انتقال تعدادی از بازداشت شدگان دعای کمیل به زندان اوین و آزادی تعدادی از آنها

هادی حیدری و محمد کیانوش راد
Image caption هادی حیدری و محمد کیانوش راد از جمله بازداشت شدگان منتقل شده به زندان اوین هستند

تازه ترین خبرها از آزادی تعدادی از بازداشت شدگان در مراسم دعای کمیل پنج شنبه شب و انتقال تعدادی از بازداشت شدگان به زندان اوین حکایت دارد.

پنجشنبه شب ۳۰ مهر ۸۸، ماموران امنیتی به مراسم دعای کمیلی که در منزل مادر همسر شهاب طباطبایی، از اعضای زندانی شورای مرکزی جبهه مشارکت برگزار شده بود، مراجعه کرد و ده ها نفر از حاضران در مراسم را بازداشت کردند. شهاب طباطبایی که از اولین روزهای بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران در بازداشت است، چند روز پیش به پنج سال حبس تعزیری محکوم شد.

نوروز، پایگاه خبری جبهه مشارکت ایران، خبر داده که هادی حیدری (کاریکاتوریست)، محمد کیانوش راد (نماینده سابق مجلس)، محبوبه حقیقی (روزنامه نگار)، محمد امین شیرزاد (پسر احمد شیرزاد نماینده سابق مجلس و عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت)، برادر عبدالله رمضان زاده قائم مقام دبیرکل جبهه مشارکت، امین میراب زاده (برادر همسر شهاب طباطبایی) و سعید نورمحمدی (عضو جوان جبهه مشارکت که بعد از انتخابات چند هفته در زندان بود) از جمله بازداشت شدگانی هستند که به زندان اوین منتقل شده اند.

همچنن محمدرضا جلایی پور (که پیش از این بیش از دو ماه در بازداشت بود)، زهرا مجردی و علی میردامادی (همسر و پسر محسن میردامادی، دبیرکل زندانی جبهه مشارکت)، سکینه رحیم زاده (همسر عبدالله رمضان زاده) و ساره عظیمی (همسر مهدی شیرزاد) به همراه تعداد دیگری از بازداشت شدگان، تا عصر روز جمعه از زندان آزاد شده اند.

یکی از زنان آزاد شده به وب سایت نوروز گفته است ۲۸ زنی که در مراسم دعای کمیل دستگیر شده بودند، همگی در اتاقی ۱۲ متری و در ساختمانی در حوالی چهارراه ولیعصر تهران بازداشت بودند. به گفته او تعداد کل بازداشتی ها ۶۸ نفر بوده و بیشتر زنان بازداشتی تا عصر جمعه آزاد شده اند.

'توطئه برای سیزده آبان'

فخرالسادات محتشمی پور، همسر مصطفی تاج زاده عضو زندانی شورای مرکزی جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب، به پارلمان نیوز، وب سایت خبری فراکسیون خط امام مجلس ایران، گفته است مامورانی که برای بازداشت افراد به مراسم دعای کمیل آمده اند، "گفته اند که این جلسه دعای کمیل نبوده بلکه جلسه‌ای برای برنامه‌ریزی توطئه برای سیزده آبان بوده است."

خانم محتشمی پور تاکید کرده ماموران زمانی وارد منزل محل برگزاری مراسم شده اند که چراغ ها خاموش و حاضران در حال خواندن دعای کمیل بوده اند.

محمدرضا تابش، دبیرکل فراکسیون خط امام مجلس ایران هم در گفتگو با پارلمان نیوز ضمن انتقاد از بازداشت گسترده در مراسم دعای کمیل، گفته است: "من در این زمینه از شب گذشته پیگیری کردم، اما در پاسخ به من گفتند که ما به دنبال چند مظنون بودیم."

هنوز هیچ مقام رسمی ایران در مورد دلیل این بازداشت ها اظهارنظر نکرده است و نهاد بازداشت کننده این افراد هم مشخص نیست.

البته خانم محتشمی پور به پارلمان نیوز گفته است که ماموران مراجعه کننده گفته اند این بازداشت ها با دستور و حکم دادستان تهران است، اما به گفته خانم محتشمی پور با توجه به شناختی که خانواده های زندانیان در روزهای اخیر از دادستان جدید تهران پیدا کرده اند، برایشان "قابل باور نیست" که او این حکم را صادر کرده باشد.

اعتراض مراجع

نوروز، پایگاه خبری جبهه مشارکت ایران، همچنین خبر داده است که گروهی از اعضای خانواده های زندانیان سیاسی پنجشنبه شب و جمعه صبح با تماس و حضور در دفتر تعدادی از مراجع تقلید، آنها را از بازداشت گسترده در مراسم دعای کمیل خبردار کرده اند.

به گزارش نوروز آیت الله حسینعلی منتظری در دیدار با این خانواده ها، "ضمن ابراز تاسف شدید از اینکه در جمهوری اسلامی با مراسمی مذهبی همچون دعای کمیل برخورد می شود، هجمه به سوی خانواده های زندانیان سیاسی را به شدت محکوم کرد."

آیت الله یوسف صانعی نیز در دیدار با این گروه، "ضمن ابراز تاسف از اتفاق اخیر، خانواده ها را به صبر و استقامت، پیگیری و اطلاع رسانی هر چه بیشتر" توصیه کرده است.

آیت الله صانعی همچنین گفته است: "وقتی خانواده های زندانیان سیاسی و مردم مومن مورد هجمه قرار می گیرند، آن هم در یک مراسم مذهبی، یعنی ضعف طرف مقابل. یعنی که آقایان تحمل برگزاری مراسم دعای کمیل را هم ندارند."

همچنین جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران با انتشار بیانیه ای خواستار آزادی فوری بازداشت شدگان در مراسم دعای کمیل شده اند.

مطالب مرتبط