اخبار ضد و نقیض درباره آزاد شدن مظنونان کهریزک

تصویری که تلویزیون دولتی ایران از کهریزک نشان داد
Image caption بازداشتگاه کهریزک پس از انتخابات بر سر زبان ها افتاد

به گزارش خبرگزاری مهر، فرهاد تجری عضو کمیته ویژه پیگیری حوادث پس از انتخابات مجلس ایران اظهارات یک عضو دیگر این کمیته درباره آزادی "اکثر" مظنونان تخلفات بازداشتگاه کهریزک را تکذیب کرده است.

خبرگزاری مهر پیشتر در روز چهارشنبه به نقل از پرویز سروری عضو کمیته ویژه پیگیری حوادث پس از انتخابات در مجلس، گزارش داده بود که اکثر متهمان به ارتکاب اعمال غیرقانونی در بازداشتگاه کهریزک به قید وثیقه آزاد شده اند.

بازداشتگاه کهریزک واقع در جنوب تهران برای مدتی محل نگهداری معترضانی بود که در جریان اعتراضات خیابانی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شده بودند و بنابه گزارش ها چند نفر از بازداشتی ها در آنجا کشته شده اند. مخالفان همچنین از وقوع تجاوز جنسی به بازداشتی ها در کهریزک سخن گفته اند که مقام های دولتی این اتهام را رد کرده اند.

ساعاتی پس از اظهارات آقای سروری، فرهاد تجری دیگر نماینده کمیته تحقیق حوادث پس از انتخابات، در گفت و گو با خبرگزاری مهر با رد آن گفت که کلیه مظنونان همچنان در بازداشت هستند.

آقای تجری از اعضای محافظه کار مجلس گفت: "تا این لحظه هیچ یک از متخلفین بازداشتگاه کهریزک آزاد نشده اند و همچنان در بازداشت به سر می برند."

این درحالی است که منابع خبری ایران یک روز پیشتر به نقل از آقای تجری گزارش داده بودند که عده ای از مظنونان کهریزک قبلا آزاد شده اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایرنا، ایسنا، فرهاد تجری روز سه شنبه 28 مهر گفته بود: "تعداد بازداشتی‌ها بسیار بیشتر از هشت نفر بوده و از تعداد افراد بیشتری نیز تحقیقات به عمل آمده، اما تعدادی با قرار وثیقه آزاد شده‌اند و عده‌ای نیز محكومیتی متوجه‌شان نشده است."

او روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت از مصاحبه آقای سروری "برداشت اشتباه صورت گرفته" و منظور آقای سروری از آزادی متخلفین کهریزک "افراد دستگیر شده در اغتشاشات بوده است."

بازداشتگاه کهریزک در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری، به عنوان یکی از محل های نگهداری و بازجویی از بازداشت شدگان سر زبانها افتاد.

به گفته خانواده برخی از قربانیان اعتراضات اخیر در ایران، فرزندان آنان پس از دستگیری به کهریزک انتقال یافته بودند.

روز پنجم مرداد آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، دستور تعطیل این بازداشتگاه را به دلیل "غیر استاندارد بودن" شرایط آن صادر کرد و بنابر گزارشها، دلیل تعطیلی آن، کشته شدن چند نفر از بازداشت شدگان بوده است.

بعد از تعطیلی این بازداشتگاه نیروی انتظامی پس از اعلام تعطیلی آن گفت که "مسئولان خاطی" بازداشتگاه عزل و تنبیه شده اند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست