کروبی: فعالان جنبش سبز به دنبال اصلاحات هستند، نه براندازی

مهدی کروبی
Image caption کروبی: باید مراقب مرزبندی ها باشیم و خود را برای همه چیز آماده کنیم

مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی، با تشریح حرکت اعتراضی مردم هدف از این حرکت را اصلاح و نه براندازی نظام حکومتی ایران تعریف کرده است.

به گزارش سایت تغییر، پایگاه اطلاع رسانی حزب اعتماد ملی، آقای کروبی در دیداری با نمایندگان کانون مدافعان حقوق بشر و شورای ملی صلح از آنچه که "حوادث پیش آمده برای مردم پس از برگزاری انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری" نامید انتقاد کرد و گفت که این حوادث در شان ملت ایران نبوده است.

به گزارش سایت تغییر، در این دیدار که عصر روز دوشنبه در خانه آقای کروبی صورت گرفت، نمایندگان کانون مدافعان حقوق بشر و شورای ملی صلح، از تلاش دبیرکل حزب اعتماد ملی در آنچه که احقاق حقوق ملت ایران می دانستند قدردانی به عمل آوردند و حمایت خود را از این تلاش ها ابراز داشتند.

آنان از "تلاش برخی برای نظامی کردن فضای جامعه، نقض قانون اساسی، تشدید بحران اقتصادی و احتمال امتیازدهی در خارج و تشدید فشارها در داخل" و بازداشت فعالان سیاسی و مدنی در جریان حوادث بعد از انتخابات ابراز نگرانی کردند.

ملاقات کنندگان آقای کروبی به خصوص ادامه بازداشت عیسی سحرخیز، عبدالله مومنی، احمد زیدآبادی و کیوان صمیمی، از اعضای اجرایی کمیته اجرایی شورای صلح را باعث تاسف خواندند.

به گزارش سایت تغییر، در این دیدار، طرح برخی شعارها به خصوص در جریان راهپیمایی روز قدس مورد اشاره ملاقات کنندگان آقای کروبی قرارگرفت که این شعارها را "انحرافی" خوانده و گفتند که می تواند زمینه برخورد سخت تری را با جنبش اصلاحی فراهم آورد.

در تظاهرات روز قدس، که گفته می شود با حضور دهها هزار تن از معترضان در کنار تظاهرات دولتی برگزار شد، شعارهایی توسط برخی از معترضان داده شد که، برخلاف شعارهای دولتی، به جای تاکید نهادن بر تضییع حقوق مردم فلسطین و لبنان، تعلق به ایران و حقوق مردم این کشور مورد تاکید قرار داشت.

Image caption کروبی: برخی شعارهای روز قدس عکس العمل "کارهای نسنجیده آقایان" است

مدافعان دولت این شعارها را نشانه انحراف تظاهرکنندگان از خط مشی همیشگی جمهوری اسلامی در قبال اسرائیل خواندند اما برخی از طرفداران معترضان گفته اند که علت ابداع این شعار ها این است که مردم ایران در شرایط کنونی، احقاق حق خود را در اولویت قرار داده اند.

کانون مدافعان حقوق بشر یک سازمان مدنی است که در سال 2002 (1381) به پیشنهاد و با حمایت شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی و برنده جایزه صلح نوبل سال 2003 تشکیل یافت و هدف خود را دفاع از زندانیان سیاسی و عقیدتی و اظهار نظر در زمینه های مربوط به حقوق بشر در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی اعلام داشته است.

شورای ملی صلح نیز در سال 2007 (1386) به پیشنهاد شیرین عبادی و در واکنش به افزایش احتمال حمله نظامی به ایران به دلیل برنامه های هسته ای این کشور و به منظور تلاش برای جلوگیری از حمله نظامی و تحریم بین المللی علیه مردم ایران ایجاد شد.

ادامه حرکت اصلاحی مردم

مهدی کروبی در این دیدار، که به گفته سایت تغییر بعد از ظهر روز دوشنبه این هفته برگزار شد، گفت که ملت ایران در راه مبارزه با استبداد، ملتی رشد یافته است که در طول یکصد سال گذشته، در این راستا در منطقه پیشگام بوده است.

