تعویق و ابهام در دومین روز مذاکرات وین

برنامه هسته ای ایران

مذاکره میان نمایندگان ایران با نمایندگان آمریکا، روسیه و فرانسه در وین در مورد احتمال ارسال اورانیوم غنی شده به خارج از ایران برای تبدیل به سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران متوقف شده است.

امیر پایور، خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی به وین، می گوید دور دوم این گفت و گوها که قرار بود از ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه آغاز شود، با یک ساعت تأخیر شروع، اما بلافاصله متوقف شد.

او می گوید که علت این توقف نه از طرف هیأت های مذاکره کننده و نه از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی رسما اعلام نشده است، اما گفته می شود که علت آن، مقاومت ایران در برابر مشارکت فرانسه در موضوع است.

دیپلمات های غربی به آسوشیتدپرس گفته اند که ایران اصرار دارد که فرانسه از این مذاکرات کنار گذاشته شود.

اما به گفته خبرنگار بی بی سی فارسی، یک عضو هیأت ایرانی به خبرنگاران گفته است که علت توقف مذاکرات، انجام مذاکرات دو جانبه و سه جانبه میان هیأت های چهار گانه است.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران صبح سه شنبه در یک نشست خبری گفته بود که کشورش نیازی نمی بیند که فرانسه در مذاکرات وین حضور داشته باشد.

او گفت: "نام فرانسه در میان دو کشوری که آژانس به ما گفته بود برای تهیه سوخت مورد نیاز رآکتور تهران آمادگی دارند وجود نداشت".

آقای متکی تأکید کرد که موضع ایران ربطی به "موضوعات دیگری که با فرانسه داریم" ندارد.

خبرنگار بی بی سی فارسی می گوید که پس از توقف دور صبح مذاکرات روز سه شنبه، قرار شده بود که مذاکرات از ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه عصر به وقت وین از سر گرفته شود، اما هنوز گزارشی از به جریان افتادن مذاکرات منتشر نشده است.

در همین حال علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است که این مذاکرات ادامه خواهد یافت.

بر اساس تازه ترین گزارش رسیده از وین، سخنگوی آژانس به خبرنگاران گفته است که مذاکرات رسمی میان چهار هیأت ساعت 19 به وقت محلی آغاز خواهد شد.

مطالب مرتبط