تاخیر در پاسخ اتمی ایران

Image caption بر اساس پیشنهاد مطرح، بخشی از اورانیوم غنی شده ایران (۳.۵ درصد) از ایران خارج خواهد شد

ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است اواسط هفته آینده به طرح پیشنهادی محمد برادعی پاسخ می دهد.

آقای برادعی دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی که پیش تر گفته بود انتظار دارد مقامهای ایران تا روز جمعه اول آبان (۲۳ اکتبر) به این پیشنهاد پاسخ دهند. ابراز امیدواری کرده که این پاسخ مثبت باشد.

ایران به مقام های آژانس گفته است در حال بررسی "عمیق" این پیشنهاد است.

ایان کلی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نسبت به تاخیر در پاسخ ایران ابراز ناراحتی کرده اما افزوده واشنگتن امیدوار است این پاسخ مثبت باشد.

او تاکید نموده واشنگتن تا ابد منتظر واکنش تهران نخواهد ماند.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که تحت نظارت سازمان ملل متحد فعالیت می کند، روز چهارشنبه پیشنهاد کرده بود که ایران برای رفع مشکل خود برای خرید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد که به عنوان سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران کاربرد دارد، قسمت عمده اورانیوم ۳.۵ درصد غنی شده خود را به روسیه و سپس فرانسه جهت غنی سازی بیشتر انتقال دهد.

اما پرس تی وی، تلویزیون انگلیسی زبان ایران، جمعه شب به وقت تهران گزارش داد که علی اکبر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، گفته است که این کشور نیاز به زمان بیشتری دارد و هفته آینده پاسخ خود را به پیشنهاد آقای برادعی ارائه خواهد کرد.

پیش تر برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه گفته بود که با توجه به نشانه هایی که از ایران دریافت کرده است، اوضاع را چندان "مثبت" ارزیابی نمی کند.

روسیه، فرانسه و آمریکا موافقت خود را با طرح آقای برادعی اعلام کرده اند.

اما تلویزیون فارسی زبان ایران از قول "یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده ایرانی" اعلام کرد که این کشور "خریدار سوخت هسته ای برای رآکتور تهران است و فروشندگان باید به پیشنهاد خریدار پاسخ مثبت دهند، نه اینکه طرح دیدگاه خودشان را به منزله پاسخ مثبت تلقی کنند".

پیش نویس پیشنهاد اخیر با در نظر گرفتن این هدف تنظیم شده بود که نگرانی های جامعه بین المللی درباره نیات برنامه هسته ای ایران کاهش یابد.

بر اساس جزئیات مطرح شده از پیشنهاد ارائه شده به ایران، این کشور سوخت مورد نیاز برای اورانیوم تحقیقاتی تهران را به دست خواهد آورد اما اورانیوم کافی برای ساخت سلاح اتمی در اختیار نخواهد داشت.

مطرح شدن این پیشنهاد پس از دیدار نمایندگان ایران با نمایندگان فرانسه، روسیه و آمریکا در جلسه ای تحت نظر آمریکا در روز ۱۹ اکتبر رخ داد.

دیگر کشورها این پیشنهاد را پذیرفتند و روز جمعه به عنوان فرصت نهایی ایران برای پاسخ دادن به آن تعیین شد.

برخی منابع آگاه درون صنعت هسته ای روسیه به بی بی سی گفته اند که در فرایند پیشنهاد شده ایران اورانیوم خود را برای آژانس بین المللی انرژی اتمی ارسال می کند که این نهاد هم محموله دریافتی را جهت غنی سازی بیشتر به روسیه منتقل خواهد کرد.

سپس اورانیوم غنی شده به آژاس برگردانده خواهد شد و سپس به فرانسه ارسال می شود که فن آوری لازم برای افزودن "عناصر سلولی" (Cell Element) لازم برای رآکتور ایران را در اختیار دارد.

به این ترتیب اورانیوم غنی شده کافی برای تولید ایزوتوپ پزشکی در رآکتور تحقیقاتی ایران فراهم می شود اما ایران مواد رادیو اکتیو کافی برای تولید بمب اتمی را در اختیار نخواهد داشت.

با وجود ظن کشورهای غربی درباره نیات برنامه هسته ای ایران، این کشور همواره تاکید کرده است که اهداف برنامه هسته ای آن صرفا صلح آمیز است و غنی سازی اورانیوم را حق خود می داند.

مطالب مرتبط