نمایشگاه مطبوعات در تهران بدون حضور احمدی نژاد پایان یافت

پوستر نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها
Image caption نمایشگاه مطبوعات در روز آخر فعالیت ساعاتی به روی بازدیدکنندگان بسته شد

نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها که در تهران بر پا بود، بدون بازدید محمود احمدی نژاد از آن به کار خود پایان داده است. ساعاتی پیش از پایان فعالیت این نمایشگاه، خبرگزاری های ایرانی از تعطیلی نمایشگاه ساعاتی زودتر از موعد مقرر خبر داده بودند.

بر اساس این گزارش ها ساعت کار نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها تا ساعت ۱۹ اعلام شده بود اما چهارم آبان، در آخرین روز نمایشگاه مسئولان آن از غرفه‌داران خواسته اند که از ساعت ۲ بعداز ظهر غرفه های خود را تحویل دهند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) که در این نمایشگاه غرفه دارد، خبر داده است که بازدیدکنندگان بسیاری از ساعت ۲ بعد از ظهر به نمایشگاه مراجعه کردند و با درهای بسته‌ مواجه شدند اما ساعاتی پس از این درهای نمایشگاه دوباره به روی بازدیدکنندگان گشوده شد.

ایسنا به نقل از دبیر اجرایی نمایشگاه اعلام کرد که "شاید بسته بودن درهای نمایشگاه به دلیل خرابی لولاهای در بوده است" اما این خبرگزاری از قول همین مقام گفت که نمایشگاه باید در ساعت 2 بعداز ظهر تعطیل می شد.

شانزدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از روز ۲۸ مهر در مصلای تهران آغاز شده بود.

معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران طی روزهای گذشته با حضور در نمایشگاه و نوشتن یادداشت در دفتر یادبود برخی از رسانه های دولتی و هوادار محمود احمدی نژاد و همچنین گفت و گو با مدیرانی این رسانه ها که در نمایشگاه حاضر شده بودند، به سیاست های خبری آنها اعتراض کردند.

نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از ۱۶ سال پیش با هدف دیدار رو در روی مخاطبان و مدیران رسانه ها و روزنامه نگاران پایه گذاری شده بود. این نمایشگاه به طور معمول با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح می شد و در روزهای برگزاری آن رئیس جمهوری ایران هم از آن بازدید می کرد و در مراسم اختتامیه آن نیز شرکت داشت.

محمود احمدی نژاد امسال از نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها بازدید نکرد و بر اساس گزارش رسانه های ایران حضور او در مراسم اختتامیه جشنواره که شامگاه سه شنبه پنجم آبان برگزار می شود هم قطعی نیست.

هر چند آقای احمدی نژاد در نمایشگاه مطبوعات امسال حضور نیافت اما مهدی کروبی از رقبای او در انتخابات ریاست جمهوری از نمایشگاه بازدید کرد اما به گفته حسین کروبی فرزند او با حمله حراست وزارت ارشاد، این دیدار ناتمام ماند.

رسانه های ایران در عکس هایی که از بازدید آقای کروبی از نمایشگاه مطبوعات منتشر کردند، او را در حالی که سرش زخمی بود در حفاظ مردم نشان می داد که به گفته منابع نزدیک به آقای کروبی از او در مقابل حمله نیروهای دولتی محافظت می کردند.

Image caption محمود احمدی نژاد برخلاف سال های گذشته در نمایشگاه مطبوعات حاضر نشد

مقام های امنیتی یک روز پس از این وقایع، از ورود میرحسین موسوی دیگر رقیب آقای احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری اخیر و از نامزدهای معترض به نتایج انتخابات که در مقابل در مصلا قصد ورود و دیدار از نمایشگاه را داشت، جلوگیری کردند.

محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران هم که قصد دیداری از پیش اعلام شده از نمایشگاه مطبوعات را داشت ناکام ماند و خبرگزاری هایی که خبر ورود او به نمایشگاه را مخابره کردند دقایقی بعد بدون توضیحی این خبر را از روی خروجی خود حذف کردند.

از سیاستمداران معترض به نتایج انتخابات، علیرضا بهشتی، مشاور میرحسین موسوی یک روز مانده به پایان نمایشگاه از آن بازدید کرد که در جریان این بازدید نیروهای هوادار دولت علیه او شعارهایی سر دادند.

درگیریهای پراکنده ای هم از سوی هواداران دولت در جریان این بازدید گزارش شد که به تخریب دکوراسیون برخی از غرفه ها انجامید.

این حجم از درگیری طی ۱۶ سالی که نمایشگاه مطبوعات برگزار شده بی سابقه بوده است.

نمایشگاه مطبوعات تا پایان دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی همزمان با برگزاری جشنواره مطبوعات در فصل بهار و همزمان با "روز جهانی مطبوعات" برگزار می شد.

انتشار روزنامه ها و نشریات جدید در دوران هشت ساله ریاست جمهوری محمد خاتمی در کنار فضای نسبتا باز سیاسی، نمایشگاه مطبوعات را به یکی از مهمترین رویدادهای مهم فرهنگی ایران بدل کرده بود.

اما طی سال های اخیر، نمایشگاه و جشنواره مطبوعات از فصل بهار به تابستان منتقل شد و برگزاری آن که تا پیش از آن به عهده انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران بود، به دولت سپرده شد.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد نمایشگاه مطبوعات را به "نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها" تغییر داد اما رسانه های خبری معتبر جهانی تاکنون در این نمایشگاه جضور پررنگی نداشته اند.

مطالب مرتبط