آموزش، مناسب ترین راه برای مقابله با سرطان در ایران

سرطان، سومین عامل مرگ و میر در ایران محسوب می شود. دکتر علیرضا زالی، قائم مقام سازمان نظام پزشکی این موضوع را در همایش سالانه سرطان اعلام کرد و با انتقاد از کمبود سرمایه گذاری در نظام سلامت، پوشش بیمه ای را برای بیماران مبتلا به سرطان ناکافی خواند.

در همین حال کارشناسان می گویند با پیشرفت های انجام شده، سرطان دیگر یک بیماری خطرناک نیست و در حال حاضر یک میلیون نفر در ایران با این بیماری زندگی می کنند.

سرطان از بیماری های شایع در ایران است، کارشناسان می گویند بروز این بیماری تا حدود زیادی به سبک زندگی ایرانیان بستگی دارد.به گفته مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، این کشور نیازمند تهیه نقشه استراتژیک مقابله با بیماری سرطان است تا بتواند این بیماری را به عنوان سومین عامل مرگ و میر در ایران مهار کند.

همچنین دکترعبدالله فضلعلی زاده، رئیس انجمن سرطان ایران می گوید برای برنامه ریزی در حوزه سرطان باید یک مرکز ملی برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل انواع این بیماری در کشور تشکیل شود.

رئیس اداره انجمن سرطان با ارائه آمار سالانه از مبتلایان به سرطان می گوید:" طبق گزارش مرکز ثبت سرطان ها ، در هر سال ۷۰ هزار مورد ابتلا به سرطان ثبت می شود. شایع ترین سرطان در میان خانم ها سرطان پستان و سرطان شایع در هر دو جنس سرطان دستگاه گوارش است."

سن ابتلا به سرطان پستان به عنوان شایع ترین سرطان در ایران، پنج تا ۱۰ سال کمتر از دیگر کشورهای جهان است.

دکتر رضا ملایری، مسئول بخش شیمی درمانی مرکز پزشکی بیماری های خاص می گوید:" برنامه های غربالگری و ماموگرافی سالیانه از چهل سال به بعد با موفقیت در حال انجام است. ما از بقیه کشورهای جهان در این زمینه چندان عقب نیستیم." دکتر محمد رضا کشتگر متخصص سرطان پستان در بریتانیا می گوید: "زنان در غرب عمدتا بعد از یائسگی به این بیماری مبتلا می شوند اما در ایران این بیماری در خانم های جوان و پیش از یائسگی مشاهده می شود."

دکتر کشتگر افزود:" سبک زندگی فرق می کند. اما در حوزه سرطان پستان کارهای دقیق پژوهشی انجام نشده است. در عین حال با توجه به فراگیری سرطان مری کارهای تحقیقاتی در دست اجرا است."

یکی از مسائلی که همیشه برای بیماران و پزشکان مطرح است، وضعیت داروی بیماران سرطان و هزینه های آن است. برخی از کارشناسان برای تامین داروهای بیماران سرطان تلاش هایی انجام دادند که به گفته دکتر فضلعلی زاده این مشکل در حال حاضر برطرف شده است.

آقای فضلعلی زاده افزود:" دارو به اندازه کافی و طبق سفارش پزشکان در اختیار داریم. کمبود دارو نداریم. پوشش بیمه شاید خیلی بیشتر از پوششی است که در انگلستان به بیماران داده می شود." اما در همین حال به اعتقاد گروه دیگری از کارشناسان برخی از داروها هزینه های گزافی دارند که باید برای آن راهکاری اندیشید.

دکتر رضا ملایری، مسئول بخش شیمی درمانی مرکز پزشکی بیماری های خاص می گوید:" حدود ۷۰ درصد داروهای لازم تحت پوشش بیمه هستند اما ۳۰ درصد باقی مانده که مبالغ بالایی دارند، تحت پوشش نیستند. این هزینه ها فشار بر بیماران وارد می سازد. باید سعی شود داروهای بیشتر تحت پوشش قرار گیرند. روز به روز دارویی های جدیدی می آیند که گران هستند و حتی کشورهای پیشرفته با این مسئه مشکل دارند.

همکاری های بین سازمانی و نهادهای غیر دولتی از دیگر مسائل مورد توجه در مورد آموزش و تامین بودجه برای سرطان است. دکترحسن ابوالقاسمی، فوق تخصص خون و سرطان اطفال می گوید سازمان های غیردولتی باید حمایت کننده کلینیک های درمانی باشند و نقش سازمان های غیردولتی در مقابله با سرطان مهم است

دکتر فضلعلی زاده نیز به نقش سازمان های غیر دولتی بسیار اهمیت می دهد و می گوید:" انجمن ها باید در یک محل سرمایه گذاری کنند تا سودش به مردم برسد کمک مردمی زیاد است و صرف تشخیص و درمان می شود. اگر بتوانیم مراکز درمانی بیشتری داشته باشیم مطمئنا این ها برای سالهای برای ما پاسخگو خواهد بود.

بریتانیا یکی از کشورهایی است که سازمان های غیر دولتی نقش بسیار موثری در تحقیقات و پژوهش در حوزه سرطان ایفا می کنند.

دکتر کشتگر در این مورد توضیح می دهد:" در مورد اطلاع رسانی و آموزش و تحقیقات سازمان های غیر دولتی کمک می کنند ولی بودجه برای سرویس دهی به بیمار را هیچ سرویس غیر دولتی به عهده ندارد."

کارشناسان معتقدند مسائل فرهنگی و افکار عمومی جامعه همچنان به سرطان به شکل یک تابو نگاه می کند و باید به همراه تمام پیشرفت ها، تحقیقات و بودجه هایی که در این راستا قرار داده می شود، آموزش به افکار عمومی را نیز در نظر داشت تا نگرانی از ابتلا موجب وخیم تر شدن حال مبتلایان به سرطان نشود.

مطالب مرتبط