گفت و گوها در مورد اورانیوم غنی شده ایران دوشنبه انجام می شود

مرکز اتمی قم
Image caption وجود مرکز غنی سازی قم ماه گذشت فاش شد

روسیه، فرانسه و آمریکا روز دوشنبه طی نشستی با ایران سعی خواهند کرد تا توافقی را که در مورد ارسال اورانیوم با غلظت کم و افزایش خلوص آن در خارج را نهایی کنند.

ایران پیشتر در ماه جاری در گفت و گوهایی در ژنو به طور اصولی با ارسال بخشی از اورانیوم خود به خارج موافقت کرد.

ملاقات روز دوشنبه در وین به میزبانی آژانس بین المللی انرژی اتمی آزمونی برای فرآیندی دیپلماتیک که اکنون در جریان است به حساب می آید.

قدرت های غربی می گویند که ایران در صدد دستیابی تسلیحات اتمی است اما ایران این اتهام را رد می کند.

براساس توافقی که به گفته مذاکره کنندگان غربی در ژنو به دست آمد، روسیه و فرانسه اورانیوم غنی شده با غلظت پایین را از ایران دریافت می کنند و آن را به میله های سوختی برای راکتور تحقیقاتی تهران تبدیل می کنند.

جان لاین خبرنگار بی بی سی می گوید که این توافق از لحاظ نظری، معامله ای است که می تواند همه طرف ها را راضی کند.

به گفته خبرنگار ما براین اساس ایران به سوخت مورد نیاز خود دست پیدا می کند که به طور ضمنی تایید حق این کشور به غنی سازی اورانیوم خواهد بود، هیچ تحریم تازه ای نیز علیه این کشور به اجرا گذاشته نخواهد شد و در مقابل به غرب اطمینان داده می شود که اورانیوم غنی شده ای که ایران در اختیار دارد در ساخت بمب هسته ای بکار نخواهد رفت.

اما به گفته جان لاین بسیاری از جزئیات گفت و گوهای وین حل نشده است و هنوز روشن نیست که آیا ایران حاضر خواهد بود که کنترل اورانیومی که خود غنی کرده را ازدست بدهد.

به نقل از ابوالفضل ظهره وند، از دستیاران سعید جلیلی نماینده ارشد ایران در مذاکرات اتمی، گزارش شده است که براساس پیشنهاد فعلی تنها غنی سازی بالای پنج درصد در خارج از کشور انجام خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، او گفت: "اهمیتش این است که ایران تکنیک ها و فناوری غنی سازی را حفظ خواهد کرد... و ما مراکز و تاسیسات تحقیقاتی خود را حفظ خواهیم کرد."

او افزود: "ممکن است که در شرایط خاص به اورانیوم با غلظت بالای 63 درصد نیاز داشته باشیم که تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی خریداری خواهیم کرد یا در واقع خود آن را غنی خواهیم کرد."

ماه گذشته افشای وجود یک مرکز غنی سازی دیگر اورانیوم در ایران، بیش از پیش بر نگرانی های غرب در مورد ماهیت برنامه اتمی ایران افزود.

دولت ایران گفته است که به بازرسان اجازه بازدید از این مرکز در نزدیکی قم را خواهد داد.

رسانه های ایران گزارش داده اند که گفت و گوهای وین ممکن است تا سه شنبه ادامه یابد.

مطالب مرتبط