مرور روزنامه های صبح تهران: دوشنبه 27 مهر

تیترهای اول

آفتاب یزد از هشدار دو نماینده مجلس خبر داده که گفته اند "تولیدات کشاورزی و منابع ملی در خطر نابودی است، "اصلاح نرخ ارز با لحاظ تورم" عنوان اصلی دنیای اقتصاد است، و مردم سالاری تیتر "درآمد بیست هزار میلیارد تومانی برای دولت" را برگزیده است.

"شهادت فرماندهان در منطقه سرباز" تیتر اول ابتکار است، "عملیات تروریستی در شرق کشور" خبر اصلی حیات نو است، رسالت، خراسان و جمهوری اسلامی خبر داده اند "جمعی از فرماندهان سپاه به شهادت رسیدند" و کیهان نوشته "انفجار خونین در بلوچستان، جنایت تازه اسرائیل".

اعتماد از "گزارش محرمانه درباره بازداشت شدگان" خبر داده است.

گزیده مقالات

ترور در بلوچستان

رسالت در سرمقاله خود با اشاره به ترور فرماندهان سپاه در بلوچستان نوشته تروریست ها و حامیان آنها باید تاوان این خطای جبران ناپذیر خود را در هر نقطه از منطقه بپردازند و دستگاه های نظامی و امنیتی کشور موظف به تعقیب و مجازات آنها حتی در خاک کشورهای همسایه مثل افغانستان و پاکستان هستند. به نوشته سرمقاله این روزنامه دولتهای همسایه نیز که بارها قول تشریک مساعی در حل دائم مسئله تروریسم را داده اند مسلما در این موضوع همکاری های لازم را به عمل خواهند آورد. آمریکایی ها بی شرمانه و بدون هیچ بهانه روشنی به افغانستان و عراق لشگرکشی کرده اند و خاک این کشورها را مهیای رشد قارچ وار گروهک های تروریستی نموده اند.

خبر از بازداشتی ها

فرزانه آئینی در گزارشی در اعتماد نوشته اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بعدازظهر فردا (سه شنبه) راهی کاخ دادگستری می شوند تا طی گزارشی محرمانه از جزئیات پرونده بازداشت شدگان ناآرامی های اخیر باخبر شوند. در این نشست که با اصرار اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برگزار می شود، قرار است دستگاه قضایی کشور در مورد علت بازداشت ها، وضعیت بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات و علت استمرار بازداشت های فعالان سیاسی اصلاح طلب و تصمیم دستگاه قضایی برای نحوه برخورد با متهمان حوادث اخیر توضیح دهد.

به نوشته گزارشگر اعتماد آنچه سبب شده است ارشدترین مقامات دستگاه قضایی یعنی آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه و غلامحسین محسنی اژه یی دادستان کل کشور در جلسه فردایشان به کمیسیون امنیت ملی، خود به تشریح وضعیت بازداشت شدگان ناآرامی های پس از انتخابات بپردازند، تاکید نمایندگان بر روشن شدن ابهامات مطرح شده در پرونده های قضایی بازداشت شدگان به ویژه ۳۰ تن از فعالان سیاسی اصلاح طلب در بند است.

کمیته های مجلس

ابتکار نوشته مجلس پیش از این هم با تشکیل دو کمیته مجزا برای بررسی حوادث بعد از انتخابات به موضوع حوادث بعد از انتخابات ورود کرده است. یکی کمیته حقیقت یاب مجلس که در پی حمله تعدادی از افراد لباس شخصی به کوی دانشگاه و مجتمع مسکونی سبحان به دستور علی لاریجانی تشکیل شد و دیگری کمیته ویژه مجلس است که برای بررسی بازداشت های بعد از انتخابات و در پی افشای رفتارهای غیر قانونی با بازداشت شدگان در بازداشت گاه کهریزک، تشکیل شد.

به نوشته سرمقاله ابتکار بر خلاف انتظار افکار عمومی و تاکیداتی که مسئولان عالی رتبه نظام در خصوص گزارش دو کمیته مذکور دارند، هیچ کدام از کمیته ها تا کنون که نزدیک به ۵ ماه از انتخابات می گذرد، گزارش شفاف و قانع کننده ای منتشر نکرده است.

