مرور روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 29 مهر

تیترهای اول

"چه نيرويي از واردات بي‌رويه حمايت مي‌كند؟" تیتر اول افتاب یزد است، "تلاش مجلس برای کنترل برنامه های اقتصادی دولت" عنوان اصلی اعتماد است، ایران روزنامه دولت از "یک سال مهلت برای ساخت خودرو کم مصرف"، "پاسخ منفي به اصلاح نرخ ارز" در صدر گزارش های دنیای اقتصاد آمده و سرمایه از "تخلف جدید در معامله بزرگ مخابرات" خبر داده است.

"آمادگی پایتخت برای مقابله با زلزله احتمالی" عنوان اصلی جام جم است، "تصويب هدفمند کردن يارانه هاي اساسي" تیتر یک مردم سالاری است و حیات نو از "تعويق دور‌دوم مذاکرات ‌هسته‌اي" خبر داده است.

خراسان از قول فرمانده نیروی زمینی سپاه در صدر اخبار خود نوشته "برای برخورد با تروریست ها در خاک پاکستان خواستار صدور مجوز هستیم" و ابتکار گزارشی دارد از "شکایت از میرحسین موسوی".

"اساس علوم انسانی را باید در اسلام جست و جو کرد" تیتر روزنامه جمهوری اسلامی است، "مبنای علوم انسانی غرب متعارض با قرآن و دین است" عنوان اول رسالت و کیهان "پایه های علوم انسانی دانشگاه باید بر قرآن باشد".

گزیده مقالات

علوم انسانی قرآنی

با اشاره تازه رهبر جمهوری اسلامی به لزوم قرآنی کردن علوم انسانی در دانشگاه ها، روزنامه رسالت هم در سرمقاله خود به تائید این نظر پرداخته و نوشته انساني کردن علوم اسلامي يک فوبياي اجتماعي است که در دو قرن گذشته گريبانگير فرهنگ و تمدن اسلامي بوده و هنوز هست. اين وحشت مزمن از اطلاق عقب ماندگي، تازيانه اي شد بر سر اسبهايي که کالسکه دانشجويان ايراني به سمت اروپا را مي کشيدند. دانشجوياني که براي سوغات، انباني از علوم ترجمه اي و پاسخ هاي انساني صحيح و سقيم را به مسائل مختلف بشر مسلمان ايراني به ارمغان آوردند.

به نظر صالح اسکندری نویسنده سرمقاله رسالت با فروپاشي نظام کليسا و آغاز دوره آنارشيسم علمي، معرفت شناسي علم بر مبناي آنتولوژي و هستي شناسي جديدي شکل گرفت که با غفلت از مباني معرفتي قدسي زمينه را براي رويکردهاي اومانيستي، ماترياليستي و سکولاريستي و در نهايت بحران معرفت در غرب فراهم کرد.

تبریک عجولانه

آفتاب یزد در سرمقاله خود با اشاره به پذیرش نظر کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان توسط حامدکارزای و در نتیجه کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری ان کشور به دور دوم نوشته علي رغم موضع سرسختانه ‌حامد كرزاي مبني بر صحت انتخابات، شواهد و دلايل ارائه شده به كميسيون رسيدگي به تخلفات انتخاباتي به گونه اي بود كه در نهايت ‌راهي جز پذيرش كشيده شدن انتخابات به دور دوم با توجه به كاهش آراي وي به زير 50 درصد براي او باقي نگذاشت.‌

به نظر سردبیر آفتاب یزد اما جداي از اين رخـداد مـهم و تاثير آن بر تحولات منطقه، موضوعي كه با واكنش رسانه هاي مختلف كـشـورمـان مـواجـه شـده اسـت ‌شـتابزدگي مـسـئـولان در ارسـال پيام تبريك آقاي احمدي نژاد به حامد كرزاي براي پيروزيدر انـتخاباتي بود

مجتبی واحدی در این مقاله نتنیجه گرفته ارسال شتابزده اين پيام در حالي صورت گرفت كه احمدي نژاد اولين و تنها رئيس دولتي بود كه به ‌حامد كرزاي انتخاب تاييد نشده‌اش را تبريك گفت.

مصاف درونی با القاعده

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته القاعده خفته اما موجود در ترکيه با "انصار آلسنه" کردستان پيوند يافته به القاعده حاضر در مثلث سني عراق يگانه شده و آنگاه به سرزمين مادري خود عربستان رسيده ، حلقه ارتباطي را بر ضد ايران و آزاد انديشي هاي جامعه مدني ايران کامل سازد و از سويي ديگر به مديترانه و اروپا که در آنجا داراي برخي عوامل محلي است، جاي پا محکم کند.

به نوشته سرمقاله مردم سالاری اگرچه جامعه سياسي ايران از طريق مذاکرات با قدرت هاي ذينفع محور هايي توافقي را براي کنترل و ريشه کني اين خطر و ايجاد ثبات و امنيت برداشته و برخواهد داشت اما اساسا بر کنشگران جامعه مدني و فعالان عرصه هاي فرهنگ و هنر است تا در کنار مبارزات مدني خود به تعميق رابطه با همتايان خود در منطقه پرداخته و از درون به مصاف ديو فتنه و پايمال گر حقوق در راستاي تقويت آرامش جهاني بروند.

