سلطانیه: هفته آینده پاسخ آژانس را می دهیم

سلطانیه
Image caption به گفته آقای سلطانیه، طرح آژانس انرژی اتمی از سوی ایران در حال بررسی است و هفته آینده پاسخ می دهیم

ایران اعلام کرده ضرب الاجلی برای پاسخ به طرح پیشنهادی آژانس بین المللی انرژی اتمی تعیین نشده بود و این کشور در هفته آینده پاسخ خود را ارائه خواهد کرد.

علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته"هیچ ضرب الاجلی برای پاسخ ایران به مذاکرات وین تعیین نشده است."

محمد البرادعی رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی اخیر طرحی برای تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران ارائه داده و گفته بود انتظار دارد ایران تا روز جمعه اول آبان (23 اکتبر) به این پیشنهاد پاسخ دهد.

اما آقای سلطانیه می گوید دیروز با آقای البرادعی تماس گرفته و به او گفته که "موضوع پیش نویس طرح آژانس از سوی ایران در حال بررسی و باید ابعاد فنی و حقوقی آن به طور کامل بررسی شود."

با این حال نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی می گوید که "هیچ ضرب الاجلی در کار نبوده و آقای برادعی از کشورهای حاضر در مذاکرات وین خواست تا جمعه به این پیش نویس پاسخ دهند، بنابر این موضوع صرفا یک درخواست بوده است."

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که تحت نظارت سازمان ملل متحد فعالیت می کند، روز چهارشنبه پیشنهاد کرده بود که ایران برای رفع مشکل خود برای خرید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد که به عنوان سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران کاربرد دارد، قسمت عمده اورانیوم ۳.۵ درصد غنی شده خود را به روسیه و سپس فرانسه جهت غنی سازی بیشتر انتقال دهد.

آقای سلطانیه در باره نحوه تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران می گوید: "این پروژه انسان دوستانه و صرفا برای تامین سوخت راکتوری است که به تولید رادیو ایزوتوپ ها و رادیو داروها برای مصارف پزشکی می پردازد و ایران ترجیح داده است که این سوخت را خریداری کند."

Image caption بر اساس پیشنهاد مطرح، بخشی از اورانیوم غنی شده ایران (۳.۵ درصد) از ایران خارج خواهد شد

به گفته آقای سلطانیه، ایران "توان تولید سوخت با غنای 20 درصد برای راکتور تهران را دارد."

پیش نویس پیشنهاد اخیر با در نظر گرفتن این هدف تنظیم شده بود که نگرانی های جامعه بین المللی درباره برنامه هسته ای ایران کاهش یابد.

بنابر گزارشها، ایران حدود 1500 کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص 3.5 درصد در اختیار دارد و برای تامین سوخت اورانیوم با خلوص 20 درصد برای استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران، باید حدود 1200 کیلوگرم از اورانیوم تولیدی خود را به این کار اختصاص دهد.

بر اساس این طرح، ایران اورانیوم خود را در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی می گذارد که این نهاد هم محموله دریافتی را جهت غنی سازی بیشتر به روسیه منتقل می کند.

سپس اورانیوم غنی شده به فرانسه ارسال می شود که فن آوری لازم برای افزودن "عناصر سلولی" (Cell Element) لازم برای رآکتور تحقیقاتی تهران را در اختیار دارد.

به این ترتیب اورانیوم غنی شده کافی برای استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران فراهم می شود.

این پیشنهاد پس از دیدار نمایندگان ایران با نمایندگان فرانسه، روسیه و آمریکا در جلسه ای تحت نظر آمریکا در روز 27 مهر (۱۹ اکتبر) مطرح شد.

روسیه، فرانسه و آمریکا موافقت خود را با طرح آقای برادعی اعلام کرده اند و منتظر پاسخ ایران هستند.

با وجود ظن کشورهای غربی درباره نیات برنامه هسته ای ایران، این کشور همواره تاکید کرده است که اهداف برنامه هسته ای آن صلح آمیز است.

مطالب مرتبط