نامه پدر حسین درخشان به رئیس قوه قضائیه ایران

حسین و حسن درخشان
Image caption حسین درخشان در کنار پدرش حسن درخشان - عکس از صفحه شخصی حسین درخشان در فلیکر

پدر حسین درخشان، وبلاگ نویسی که حدود یک سال پیش در ایران بازداشت شده است، در نامه ای سرگشاده به رئیس قوه قضائیه ایران خواهان روشن شدن وضعیت و اتهامات او شد.

حسن درخشان در این نامه که روز چهارشنبه ۲۹ مهر (۲۱ اکتبر) منتشر شده است، می نویسد که در طول یک سالی که از بازداشت فرزندش می گذرد، تنها دو بار و هر بار به مدت چند دقیقه با او ملاقات داشته است.

یکی از نزدیکان خانواده درخشان در تماس با بی بی سی فارسی اصالت این نامه سرگشاده را تأیید کرده است.

حسن درخشان در این نامه نوشته است: "اعلام می کنم که ما هیچ اطلاع مشخصی از وضعیت حقوقی او (حسین درخشان) نداریم، نه دادگاهی تشکیل شده و نه مشخص است که حسین در اختیار کدام نهاد یا سازمان امنیتی است".

حسن درخشان که گفته می شود روابط خوبی با اعضای حزب موتلفه اسلامی، از تشکل های پرنفوذ در حکومت ایران دارد، نوشته است که در این مدت "بارها از انحاء مختلف" تلاش کرده که اطلاع دقیقی از وضعیت حسین درخشان به دست آورد، اما ناکام مانده است.

حسن درخشان با اشاره به این که در طول یک سال بازداشت حسین هیچ عکس العمل رسانه ای نداشته و درخواست های رسانه های خارجی را برای گفت و گو رد کرده است، می نویسد: "آیا رفتار متین و در چارچوب خانواده یک بازداشت شده، چنین نتیجه ای دارد"؟

پدر حسین درخشان با اشاره به نوشته های مکرر او در وبلاگش که در آن از مواضع قبلی خود اظهار ندامت کرده و نوشته بود که برای پاسخ دادن به اتهاماتش در ایران آمادگی دارد، از برخوردی که با او شده گلایه کرده است.

حسین درخشان که ابتدا از منتقدان سرسخت جمهوری اسلامی بود، در نوشته های سال های اخیرش تغییر جهت داده و به حامیان حکومت و مقامات ایران پیوست.

پدر او در نامه اش به رئیس قوه قضائیه ایران نوشته است که انتظار ندارد قوانین جمهوری اسلامی در مورد فرزندش اجرا نشود: "شکایت ما از اعمال قانون نیست، از بلاتکلیفی و بی خبری و کم توجهی به قانون است. متهم حقوقی دارد، خانواده متهم حقوقی دارند. همانطور که حق حاکم جامعه محترم و نظم و قاعده ارزشمند است".

او از قوه قضائیه خواسته است که خانواده درخشان را در جریان وضعیت فرزندشان قرار دهند و مشخص کنند "در کدام نهاد و تحت نظر کدام قاضی است و موارد اتهامی اش چیست"؟

این در حالی است که سخنگوی قوه قضائیه ایران در ماه سال گذشته (دسامبر ۲۰۰۸) اعلام کرده بود که حسین درخشان در اختیار دادگاه انقلاب است و "مسائل و مواردی در رابطه با ائمه اطهار" از جمله اتهامات اوست.

اواخر فروردین ماه ۱۳۸۸ (آوریل ۲۰۰۹) محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در نامه ای به سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران خواستار رعایت حقوق رکسانا صابری و حسین درخشان شده بود.

خانم صابری که به اتهام جاسوسی محاکمه و محکوم شده بود، چندی بعد آزاد شد و ایران را ترک کرد، اما حسین درخشان هنوز در بازداشت به سر می برد.

مطالب مرتبط