ایران: شورای امنیت انفجار انتحاری پیشین را محکوم کند

تشییع جنازه کشته شدگان انفجار
Image caption عملیات انتحاری روز یکشنبه در پیشین تلفات سنگینی را برجای گذاشت

ایران خواستار واکنش شورای امنیت سازمان ملل به انفجار انتحاری در استان سیستان و بلوچستان شده است.

محمد خزاعی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد، در نامه ای به لی لونگ مینه، نماینده ویتنام و رئیس دوره ای شورای امنیت، با اشاره به انفجار انتحاری در شهرستان سرباز گفته است که "جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد شورای امنیت نسبت به این حمله تروریستی واکنش نشان داده و به شدیدترین وجه آن را تقبیح کند."

در انفجار در یک نمایشگاه محلی در منطقه پیشین، واقع در شهرستان سرباز، استان سیستان و بلوچستان، که روز یکشنبه این هفته روی داد بیش از چهل نفر، از جمله دست کم پنج تن از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران، کشته و جمعی زخمی شدند.

در نامه آقای خزاعی آمده است که گروه موسوم به جندالله مسئولیت انفجار روز یکشنبه را برعهده گرفته است.

نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل هشدار داده است که "جمهوری اسلامی ایران مصمم است به هرنوع اقدام لازم برای محاکمه و مجازات این گروه مبادرت ورزد و از جامعه بین المللی، از جمله کشورهای همسایه، انتظار دارد به تعهدات بین المللی خود در این زمینه عمل کنند."

پس از وقوع انفجار روز یکشنبه، مقامات ارشد جمهوری اسلامی نه تنها مطابق معمول از دست داشتن دستگاه های امنیتی غرب، به خصوص آمریکا، بریتانیا و اسرائیل در این عملیات سخن گفتند، بلکه مشخصا برخی نهادهای اطلاعاتی و ماموران دولتی پاکستان را به حمایت از عاملان این حادثه متهم ساختند.

آقای خزاعی در نامه خود از کشور خاصی به عنوان حامی گروه جندالله نام نبرده اما گفته است که "شواهدی وجود دارد حاکی از اینکه این گروه از حمایت برخی کشورهای خارجی برخوردار است."

دولت های آمریکا، بریتانیا و مقامات ارشد دولت پاکستان بمب گذاری روز یکشنبه را محکوم دانسته و پاکستان هر نوع ارتباط دولت این کشور با این بمب گذاری را به شدت تکذیب کرده است.

جزئیات تازه

این نخستین باری نیست که نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل علیه گروه جندالله به شورای امنیت شکایت می کند.

Image caption ورود گروه ریگی به 'فاز انتحاری' پیش بینی آینده را دشوار کرده است

سال گذشته و در پی ربوده شدن و قتل شماری از ماموران دولتی در سیستان و بلوچستان، آقای خزاعی در سخنانی در جلسه شورای امنیت، علیه تهدیدات تروریستی در منطقه هشدار داد و از شورا خواست تا از "برخورد دوگانه با تروریسم" پرهیز کند.

جمهوری اسلامی در سال های اخیر بارها در دستور کار جلسات شورای امنیت قرار گرفته و از جمله این شورا به دلیل برنامه های هسته ای ایران، چند قطعنامه تحریم را علیه این کشور صادر کرده اند.

در مورد حادثه انفجار روز یکشنبه، خبرگزاری فارس به نقل از محمد مرزبه، دادستان عمومی و انقلاب زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان، جزئیات جدیدی را انتشار داده است.

آقای مرزبه به این خبرگزاری گفته است که روز یکشنبه، قرار بود همایشی در مورد امنیت منطقه با حضور مقامات امنیتی و نظامی و تعدادی از رهبران محلی در سالن تربیت بدنی پیشین برگزار شود اما قبل از آغاز این جلسه، شرکت کنندگان به چادر نمایشگاه صنایع دستی محلی در نزدیکی این سالن می روند و در این هنگام، انفجار شدیدی روی می دهد.

به گزارش فارس، دادستان زاهدان گفته است که عامل این عملیات انتحاری یک جلیقه انفجاری همراه خود داشت اما مشخص نیست که آیا خود او یا شخص دیگری از راه دور این مواد را منفجر کرده است.

دادستان زاهدان شمار کشته شدگان را چهل و یک نفر و شمار مجروحان را پانزده نفر اعلام کرده و افزوده است که وضعیت برخی از زخمی شدگان مساعد نیست.

وی گروه جندالله به رهبری عبدالمالک ریگی را مسئول این حمله دانسته و گفته است که این گروه همواره مخالفان خود در منطقه را تهدید می کرده اما با ورود به فاز انتحاری، پیش بینی روند فعالیت آن در آینده دشوار است.

خبرگزاری فارس از قول آقای مرزبه نوشته است که هنوز کسی در ارتباط با این حادثه دستگیر نشده هرچند این خبرگزاری پیشتر از شناسایی عامل حمله انتحاری و بازداشت سه نفر مظنون خبر داده بود اما در گزارش های بعدی، این موضوع تایید نشده است.

مطالب مرتبط