بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۳ آبان

تیترهای اول

آفتاب یزد در عنوان اصلی خود به نقل از بیانیه مجمع روحانيون مبارز نوشته "‌‌خوف آن داريم تازه به دوران رسيده‌ها استبداد ايجاد كنند"، "رونق سياست در مصلاي تهران" تیتر گزارش اصلی ابتکار است و رسالت از قول جواد لاریجانی نوشته "رویکرد جدید دوم خردادی ها ترور و وحشت است" و مردمسالاری از قول محمود دعائی مدیر روزنامه اطلاعات نوشته "امام گفت دروغ نگوييد و دشنام ندهيد".

"رشد تورم در راه" تیتر اول فرهیختگان است، "افزایش حقوق ها به جبران هدفمندی یارانه ها"، "کمان قیمت ها رها می شود"، اعتماد در تیتر اول خود از قول وزیر سابق صنایع نوشته "مردم تا 20 سال ديگر مي پرسند پول نفت چه شد"، " روایت جهانی از اوضاع بورس" در صدر گزارش های دنیایاقتصاد آمده و سرمایه از "هجده برابر شدن خالص واردات خدمات" خبر داده است.

"مخالفت مجلس با ارسال اورانيوم به روسيه" عنوان اصلی تهرانامروز است، جامجم به نقل از علی لاریجانی در تیتر اول خود نوشته "غرب به دنبال فریبکاری است" ، " واكنش هاي تازه به توافقات هسته اي در وين" تیتر روزنامه جمهوریاسلامی است، خراسان از قول رییس مجلس نوشته "گرفتن مواد غنی شده از ایران به بهانه دادن سوخت هیچ توجیه قانونی ندارد" و کیهان از قول لاریجانی نوشته "ایران دست به خود آلوده اوباما را نمی فشارد"

گزیده مقالات

فریب نخوریم

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته چنین پیداست که غرب می خواهد با كشاندن ايران به پذيرش توافقنامه اي جديد ابتدا اورانيوم غني شده را از كشورمان خارج كند و در گام هاي بعدي با دست باز و خيال راحت از ناتواني ايران در دستيابي به فرآيند غني سازي هسته اي مسئولان ايراني را در مقابل عمل انجام شده قرار دهد و به دنبال خود بكشاند.

این روزنامه با تاکید بر این که ما نبايد در دامي كه آمريكائيها براي ما گسترانده اند بيفتيم نوشته نبايد با اقدامات فاقد تدبير براي خودمان عامل تهديد ايجاد نموده و به مطالبات غيرقانوني كشورهاي غربي تن در دهيم . هرچند ما آمادگي حل موضوع هسته اي و اطمينان بخشي نسبت به فعاليتهاي صلح آميز هسته اي مان را داريم ولي هرگز حاضر نيستيم راهي را كه با كفايت و توانايي براي رسيدن به خودكفايي هسته اي آغاز كرده ايم متوقف سازيم .

چرا این همه سوختاعتماد از زبان رئيس پیشین سازمان انرژي اتمي ايران نوشته با طرح مسائل مربوط به تهيه سوخت براي رآکتور اتمي تهران، اين سوال براي کارشناسان پيش آمده است که آيا تهيه سوخت براي رآکتور نياز به اين همه جنجال سياسي دارد؟

رضا امراللهي به نوشته اعتماد گفته ايران اورانيوم غني شده نيروگاهي دارد که لازم است آن را نگهداري کند اما براي کارشناسان مجهول است که چرا براي گرفتن 30 کيلو اورانيوم غني شده با غناي 20 درصد ما بايد اين همه اورانيوم غني شده تحويل دهيم، پيش از آنکه سوخت رآکتور پژوهشي را دريافت کنيم.

دومین رییس سازمان انرژی اتمی پس از انقلاب به نوشته اعتماد تصريح کرده که ايران حدود 680 تن کيک زرد را در دوره نخست وزيري ميرحسين موسوي وارد کرده و اورانيوم غني شده موجود که 1600 کيلو اورانيوم است از اين منبع بوده و متاسفانه بعد از آن کشور نتوانسته است حتي يک گرم کيک زرد از خارج از کشور وارد کند.

