مرور روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 28 مهر

تیترهای اول

"طرح وحدت ملي فتنه جديد است" تیتر اصلی اعتمادست که به نقل از یک نماینده مجلس آمده، فرهیختگان این سئوال را در راس اخبار خود آورده "وحدت ملی کدام طرح به نتیجه می رسد" و مردم سالاری در عنوان اول خود نوشته "وحدت ملی وحدت میان گروه های مردم است".

"مزدوران به سزای خیانت خواهند رسید" تیتر روزنامه ایران است که پیام رهبر جمهوری اسلامی را با اهمیت ترین موضوع خبری امروز دیده، جام جم همین خبر را با عنوان "جنایت تروریست ها وحدت اقوام را خدشه دار نمی کند" منعکس کرده، رسالت در صدر اخبار خود نوشته "عملیات تلافی جویانه علیه تروریست ها انجام می شود" و کیهان به نقل از پیام آیت الله خامنه ای نوشته "دست قدرتمند نظام اسلامی تروریست ها را مجازات خواهد کرد".

"تقلب کار دست کرزاى داد" عنوان اصلی حیات نو است.

آفتاب یزد پاسخ وزير صنايع را به یک عضو سابق دولت با تیتر "آمار سازي‌هاي دولتي‌ها يا بي‌اطلاعي بازرسي" منعکس کرده است، ابتکار از "جمع آوری امضا برای احیای سازمان برنامه" خبر داده، سرمایه نوشته "بیش از ده در صد چک ها برگشت خورد" و دنیای اقتصاد از "افت سرمایه گذاری در ساخت و ساز" نوشته است.

گزیده مقالات

محاکمه کروبی

مصطفی ایزدی در مقاله ای در حیات نو به شایعاتی پرداخته که درباره احتمال دستگیری مهدی کروبی منتشر می شود و نوشته شيخ اصلاحات، با دست پر به دادگاه مى‌رود. اما افشاگرى‌هاى جديد روحانى لرستاني، به شيوه‌هاى گوناگون به بيرون درز پيدا مى‌کند. اگر طرفداران دولت، توانايى تشکيل دادگاه براى محاکمه مهدى کروبى را پيدا کردند اميد مى‌رود وى در صورتى به دادگاه برود که سير محاکمات او علنى و آماده پخش از صدا و سيما باشد.

نویسنده مقاله سپس اشاره کرده 10 ،11 سال پيش، غلامحسين کرباسچى در دادگاه پر سر و صداى مبارزه با مفاسد اقتصادي، محاکمه شد و از تلويزيون پخش گرديد. بر آن دادگاه چه گذشت؟ محصول آن همه جار و جنجال رسانه‌هاى در اختيار محافظه‌کاران که در بدو دولت اصلاحات راه انداختند، چه بود؟

در ادامه مقاله حیات نو آمده همه مردم مى‌دانند که فرصت ندادن به رقيبان احمدى‌نژاد، براى پاسخگويى آقايان موسوى و کروبى در رسانه ملي، به دليل آن بود که ناروايى‌ها و خلاف‌گويى‌ها و اتهامات تندروهاى مدعى اصولگرايى افشا نشود. پس حالا چه بهتر که فرصت مناسبى به نام دادگاه فراهم آيد که جبران بى‌اعتنايى صدا و سيما به افکار عمومى بشود.

مگر مفت به دست آمده

نماینده ولی فقیه در روزنامه کیهان در یادداشتی با هر نوع طرح آشتی ملی مخالفت کرده و نوشته مگر ايران، قانون اساسي، دستگاه قضايي و راه كارهاي تعريف شده قانوني ندارد كه راه كاري بيرون از اين چارچوب پيشنهاد مي كنيد؟ مي فرمائيد شوراي موردنظر شما قصد حكميت دارد! خب! مگر وظيفه تعريف شده دستگاه قضايي چيزي غير از حكميت است؟! چرا نبايد صدور حكم دراين باره به مرجع قانوني آن يعني دستگاه قضايي سپرده شود؟!

حسین شریعتمداری در پاسخ حبیب الله عسگراولادی که گفته است «موسوي و كروبي و خاتمي از خانواده انقلابند و آنها را مفت به دست نياورده ايم كه مفت از دست بدهيم» نوشته مگر جمهوري اسلامي، قانون اساسي، اقتدار نظام اسلامي و... مفت به دست آمده اند كه مفت از دست بدهيم؟!