نویسنده این سرمقاله نظر داده که کمیته های دو گانه مجلس برای بررسی اتفاقات بعد از انتخابات، تنها موظف به تحقیق و تهیه گزارش و ارائه آن به مراکز و نهادهای مربوطه و از جمله دستگاه قضایی هستند و لاغیر. با این وصف شایسته تر آن است که مجلس محترم همان وظایف محول شده به کمیته های دوگانه برای بررسی حوادث بعد از انتخابات را در اولویت قرار دهد، افکار عمومی را قانع کند و نحوه برخورد قضایی را به دستگاه قضایی محول کند.

طرح کمیته دلسوزان

اعتماد از زبان حبیب الله عسگراولادی از چهره های سرشناس جناح راست نوشته طرح کمیته مجمع تشخیص مصلحت نظام برای برون رفت کشور از مشکلات موجود به رهبر ارائه شده است. طرحی که به گفته او از سوی «دلسوزان نظام» تنظیم شده است،

به نوشته این روزنامه تهیه این طرح نخستین بار توسط اکبر هاشمی رفسنجانی در اجلاس خبرگان رهبری اعلام شد. رئیس مجلس خبرگان در اجلاسیه اخیر خبرگان خبر داد جمعی از دلسوزان نظام در حال تهیه مطالبی هستند تا راهکارهایی برای برون رفت کشور از مسائل پس از انتخابات پیدا کنند. سخنان هاشمی بلافاصله با واکنش حامیان دولت روبه رو شد و حتی برخی از اعضای مجلس خبرگان وجود چنین طرحی را رد کردند.

"شهید" ندا آقا سلطان

سرمایه خبر داده در پی انتشار خبری مبنی بر تحت پوشش قرار گرفتن خانواده ندا آقاسلطان از سوی بنیادشهید، وکیل پرونده ندا گفت "تاکنون این خبر براساس شنیده ها بوده و تقاضایی از سوی مراجع قضایی یا بنیاد به صورت رسمی به خانواده آقاسلطان ارایه نشده ولی مادر ندا گفته در صورت صحت آن نیز هرگونه تحت پوشش قرار گرفتن را قبول نخواهد کرد." این روزنامه از قول مادر او گفته است من دخترم را از دست نداده ام برای آنکه چیزی دریافت کنم. و سرمایه از زبان وکیل پرونده ندا که به تازگی خود را به دادسرای جنایی معرفی کرده، نوشته " اولویت در این پرونده در حال حاضر شناسایی قاتل ندا است." توافق های ایران و آمریکا

محمود صدری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته از آنچه تاکنون درباره اجلاس ژنو گفته شده، فقط این را می‌توان فهمید که ایران پذیرفته است اورانیوم خود را پس از غنی‌سازی با درجه خلوص پایین به روسیه ارسال کند و اورانیوم با درجه خلوص بالا را که مناسب استفاده در رآکتورهای صنعتی است، با نظارت فرانسه تحویل بگیرد

به نظر سردبیر این روزنامه اقتصادی اما این توافق از ناحیه ایران و آمریکا که مدعی اصلی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی است، با تفسیرهایی متفاوت مواجه شده است. ایران معتقد است توافق ژنو به معنای توقف برنامه غنی‌سازی تا حد تکمیل چرخه سوخت نیست و همزمان با اجرای توافق ژنو، ایران به برنامه عادی خود ادامه می‌دهد اما آمریکایی‌ها معتقدند قبول ارسال اورانیوم ایران به روسیه برای فرآوری نهایی به معنای تعهد تهران به توقف فعالیت‌های غنی‌سازی برای استحصال اورانیوم با خلوص بالا است.

نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد با تاکید بر این که معمولا ملاحظات سیاسی بر تصمیم های آژانس سایه می اندازد نوشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صلاحیت وارد شدن به این بحث را ندارد و کارش تنها انطباق اعمال ایران با مقررات این نهاد است اما واقعیت این است که صورت حقوقی آژانس همواره مغلوب محتوای سیاسی اعضای آن بوده است.