به نظر امیرمدنی در این مقاله کم سو شدن چراغ ادب پارسي که به معني تلاش براي همزيستي مبتني بر احترام متقابل بود، موجب زايش نفرت و تخريب و شکل گيري فرهنگ طالبانيسم شد. جامعه ايراني در کنار بر افروختن چراغ حقوق طلبي در راستاي سنت هاي مدني و فرهنگي خود ميتواند به تعميق روابط با ملت هاي منطقه به گونه اي بپردازد که با هم بودن و با هم زيستن داوطلبانه از بهر حصول محبت جانشين فتنه و تفرقه و خونريزي هاي جاهلانه شود.

مرثیه و حمله

کیهان در مرثیه ای برای سرداران سپاه که در عملیات انفجاری بلوچستان کشته شدند از حمله به گروه هیا منقد دولت خودداری نکرده و نوشته خون خدمتگزاران بينا و شكيبا و دانا در كمتر از يك ماه و در دو منطقه با 2هزار كيلومتر فاصله به دست تروريست هاي استخدام شده دشمن بر زمين ريخت تا شهادت دهد آن مردان بي ادعا، دشمن را درست شناخته و هدف را به دقت انتخاب كرده بودند. تلاش براي وحدت، با گروكشي و «فشار از پايين، چانه زني در بالا» نمي خواند.

به نوشته سرمقاله کیهان هدف فاز اول پروژه اي كه شكست خورد، انسجام بخشيدن به اردوگاهي تازه در برابر قانون اساسي، نظام و رهبري بود و فاز دوم، چانه زني براي مهره هاي ناكام است تا شايد ضمن رسميت بخشيدن به خيانت بزرگ و جعل عنوان «اپوزيسيون قانوني» براي ضدانقلابيگري كه در هيچ كجاي دنيا سابقه ندارد، فرصتي بگيرند و دوباره با محوريت مقرّ دشمن، جبهه از هم پاشيده را بازسازي كنند.

بیماری مزمن

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته شرايط اقتصادي كشور اين واقعيت را به وضوح نشان مي دهد كه بحران جهاني اقتصاد بيش از آنچه پيش بيني مي شد بر حوزه هاي گوناگون اقتصاد ايران در دو بخش خرد و كلان تاثير گذاشته است .

به نظر این روزنامه علت اين اثرگذاري فراتر از تخمين و پيش بيني وجود زمينه هاي مستعد و بيماريهاي مزمني است كه طي سالهاي متمادي در اقتصاد ايران لانه كرده است و موید این بیماری آمارها و جداولي هستند كه از كسر بودجه شديد در پي كاهش درآمدهاي نفتي افت ارزش صادرات غيرنفتي افزايش واردات محصولات مصرفي و كاهش واردات سرمايه اي افزايش 1 1 درصدي نرخ بيكاري ركود بخش مسكن افزايش حجم مطالبات معوق بانكي به 215 هزار ميليارد تومان و تداوم ركود تورمي حكايت مي كنند.

یک اشکال دیگر

دو هفته بعد از خبرهای ضد و نقیضی که درباره بزرگ ترین معامله سهام در بورس تهران و واگذاری بخش عمده سهام مخابرات کشوربه موسسات وابسته به سپاه منتشر شد روزنامه سرمایه در گزارش اصلی خود تخلف دیگری را در ارائه سهام مخابرات افشا کرده و نوشته این گونه اعمال موجب سلب اعتماد بخش خصوصی یا خریدار سهام دولتی می شود که سهامی را از دولت خریداری کرده و بعد دولت به هر دلیلی سهم واگذار شده را از او پس می گیرد تا به اهداف خود برسد.

در سرمقاله سرمایه آمده این اقدام نشان می دهد هدف مشخصی در واگذاری ها تعقیب نمی شود. به این معنا که مشخص نیست دولت در واگذاری ها به دنبال ارتقای کارایی فعالیت های اقتصادی است یا بازپرداخت بدهی های خود.

نویسنده سرمقاله سرمایه توصیه کرده قبل از هر اقدامی برای واگذاری خصوصاً در مواردی که دارای گستره و بازتاب چشمگیری در نظام اقتصادی و اجتماعی جامعه است، از ابتدا راهبرد و برنامه مشخصی انتخاب و پیگیری شود. برای حفظ امنیت و اطمینان بازار و کارگزاران اقتصادی لازم است تصمیمات سنجیده اتخاذ شود .

علت کسری بودجه

علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد درباره کسری بودجه دولت پرسیده دلیل اینکه امکان صرفه‌جویی پیش نمي‌آید، چیست؟ آیا به راستی همه دستگاه‌ها هیچ مجالی برای صرفه‌جویی ندارند؟ آیا همه آنها بودجه خود را دقیقا مطابق با هزینه‌هایشان تنظیم کرده‌اند و هیچ راهی برای کاهش هزینه ندارند؟ احساس عمومی ما و شناختی که از دستگاه‌هاي دولتی داریم، به ما مي‌گوید که پاسخ به این سوال منفی است.

نویسنده سرمقاله این روزنامه اقتصادی در پاسخ سوال تاکید کرده دلیل این رفتار یکسویه، رفتار استراتژیک عاملان اقتصادی است. هر مدیر دولتی با خود مي‌اندیشد که اگر صرفه‌جویی زیادی در دستگاه خود نشان دهد، سال بعد که بودجه تنظیم خواهد شد، مسوولین بودجه‌ریزی خواهند گفت که هزینه واقعی دستگاه در واقع همان مقدار صرفه‌جویی شده بوده و دستگاه مذکور تا پیش از این اغواگرانه نیاز بودجه‌ای خود را بیشتر نشان مي‌داده است. چون هر کس با خود چنین فکری مي‌کند، کسی به دنبال صرفه‌جویی در مقیاس‌هاي قابل توجه نمي‌رود.