کیهان در سرمقاله خود درباره حادثه تروریستی بلوچستان با اشاره به اقداماتی که سردار شوشتری در منطقه انجام داده بود با استناد به گزارش رسانه های آمریکایی و اروپائی ادعا کرده موفقيت هاي اخير سپاه در ايجاد امنيت در منطقه و اتحاد و ائتلاف ميان اهل سنت و شيعه، يكي از نگراني هاي جدي و اعلام شده دشمنان بيروني بوده است.

بازار مسگرها

احمد پورنجاتی در مقاله ای در اعتماد شرایط موجود رسانه ای کشور را به بازار مسگرها تشبیه کرده که در آن صداها فراوان است و بر این اساس نوشته يک راه ساده براي سنجش دقيق و واقعي آنچه در جامعه مي گذرد اين است که حتي اگر شده براي اندک زماني بازار مسگرها تعطيل شود، چکش و سندان به کناري نهاده شود. آنان که بيش از چهار ماه است بي وقفه مشغول چکش کاري و سندان کوبي و مسگري و سر و صدا هستند به مرخصي بروند تا مجالي براي «شنيده شدن حرف ها» فراهم آيد.

به نوشته رییس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس از روزي که «بازار مسگرها» به راه انداخته شد حرکت آرام و متين و بي سر و صداي اعتراض مدني آن جمعيت چندميليوني نسبت به روند و نتيجه انتخابات، به مثابه داد و فرياد و اغتشاش و براندازي نرم و انقلاب مخملي شنيده شد، اقرار و شهادتين کانديداهاي معترض و تاکيدشان بر اصول انقلاب و قانون اساسي و چارچوب نظام يا ناشنيده ماند يا عوضي شنيده شد. فرياد استغاثه آسيب ديدگان در حوادث پس از انتخابات و مادران و پدران داغديده از برخي رفتارهاي جنايتکارانه، به مثابه هلهله همراهي با بيگانگان و تلاش براي هتک حيثيت نظام تلقي شد.

در ادامه مقاله اعتماد آمده مادر داغدار سهراب اعرابي به هر دري مي زند، در برابر هر نهاد و ارگان حکومتي استغاثه مي کند که؛ توسط چه کسي و چرا فرزند بي گناه من کشته شد؟، و آقاي رئيس کميسيون فرهنگي مجلس هشتم قضايايي از اين دست را کم اهميت معرفي مي کند. ميرحسين موسوي در بيانيه هايش همواره بر اصول قانون اساسي و چارچوب انقلاب و نظام تاکيد مي کند و آقاي محمدجواد لاريجاني بيانيه او را شبيه بيانيه رجوي مي داند.

ظرفیت تئوریک

فروزان آصف نخعی در سرمقاله مردم سالاری نوشته اگراز ظرفيت هاي تئوريک خود براي عبور از شرايط امنيتي استفاده نکنيم، بحراني که به گفته هاشمي رفسنجاني گريبان کشور را گرفته است، مي تواند فرآيند توسعه ايران را با بن بست تاريخي هرج ومرج و... مواجه نمايد.

به نوشته مردم سالاری ظرفيت تئوريک، قادر است جريان تجديد نظر و توبه به مفهوم صحيح آن (و نه شکل تنازل يافته آن درقالب اعترافات تلويزيوني) به عنوان يک ويژگي مهم مومن، براي پوست اندازي نظام جهت عبور از شرايط بحراني کنوني، به شرايط سياسي نسبتا باثبات تلقي شود. در اين ميان بايد ديد که طرح تدوين شده از سوي امثال آقاي حبيب الله عسگراولادي، يکي از اعضاي کميته شش نفره در مجمع تشخيص مصلحت نظام براي برون رفت از بحران تا چه اندازه به ظرفيت هاي لازم تئوريک براي پوست اندازي مذکور توجه داشته است.

به کدام مجوز شرعی

فاضل میبدی در سرمقاله حیات نو در انتقاد از امام جمعه موقت تهران نوشته آقاى جنتى به چه مجوز شرعى و قانونى تهمت‌هاى فتنه‌گري، آمريکايى بودن به گروه های معترض مى‌ زند و مى‌گويد اگر دستگاه قضايى در مقابل فتنه‌گران سست رفتار کند، خيانت کرده است. اين چه نوع خطابه‌اى است که يک روحانى براى دستگاه قضايى کشور که در قانون مستقل است، خط و مشى تعيين مى‌کند؟ يعنى اگر دستگاه قضايى به اين نتيجه برسد که بايد برخى متهمان را آزاد کند به نظر آقاى جنتى دستگاه قضايى خلاف و خيانت کرده است؟

این روحانی منقد خطاب به خطيب نماز جمعه تهران نوشته جنبش سبز در ايران جنبشى برخاسته از درون نظام و در عين حال باورمند به اصل نظام و چارچوب قانون اساسى است. کسانى که اتهام‌براندازى نظام را به اين افراد مى‌چسابنند، گناه بزرگى مرتکب شده‌اند، چرا که قانون اساسى جمهورى اسلامى ايران به معترض اين حق را داده تا اعتراض خود را به شيوه مسالمت‌آميز بيان کند.

