اردوغان: حمله نظامی به ایران ابلهانه است

اردوغان
Image caption اردوغان اتهام تلاش ایران برای دستیابی به اسلحه اتمی را رد کرده است

نخست وزیر ترکیه اتهام تلاش ایران برای دستیابی به اسلحه اتمی را مردود دانسته و حمله نظامی به این کشور را ابلهانه توصیف کرده است.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه که دوشنبه شب در راس هیاتی وارد تهران شد، در مصاحبه با روزنامه گاردین چاپ بریتانیا برخورد کشورهای غربی با برنامه های اتمی جمهوری اسلامی را "غیرمنصفانه" توصیف کرد.

نخست وزیر ترکیه پس از دیداری رسمی از پاکستان وارد ایران شد.

آقای اردوغان در این مصاحبه گفته است که این ادعا که دولت ایران در صدد ساخت اسلحه اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای است تنها بر "شایعه سازی" مبتنی است.

نخست وزیر ترکیه، که رهبری حزب اسلامگرای عدالت و توسعه را نیز برعهده دارد، در این مصاحبه تلویحا کشورهایی را که به دلیل برنامه های هسته ای ایران این کشور را تحت فشار قرار داده اند به دورویی متهم ساخته است.

آقای اردوغان گفته است که این کشورها دارای اسلحه اتمی هستند و افزوده است که "نگرشی براساس سبک خاصی وجود دارد که چندان منصفانه نیست زیرا این [کشورها] خودشان دارای زیرساخت های قوی اتمی هستند و این واقعیت را انکار هم نمی کنند."

نخست وزیر ترکیه مشخصا از اعضای دایم شورای امنیت - آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه - نام برد و گفت که این کشورها "همگی دارای زرادخانه های اتمی هستند و همینطور کشورهای دیگری هم هستند که عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی نیستند اما اسلحه اتمی دارند."

در حال حاضر، دو کشور هند و پاکستان، که پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای را امضا نکرده و عضو آژانس بین المللی نیستند، دارای اسلحه اتمی هستند و شایع است که اسرائیل نیز که به این پیمان نپیوسته دارای زرادخانه ای شامل تعدادی کلاهک اتمی است اما دولت اسرائیل هرگز این موضوع را رسما تایید نکرده است.

انتقاد از دارندگان اسلحه اتمی

رجب طیب اردوغان افزود "در همانحال، در حالیکه ایران دارای اسلحه اتمی نیست، کسانی که می گویند ایران نباید [چنین تسلیحاتی] داشته باشد همانهایی هستند که [اسلحه اتمی] دارند."

Image caption اظهارات اردوغان ممکن است باعث ناخرسندی بیشتر اسرائیل شود

نخست وزیر ترکیه گفت که اظهارات دولت ایران در مورد صلح آمیز بودن برنامه های اتمی این کشور را می پذیرد و افزود که خود او بیشتر در مورد تهدیداتی، به خصوص از سوی اسرائیل، در مورد "نابود" کردن ایران احساس نگرانی می کند.

وی گفت "کسانی که از ایران انتقاد می کنند استدلال خوبی ارائه نمی دهند، و گاه تهدیداتی هم مطرح می شود."

ظاهرا اشاره نخست وزیر ترکیه به سخنان گذشته برخی از سیاستمداران اسرائیلی است که تهدید کرده بودند که در صورت ادامه برنامه های اتمی ایران، باید تاسیسات هسته ای این کشور هدف حمله نظامی قرار گیرد و نابود شود.

آقای اردوغان در این مصاحبه گفت "اگر نظر بر نابودی ایران یا محو این کشور است، این درست نیست زیرا از یک سو شما می گویید که خواستار صلح جهانی هستید و از سوی دیگر نگرشی ویرانگر نسبت به کشوری دارید که دارای ده هزار سال تاریخ است و این دیدگاه درستی نیست."

در مورد محمود احمدی نژاد، که چند ماه پیش برنده یک انتخابات مناقشه برانگیز اعلام شد، نخست وزیر ترکیه گفت که او را دوست خود می داند.

در حالیکه اعتراضات نسبت به نتیجه انتخاب آقای احمدی نژاد همچنان ادامه دارد، نخست وزیر ترکیه گفت "تردیدی نیست که او دوست ماست، ما روابط بسیار خوبی را حفظ کرده ایم و ابدا مشکلی وجود ندارد."

رجب طیب اردوغان از جمله رهبرانی است که انتخاب دوباره محمود احمدی نژاد را به او تبریک گفته است و در مصاحبه با گاردین، از این تصمیم خود دفاع کرد در حالیکه اتحادیه اروپا، که ترکیه مایل به عضویت در آن است، خواستار رسیدگی به شکایت ایرانیان در مورد تقلب گسترده در این انتخابات شده است.

شایعه میانجیگری

محمود احمدی نژاد همچنین به دلیل سخنانی که در مورد لزوم محو اسرائیل و انکار واقعیت کشتار یهودیان به دست حکومت آلمان نازی ابراز داشته است مورد انتقاد شدید اسرائیل، برخی کشورهای دیگر و همچنین جوامع بین المللی، از جمله سازمان ملل، بوده است.

Image caption نخست وزیر ترکیه گفته در رابطه با احمدی نژاد مشکلی وجود ندارد

به نوشته گاردین، سخنان نخست وزیر ترکیه می تواند باعث سردی بیشتر در روابط بین این کشور و اسرائیل شود که پس از یک دوره چند ساله شکوفایی و همکاری نزدیک در زمینه های سیاسی، اقتصادی و نظامی، اخیرا و به خصوص با عملیات نظامی اسرائیل علیه غزه و پس از به قدرت رسیدن دولت راستگرای این کشور به تیرگی گراییده است.

ترکیه تنها کشور مسلمان عضو سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - است و موضعگیری آقای اردوغان در قبال برنامه هسته ای ایران به نوعی شکاف در میان اعضای ناتو در این زمینه تعبیر شده است.

به گفته مخالفان برنامه های هسته ای ایران، در صورتیکه این کشور به تسلیحات اتمی دست یابد، این احتمال وجود دارد که نوعی رقابت تسلیحاتی در منطقه آغاز شود و کشورهای دیگری، از جمله ترکیه نیز در صدد ساخت این نوع تسلیحات برآیند.

برخی ناظران گفته اند که دولت ترکیه در صدد بوده است با بهره برداری از ارتباط نزدیک خود با غرب و روابط دوستانه ای که با دولت ا یران دارد، نقشی را برای حل و فصل بحران هسته ای جمهوری اسلامی بر عهده بگیرد.

به گفته آنان، انتظار می رود اختلاف ایران و جامعه بین المللی بر سر برنامه های هسته ای این کشور از محورهای اصلی مذاکرات آقای اردوغان و مقامات جمهوری اسلامی باشد.

در همانحال، به گزارش خبرگزاری کار ایران - ایلنا - سفارت ترکیه در تهران در پاسخ به سئوالی در این مورد که ممکن است آقای اردوغان در صدد میانجیگری بین ایران و آمریکا برآید ابراز بی اطلاعی کرده و گفته است که باید این سئوال را از خود آقای اردوغان پرسید.

ایلنا می افزاید که اخباری انتشار یافته حاکی از اینکه نخست وزیر ترکیه پس از خاتمه دیدار از تهران، برای گفتگو با رئیس جمهوری آمریکا به رهسپار واشنگتن خواهد شد اما این خبر مورد تایید قرار نگرفته است.

مطالب مرتبط