موسوی: روزنامه کلمه سبز را منتشر نمی کنیم

لوگوی روزنامه کلمه سبز
Image caption روزنامه کلمه سبز حدود پنج هفته منتشر شد

میرحسین موسوی، نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران، گفت به دلیل شرایط امنیتی موجود، هزینه های انتشار روزنامه "کلمه سبز"، که او صاحب امتیاز آن است، از فواید آن بیشتر است و تصمیم جمعی او و همفکرانش این بوده که از انتشار آن صرف نظر کنند.

به گزارش نوروز، وب سایت خبری جبهه مشارکت، آقای موسوی عصر چهارشنبه ۲۹ مهر در جمع اعضای تحریریه روزنامه "کلمه سبز" حاضر شد و با ابراز تاسف از این که شرایط فعلی اجازه انتشار روزنامه را نمی دهد، گفت: "تعطیلی این روزنامه را باید اتفاقی موقت فرض کرد، چرا که ضرورت های داخلی و خارجی ایجاب می کند سرانجام همه صداها اجازه شنیده شدن پیدا کنند."

روزنامه "کلمه سبز" به صاحب امتیازی میرحسین موسوی در اسفند ماه سال ۸۷ مجوز انتشار گرفت و اولین شماره آن روز ۲۸ اردیبهشت ۸۸ منتشر شد.

حدود ده روز بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران و در شامگاه دوشنبه اول تیر ۸۸، ماموران امنیتی به ساختمان این روزنامه حمله کرده و همه کارکنان آن را بازداشت کردند. آقای موسوی در بیانیه شماره ۷ خود، این حمله را "غیر قابل درک" خواند.

در پی این حمله، با وجود آنکه روزنامه کلمه سبز توقیف نشد و کارکنان آن هم آزاد شدند، اما انتشار آن متوقف شد.

مسئولان این روزنامه در هفته های اخیر قصد داشتند آن را دوباره منتشر کنند، که حالا آقای موسوی می گوید "شرایط فعلی" اجازه این کار را نمی دهد.

آقای موسوی در جمع اعضای تحریریه روزنامه "کلمه سبز" از روش های ابتکاری برای اطلاع رسانی که طی ماه های گذشته از سوی هوادارانش استفاده شده، به عنوان بدیل های رسانه ای قابل اطمینان یاد کرد و گفت: "شیوه های ابتکاری و خلاقانه به کار گرفته شده در ماه های اخیر نشان می دهد اگر کسانی بخواهند یک دست را ببندند، در عوض آن صدها دست باز خواهد شد."

او همچنین از کسانی که به گفته او درصدد هستند دور جامعه دیوار بکشند انتقاد کرد و گفت این کار سبب خواهد شد شرایط برای ایجاد وضعیت انفجاری مهیا شود.

میرحسین موسوی که در دوران جنگ ایران و عراق در دهه شصت خورشیدی نخست وزیر ایران بوده، درباره جنبش معترضان به نتایج انتخابات که به جنبش سبز مشهور شده، گفت: "ضد خشونت و ضد آنارشی بودن هواداران این جنبش گواهی بر روح مسالمت جوی حاکم بر آن است."

آقای موسوی گفت هواداران "جنبش سبز" ترکیبی از همه ارزش های خوب را در کنار یکدیگر قرار داده و جامعه ایرانی به لحاظ تاریخی شبیه "ژانوس" خدای یونانیان عمل کرده و همواره مایل به ترکیب ارزش های متفاوت بوده است. او گفت: "این جامعه ای است که می خواهد همه چیز را با هم داشته باشد. جامعه ای که در آن مردم هم می توانند از شهادت ندا آقاسلطان ناراحت باشند و هم از شهادت مردم در غزه و دیگر نقاط جهان ابراز تاسف کنند."

میرحسین موسوی از سر داده شدن بعضی شعارهای رادیکال توسط هواداران جنبش سبز ابراز نارضایتی کرد و گفت: "به نفع همه ماست شعارهایی متناسب با ظرفیت کشور طرح کنیم و از طرح شعارهای انحرافی و غیرمنطبق با وضعیت کشور بپرهیزیم."

آقای موسوی اشاره مستقیمی به این شعارها نکرد، اما سر داده شدن شعارهایی مانند "نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران" و "استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی" از سوی حامیان آقای موسوی در راه پیمایی روز قدس، اعتراضاتی را در پی داشت و بسیاری از مخالفان آقای موسوی از او خواسته بودند در مقابل این شعارها موضع گیری کند.

مطالب مرتبط