در ادامه مقاله حیات نو آمده جناب جنتى بداند اعتراض قانونى مردم چيزى نيست که با هشدار و برخورد فرو بنشيند. اين نوع سخن گفتن به جز اينکه آتش خشم را در بخش‌هايى از جامعه شعله‌ور کند، اثرى ندارد. چرا برخى آقايان در خطبه‌هاى خود با مردم همسو نمى‌شوند تا بدانند و ببينند اين گره فرو بسته چگونه گشودنى است.

چک های برگشتی

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته تعداد اسناد مبادله شده بانکی در چهار ماهه نخست سال 88 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 45 درصد کاهش یافت. علاوه بر این تعداد اسناد برگشتی به مبادله شده نیز در چهار ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال 87 به میزان 10 درصد افزایش داشته است.

بر اساس این گزارش کارشناسان دلیل کاهش چک های مبادله شده و افزایش برگشتی ها را رکود نسبی موجود می دانند که اقتصاد ایران را با مشکل کاهش مبادلات مالی مواجه کرده است.

شرایط بغرنج

پدرام سلطانی در سرمقاله سرمایه نوشته فضای موجود اقتصاد کشور از ماه ها پیش در شرایط بغرنجی قرار گرفته است. بیشتر فعالان بخش خصوصی و نمایندگان اتاق های بازرگانی درخصوص فضای نگران کننده موجود هشدارهای متعددی داده بودند. بنگاه ها و کارخانه های بخش خصوصی زیر ظرفیت کار می کنند و بسیاری در آستانه ورشکستگی هستند، حتی بسیاری زیان ده شده اند.

به نوشته این کارشناس اقتصادی در این شرایط بسیاری از واحدهای تولیدی به دلیل عدم تمایل به بیکار کردن نیروهای کار خود، امید به خروج از بحران و حمایت دولت خود را سرپا نگه داشته اند. دو متغیر اقتصادی رکود و تورم که در 30 سال گذشته کمتر با هم دیده شده اند در حال حاضر با هم مشاهده می شوند.

در ادامه سرمقاله سرمایه آمده در دوران جنگ ایران و عراق اگرچه تورم بسیار بالا بود اما به دلیل رونق و شکوفایی اقتصادی، همواره رشد اقتصادی از رقم قابل قبولی برخوردار بود. اما در حال حاضر، تورم و رکود با هم همراه شده اند. علاوه بر این دو عامل جدی و مهم، عواملی چون تحریم، کمبود منابع بانکی، رکود جهانی، کاهش صادرات، افت بازار داخلی و اغتشاشات سیاسی پس از انتخابات، شتاب خروج سرمایه و کاهش سرمایه گذاری خارجی در ایران رخ داده است.

بن بست خصوصی سازی

موسی غنی نژاد در مقاله ای با عنوان بن‌بست خصوصي‌سازي در دنیای اقتصاد نوشته آنچه تحت عنوان سياست‌هاي خصوصي‌سازي، اصلاح نظام يارانه‌اي، غيردولتي كردن اقتصاد و تحول اقتصادي مطرح مي‌شود، در نهايت يك هدف بيشتر ندارد و آن كارآمدتر كردن نظام اقتصادي در جهت توليد ثروت بيشتر و توزيع بهتر است. اما آنچه امروزه به نام اين سياست‌ها در كشور ما صورت مي‌گيرد، موجب بروز ترديدها و ابهام‌هاي جدي شده است.

به نوشته این استاد دانشگاه آنچه در اقتصاد كشور ما در حال حاضر رخ مي‌دهد، نه بسط يد دولت را كم مي‌كند و نه به طريق اولي نظام اقتصادي را كارآمدتر مي‌سازد.اما متاسفانه اجراي سياست‌هائی در سال‌هاي اخير، كم‌وبيش با همان موانع گذشته روبه‌رو شده است. قانوني كه به تازگي در خصوص اجرايي كردن اين سياست‌ها به تصويب رسيده داراي نواقص، مشكلات و تناقضاتي است كه در عمل به‌جاي چاره‌سازي به چاره‌سوزي مي‌انجامد.