آقای کروبی هدف از انقلاب اسلامی سال 1357 را هم ایجاد حکومتی متکی بر آرای مردم دانست و اظهار داشت که عده ای در تلاش برای ایجاد انحراف در اساس این انقلاب بوده اند.

دبیرکل حزب اعتماد ملی در عین حال گفت که "از آنجا که مردم ایران باهوش و رشد یافته هستند، چراغ روشنگری، هدایت و مبارزه خاموش نشد و در فرصتی مناسب، با حضور در انتخابات اخیر، حرکتی توفنده و آرا را با حضور در پای صندوق های رای ایجاد کردند."

مهدی کروبی با بررسی تحولات پس از انتخابات خرداد ماه سال جاری گفت که "حوادثی بر اثر برخی غفلت ها روی داده است که اوضاع اینگونه شده است."

Image caption کروبی برخورد با فعالان سیاسی را در ادامه حرکت مردم بی اثر دانسته است

وی گفت که فشارهای اخیر بر فعالان سیاسی در ادامه حرکت اصلاحی مردم تاثیر ندارد و "روحیه مردم و به موقع حرکت کردن آنان" را به عنوان پدیده هایی عظیم مورد ستایش قرار داد.

در مورد برخی شعارهای حامیان جنبش سبز در تظاهرات روز قدس، آقای کروبی گفت "این شعارها عکس العمل کارهای نسنجیده آقایان است چرا که ملت ایران زمانی از مردم فلسطین حمایت می کردند که در سخت ترین شرایط قرار داشتند و بنابراین حالا معنی ندارد که این شعارها داده شود" و دادن این شعارها را اشتباه و زمینه ساز برخورد سخت دانست.

مهدی کروبی تاکید کرد که همه فعالان جنبش سبز به دنبال اصلاحات هستند نه براندازی و افزود "باید همه خواسته هایمان در چارچوب نظام اسلامی باشد."

وی در عین حال از نامه های خود در مورد پیگیری تخلفات صورت گرفته در برخورد با بازداشت شدگان و معترضان به نتیجه انتخابات دفاع کرد و با تاکید براینکه پس از "مطمئن عرفی" شدن از این ماجرا ها، در صدد دادن هشدار بر آمد، افزود "اینکه گفته می شود نظام متهم می شود را قبول ندارم، چراکه هدف این است که نظام پالایش و پاک شود زیرا دلمان برای نظام می سوزد."

آقای کروبی ضمن هشدار در باره تلاش هایی برای ایجاد شکاف در میان معترضان، دفاع از حقوق افراد باگرایش های مختلف سیاسی و عقیدتی را به عنوان وظیفه خود مورد تاکید قرار داد و افزود "باید مواظب مرزبندی ها باشیم و خود را برای همه چیز آماده کنیم."

دبیرکل حزب اعتماد ملی در این دیدار از مسدود کردن راه های ارتباطی خود با مردم انتقاد کرد و گفت که روزنامه اعتماد ملی توقیف و دفتر شخصی او و دفتر حزب اعتماد ملی پلمب شده و از برگزاری نشست دوستانه شورای مرکزی حزب نیز ممانعت به عمل آمده است.

به گزارش سایت تغییر، در پایان این جلسه، ملاقات کنندگان با آقای کروبی در جمع بندی خود گفتند که اصالت دادن به اراده مردم، به معنی اصالت دادن به انسان هاست که به مفاهیم حقوق بشری نزدیک است.

آنان افزودند که مانند سایر مردم ایران، انتظارات آنان فقط انتظارات سیاسی نیست، بلکه انسان دوستانه هم هست و پیشنهاد کردند که کمیته صیانت از آرا، که توسط مهدی کروبی و میرحسین موسوی تشکیل یافته، در انطباق با اصل سوم قانون اساسی، به کمیته صیانت از حقوق بشر ملت ایران ارتقا یابد.

مطالب مرتبط