تناقض در تصمیم ها

گزارش دنیای اقتصاد نشان می دهد مجلس در ادامه رسیدگی به لایحه تحول اقتصادی علیرغم نظر قبلی خود و برای کاستن از شتاب حذف یارانه ها ماده ای را به تصویب رساندند که بر اساس این ماده و تبصره‌های آن دولت موظف می‌شود ظرف پنج سال و به تدریج قیمت حامل‌های انرژی مانند بنزین، گازوئیل، برق، گاز و آب را به قیمت آزاد بفروشد.

به نوشته این روزنامه احمدتوکلی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس، به نمایندگان هشدار داده که با اجرای این لایحه شبهه افزایش نرخ تورم بسیار بالا است و در هوای گرگ و میش نمی‌توان دوید، احتیاط کنید و از تورم بهراسید. اما مصباحی مقدم، رییس کمیسیون ویژه مجلس در مخالفت گفته: یارانه‌ها اولین قدمش این است که به گونه‌ای باشد که معقول و مقبول باشد اگر شوک تورمی هم دارد نتیجه هم داشته باشد. ما شوک روانی خواهیم داشت، اما باید آن را مدیریت کنیم که کمتر باشد. کی مقصر تاخیر است؟

علیمحمد نمازی نماینده مجلس ششم در مقاله ای در حیات نو در جواب آیت الله جنتی که در نماز جمعه تهران در حمایت از حذف یارانه ها از دولت های گذشته انتقاد کرده بود نوشته نه دولت های سابق بلکه مجلس هفتم که اکثریت آن مورد لطف آیت‌الله جنتى و همکارانش در شوراى نگهبان بود با تصور اینکه افزایش قیمت در کشور ناشى از افزایش چند درصدى حامل‌هاى سوخت و انرژى است دست به کاری زدند که بعد به اشتباه آن پی بردند. نویسنده مقاله حیات نو تاکید کرده بهترین زمان براى هدفمندکردن یارانه‌ها سال‌هاى اول تا سوم دولت نهم بود که نفت گران و درآمد کشور به طور بى‌سابقه‌اى افزایش یافته بود اما مجلس هفتم و دولت نهم این فرصت را از دست دادند.علاوه بر آن دولت و مجلس اصلاحات به هنگام تصویب قانون تشکیل وزارت رفاه و تامین اجتماعى یکى از ماموریت‌هاى اصلى این وزارتخانه را هدفمند کردن یارانه تعیین نمودند و در دو ماده دیگر برنامه چهارم نیز بر هدفمندکردن یارانه‌ها تاکید کرده بودند.

آقای نمازی در ادامه مقاله خود تاکید کرده که جمع‌آورى اطلاعات وسیع و غیرضرورى خانوارها براى اجراى سیاست پرداخت یارانه‌ها قبل از تصویب لایحه در مجلس و اعلام پرداخت ۹۰ هزار میلیارد تومان یارانه توسط آقاى احمدى‌نژاد در همان آغاز طرح پروژه- که چنانچه این مبلغ بر ۷۰ میلیون نفر جمعیت ایران تقسیم شود به هر نفر مبلغ ۱۰۷ هزار تومان تعلق مى‌گیرد اما اکنون از رقم بسیار کمتر صحبت مى‌شود- نگرانى‌هایى را ایجاد کرده است.

واردات برنج از آمریکا

سرمایه با تیتر برنج آمریکائی هم وارد شد نوشته آمار واردات شش ماهه اول سال جاری نشان می دهد ۲۴۳ تن برنج به صورت مستقیم از آمریکا وارد ایران شده است. گرچه این میزان واردات در مجموع محصولات وارداتی رقم قابل توجهی نیست اما واردات این محصول پس از ورود ۲۵۰۰ راس گاو به طور مستقیم به ایران از آغاز مبادلات تجاری بین دو کشور حکایت دارد و نشان می دهد دیپلماسی دو کشور به ایجاد روابط مستقیم تاکید دارد.

به نوشته سرمایه آمریکا که پیشتر در صادرات گندم به ایران سابقه داشته پیوسته صادرات محصولات خود را از طریق سایر کشورها به ایران انجام می داده و مبادله تجاری به شکل مستقیم در ۳۰ سال گذشته سابقه نداشته است.