نشان هوشیاری ملت

هومان دوراندیش در حیات نو نوشته ً يکى از چهره‌هاى تندرو جريان راست افراطي، پس از ضرب و شتم مهدى کروبى در نمايشگاه مطبوعات، به جاى محکوم‌کردن اين اقدام، حمله به کروبى را نشانه «هوشيارى ملت» دانست که باید پرسید که اگر چنين کنش سياسى بدوى و خارج از نزاکتى متوجه يکى از شخصيتهاى سياسى مقبول آنان شده بود، آيا باز هم نشانه هوشيارى ملت بود؟

به نوشته این مقاله بحث در باب مقبوليت يا محکوميت ضرب وشتم فيزيکى مهدى کروبى يا هر شخصيت سياسى ديگري، زمانى به نتيجه مى‌رسد که پاسخ اين سوال اساسى روشن شده باشد که آيا هويت‌ها و شخصيت‌ها توجيه‌کننده روش‌ها هستند

لنگه کفش انقلابی

ابتکار در مقاله ای با اشاره به تحلیل روزنامه های جناح راست درباره حمله به مهدی کروبی نوشته اکنون اين سوال پيش مي آيد که چرا و چگونه سه پرتاب کفش به سوي سه شخص مختلف از سوي برخي رسانه ها واکنش هاي متفاوتي مي يابد. کفش پرت کن به سوي جرج بوش قهرماني مي شود که دانشگاه هاي ايران حاضرند به او بورس تحصيلي بدهند، کفش پرت کن به سوي صفار هرندي بي فرهنگي ناميده مي شود که با اقدام سخيف خود ميزان مدنيت خويش را اثبات کرده است و پرتاب کفش هاي پي در پي به سمت مهدي کروبي اقدامي انقلابي در پاسخ به رفتارهاي ضد ميهني او تفسير مي شود.

به نوشته ابتکار فارغ از مسئله قابل تامل مواجهه متغير و متضاد برخي رسانه ها و جريان ها با اقدام مشابه پرتاب کفش به سوي شخصيت هاي سياسي به نظر مي رسد که پرتاب کفش به نشانه اعتراض کم کم دارد به امري جا افتاده در منازعات سياسي تبديل مي گردد بنابراين لازم است کساني که احتمال مي رود در معرض پرتاب کفش قرار بگيرند يا همچون جرج بوش بدن خود را ورزيده و چالاک کنند تا به موقع جا خالي دهند و يا همچون صفار هرندي فاصله مطمئن با مخالفين را حفظ کنند که کفش به آنها نرسد، چون در غير اين صورت همچون مهدي کروبي کفش با صورت آنان برخورد خواهد کرد.

تظاهرات منفی و مثبت

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته اگر زماني گروهي از دامداران در ايران به دليل ارزان بودن شير - همانند فرانسه - دست به تظاهرات اعتراضي بزنند يا گروهي ديگر در اعتراض به سياست هاي اقتصادي دولت که موجب بيکاري جمع زيادي از کارگران شده تجمع کنند - همانند ايتاليا يا آمريکا - آيا اين تظاهرات، انعکاسي در رسانه هاي دولتي ما مثل صدا و سيما پيدا مي کند؟

به نوشته این مقاله پاسخ قطعا منفي است چرا که اينگونه اعتراض ها از آنجا که در ايران از ديدگاه برخي مسوولان از جنبه صنفي خارج مي شود و جنبه امنيتي پيدا مي کند رسميت ندارد.

در ادامه این مقاله ضمن انتقاد از این تناقص آمده: بگذريم از موضوع قديمي دلايل عدم اعطاي مجوز براي تجمعات مسالمت آميز که با وجود نص صريح قانون اساسي، از اعطاي مجوز براي برپايي آن خودداري مي شود; که به نظر مي رسد اين امر هم از همان ديدگاه ها و برداشت هاي نادرست پيش گفته نشات مي گيرد.

تخمین خوش بینانه

حسین راغفر در سرمقاله تهران امروز نوشته اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها براي همگان مشخص است كه افزايش قيمت‌ها را به همراه خواهد داشت اما در اين بين افرادي كه مدافع اجراي چنين طرحي هستند ارزيابي‌ها و تخمين‌هاي خيلي خوش‌بينانه‌اي از اوضاع اقتصادي پس از اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها ارائه مي‌دهند.

