند.

دکتر خسرونیا در این خصوص توضیح می دهد "واکسن های موجود در بازار نمی تواند جلوی این بیماری را بگیرد. در کشورهایی مثل ما آنفلوآنزای نوع معمولی خطرش بیشتر از نوع خوکی است. افراد مسنی که مبتلا به آنفلوآنزا می شوند در بیمارستان بستری می شوند و گاهی اوقات فوت می کنند. لازم است افراد جوان و سن بالا واکسن آنفلوآنزای معمولی را تزریق کنند تا از شیوع این آنفلوآنزا جلوگیری شود. "

به گفته کارشناسان از آنجائی که کودکان و افراد مسن در خطر ابتلا بیشتر به آنفلوآنزا هستند، این گروه سنی باید مراقبت بیشتری شوند تا از همه گیر شدن این بیماری در ایران جلوگیری شود.

مطالب مرتبط