مسئله هسته ای ایران از محورهای اصلی سفر اردوغان به تهران

رجب طیب اردوغان
Image caption ترکیه از دستیابی ایران به انرژی هسته ای صلح آمیز دفاع می کند

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، امشب در راس هیاتی به ایران سفر می کند.

آقای اردوغان شنبه گذشته عازم پاکستان شد تا با مقامات این کشور دیدار و گفتگو کند.

نخست وزیر ترکیه در راس هیاتی متشکل از وزرای خارجه، انرژی و بازرگانی، 18 نماینده پارلمان، حدود 100 نفر از نمایندگان بخش خصوصی و با پوشش خبری 40 خبرنگار این کشور وارد تهران می شود.

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی بی سی فارسی در استانبول، می گوید که این بار موضوع پرونده هسته ای ایران یکی از سر فصل های مهم دیدارهای امشب آقای اردوغان با مقامات ایرانی به شمار می رود.

او گفت که نخست وزیر ترکیه از مدت ها قبل موضوع این سفر را مطرح کرده و گفته بود که قصد دارد با ایران در مورد مسئله هسته ای این کشور مذاکره کند، در عین حال آقای اردوغان گفته بود که نقش واسطه در این خصوص نخواهد داشت.

ترکیه از دستیابی ایران به انرژی هسته ای صلح آمیز دفاع می کند و خود در پی بدست آوردن انرژی هسته ای است.

بهمن حسین پور، سفیر ایران در آنکارا اظهارات آقای اردوغان در مورد پرونده هسته ای ایران را شایان تقدیر توصیف کرده و به ایرنا خبرگزاری دولتی ایران، گفته که به نوبه خود از موضع گیری های صریح نخست وزیر ترکیه قدردانی می کند.

خبرنگار بی بی سی در استانبول می گوید که ترکیه در موضوع هسته ای ایران نقش میانجی ندارد اما دو طرف سعی می کنند که نحوه برقراری ارتباط میان ایران، اروپا و آمریکا آسان تر شود.

در دیدار محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از ترکیه در مرداد ماه سال گذشته، طرفین توافق کردند که سطح مبادلات تجاری دو کشور به رقم 20 میلیارد دلار در سال افزایش یابد. در حال حاضر سطح مبادلات تجاری ترکیه و ایران در حدود هفت میلیارد دلار تخمین زده می شود.

در عین حال آقای حسین پور گفته که این حجم از مبادلات تجاری فقط کف روابط است و دو کشور از ظرفیت بالایی برای توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری برخوردارند.

تورج اتابکی، تحلیل گر مسایل خاورمیانه و آسیای مرکزی به بخش فارسی بی بی سی گفت که ترکیه از انگیزه های بیشتری برای تحقق اهداف اقتصادی در ایران برخوردار است.

وی افزود که ترکیه علاقه مند است که در زمینه صنایع گاز ایران سرمایه گذاری کند، از همین رو ترکیه طرحی در خصوص میادین گازی پارس جنوبی تهیه کرده است.

در عین حال سفیر ایران در آنکارا می گوید که در حال حاضر حجم مبادلات بازرگانی ترکیه به دلیل مواجهه با بحران جهانی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

آقای حسین پور تنزل قیمت نفت در بازارهای جهانی را یکی دیگر از عوامل این کاهش عنوان کرده اما ابراز امیدواری کرده که سفر آقای اردوغان به تهران به افزایش حجم مبادلات بازرگانی دو کشور کمک کند.

تورج اتابکی، استاد دانشگاه در هلند می گوید که اصولا شگردهای اقتصادی ترکیه متاثر از به گفته او نوعی سیاست خارجی عثمانی ترکیه است و این کشور تلاش می کند که بیشترین اهمیت را در منطقه به همسایگانش از خود نشان دهد.

ترکیه در مقابل تحریم ها علیه ایران هم تاکنون استقامت زیادی از خود نشان داده و به گفته بعضی از کارشناسان تا حد زیادی تن به این تحریم ها نداده، مگر در امور بانکی که ناگزیر به رعایت این موارد با سایر کشورهای جهان است.

قرار بود که نخست وزیر ترکیه بعد از سفر به ایران مستقیما راهی آمریکا شود ولی گفته می شود که آقای اردوغان به دلیل برگزاری جشن های ملی در ترکیه این سفر را به تعویق انداخته است.

پیش بینی می شود که در این سفر پنج تا هفت سند همکاری به ویژه در زمینه انرژی توسط مقامات ترکیه و ایران امضاء شود.

دیدار آقای اردوغان دو هفته پس از آن صورت می گیرد که ترکیه از شرکت اسرائیل در یک رزمایش ناتو در این کشور جلوگیری کرد، تصمیمی که انتقاد اسرائیل و آمریکا را در پی داشت.

مطالب مرتبط