به نوشته این استاد دانشگاه در اين بين البته ارزيابي‌هاي ديگري نيز از سوي دولتي‌ها انجام مي‌گيرد كه البته عملا قابل اتكا نيست چراكه تجربه چهار سال گذشته نشان مي‌دهد اين تخمين‌هاي ارقامي خيلي بيش از اين ارقام خواهد شد.بر اين اساس با توجه به مشكلات اقتصادي در داخل كشور از يكسو و از سوي ديگر با توجه به اينكه آثار بحران اقتصادي جهاني به‌تدريج در حال ورود به اقتصاد ايران است مي‌توان به اين نتيجه رسيد كه در نهايت شاهد برهم‌افزايي اين اثرات منفي بر اقتصاد كشور خواهيم بود

تورم رو به رشد

فرهیختگان در عنوان بزرگ خبری خود نوشته همچنان برخی اعتراض ها به طرح تحول اقتصادی ادامه دارد و یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس اجرای این رطرح را تراژدی فقر خواند و کمی دور تر از او کارشناسان اقتصادی همراه وزیر نفت نرخ تورم را شصت در صدی پیش بینی کردند.

به نوشته این روزنامه در همین حال رییس بانک مرکزی در تازه ترین اظهار نظر خود گفت یک دوره نرخ تورم روندی رو به رشد خواهد داشت و پس از آن منطقی تر به پیش خواهد رفت.

اصلاح طلبان مرده اند

رسالت در سرمقاله خود به بررسی آینده جناح رقیب یعنی اصلاح طلبان برخاسته و پرسیده آينده حيات سياسي اين جريان فکري که مشروعيت خود را به دليل همگرايي با دشمنان نظام از دست داده چه مي شود.

به نظر سردبیر رسالت دلسوزان بسياري که اهل حل و عقد هستند تلاش هاي زيادي کرده اند که از خود کشي اين جريان جلوگيري کنند اما آنها در لبه پرتگاه ايستاده اند و هر قدم که براي نجات آنها برداشته مي شود را يک تهديد مي دانند نه يک فرصت. برخي مي خواهند پايان حيات سياسي آنها را گردن نظام يا يک جريان ديگر بيندازند، حال آنکه اين واقعيت ندارد. آنها دست به انتحار سياسي زده اند و زخم هاي زيادي بر پيکر دارند.

در ادامه این مقاله آمده زخم بسترسازي مداخله بيگانگان در امور داخلي ايران، زخم رضايت به حمايت بيگانگان، زخم عدم التزام به جمهوريت نظام و پذيرش راي ملت، زخم محاربه با نظام و بالاخره زخم ناديده گرفتن مرامنامه هاي گوناگون در شناسنامه حزبي و ... اين زخم ها آنها را از پاي درخواهد آورد.

بورس بی رونق

دنياي اقتصاد در صدر گزارش های خبری خود نوشته در حالي كه ركوردزني بورس تهران در ماههاي اخير بي‌سابقه بوده است، اما ظاهرا حتي رشد 4200 واحدي شاخص نيز آن قدر زياد نبوده تا بتواند جايگاه بهتر از 41 را در ميان 52 عضو فدراسيون جهاني بورس‌ها به لحاظ رشد ارزش بازار نصيب بورس تهران كند. اين در حالي است كه رتبه بورس تهران در ماه گذشته (اوت) 26 بوده است.

بنا به این گزارش متغيرهاي مورد بررسي فدراسيون جهاني بورس، در دسته‌بندي‌هاي متنوعي قرار دارند كه بورس تهران به لحاظ ساختاري در بسياري از آنها حضور ندارد، چرا كه بورس تهران از وجود ابزارهاي متنوع مالي و مشتقه، انواع اوراق قرضه، صندوق‌هاي قابل معامله و ديگر ابزارها بي‌بهره است

آشتی ملی رقیب

تقی ارمکی در مقاله ای در ابتکار اظهار نظر کرده که طرح آشتی ملی به قاعده باید توسط گروه پیروز به میان آید نه این که دیگران مطرح کنند و پیروزمندان غره بر پیروزی آن را رد کنند. چون که

گروه شکست خورده که به مرحله نابودي رسيده است. گروه پيروز براي ادامه مباره و رقابت نياز به بقاي رقيب دارد. زيرا بقاي رقيب موجب ادامه حيات گروه پيروز خواهد شد.

به نوشته این روزنامه آشتي ملي طرحي است براي اشتي بين افراد و گروههاي جناح به قدرت رسيده نه آشتي در سطح ملي به طور فراگير. اگر طرح با دغدغه ملي دنبال شده بود، و رقيب نيز مورد ملاحظه و توجه و گفتگو قرار گرفته بود و با توجه به خواسته هاي آنها طرح سامان مي يافت، عده اي از افراد افراطي از جناح پيروز مدعي شده اند که اين طرح خائنانه است.